3 min. čítanie

Virtuálnych asistentov využíva takmer polovica Čechov

Podľa prieskumu spoločnosti Agnostix vedie spomedzi konkrétnych služieb virtuálnych asistentov Google Assistant a na druhom mieste je Siri od spoločnosti Apple.

Virtuálnych asistentov využíva takmer polovica Čechov
Zdroj: Depositphotos

Takmer polovica Čechov využíva konverzačné služby AI v podobe virtuálnych asistentiek alebo asistentov aspoň niekedy. Najčastejšie Česi komunikujú s virtuálnymi asistentmi prostredníctvom telefónov, zatiaľ čo iné zariadenia, ako sú televízory alebo reproduktory, sú stále skôr zriedkavé. Z konkrétnych služieb jednoznačne vedie Google Assistant, na druhom mieste je Siri od Apple. Vyplýva to z prieskumu technologickej spoločnosti Agnostix medzi viac ako 1 000 respondentmi naprieč českou spoločnosťou.

Tri štvrtiny Čechov už počuli o virtuálnych asistentoch a majú o nich základné znalosti. Zďaleka najviac osobných skúseností s ich využívaním majú manažéri, ktorí tiež najčastejšie využívajú virtuálnych asistentov. “Väčšina ľudí o tom ešte ani nevie, ale s konverzačnou umelou inteligenciou sa už dnes bežne stretávame. V mapách pri navigácii, v bankovej aplikácii, v aute, pri komunikácii s call centrom alebo v práci,” hovorí Mário Mitas, spoluzakladateľ spoločnosti Agnostix, ktorá sa špecializuje na vývoj virtuálnych asistentov.

Týždenný podcast UPdate

Smartfón je najprirodzenejší

Hoci podľa prieskumu 46 % Čechov využíva služby hlasového ovládania a virtuálnych asistentov aspoň príležitostne, po prekonaní niektorých súčasných prekážok môžeme očakávať oveľa masívnejší nárast využívania hlasových služieb. Jednou z týchto prekážok je ochota ľudí hovoriť so strojmi alebo zariadeniami. Potvrdzujú to aj výsledky prieskumu. Je zrejmé, že Česi najviac využívajú virtuálnych asistentov prostredníctvom telefónu. Ostatné zariadenia alebo stroje, ako sú auto, televízor, reproduktory, počítač alebo domáce spotrebiče a iné prvky domácnosti, sú skôr výnimkou.

“Telefonovanie je pre nás prirodzené, ale pri iných zariadeniach alebo prístrojoch nám to pripadá zvláštne. Je to však len otázka času. Hovoriť do telefónneho slúchadla bolo pre ľudí na začiatku tiež nezvyčajné. Generácia dnešných detí už nebude mať tento blok tak hlboko zakorenený a ovládanie rôznych zariadení hlasom bude pre nich naopak najprirodzenejšie,” vysvetľuje Martin Franc, spoluzakladateľ spoločnosti Agnostix.

Asistentov bude čoraz viac

Jednoznačným lídrom medzi asistentmi pre Čechov je v súčasnosti Google Assistant, ktorého používa štvrtina ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Na druhom mieste je Siri od spoločnosti Apple a ďalšie pozície obsadili asistenti českých bánk Kate (ČSOB) a Aneta (Air Bank). Za nimi sú napríklad Alexa od Amazonu, Cortana od Microsoftu alebo Laura od Gravelu.

Za rýchlym rozvojom virtuálnych asistentov a hlasového ovládania v Českej republike stojí okrem pokroku v oblasti umelej inteligencie aj zvedavosť a nadšenie pre inovácie. Potvrdzujú to aj výsledky prieskumu, podľa ktorých by virtuálneho asistenta ocenili tri štvrtiny opýtaných. Hlavnou motiváciou pre jeho používanie je pre nich uľahčenie života. Česi by virtuálneho asistenta ocenili pri zisťovaní informácií, starostlivosti o domácnosť, nakupovaní a tiež pri správe financií.

Credit: Mediaguru.cz

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+