2 min. čítanie

Vietnam zavádza nové pravidlá pre zverejňovanie správ na sociálnych sieťach

V súvislosti s rastúcou vlnou falošných správ a dezinformácií na sociálnych sieťach prebieha diskusia o tom, akú veľkú kontrolu by mala mať vláda nad informáciami v online priestore. Vo Vietname vláda zintenzívňuje svoju kontrolu nad internetovým režimom. 

Vietnam zavádza nové pravidlá pre zverejňovanie správ na sociálnych sieťach

Obavy vietnamskej vlády

Podľa agentúry Reuters je toto rozhodnutie dôsledkom obáv vlády z toho, že používatelia si mýlia účty sociálnych sietí s autorizovanými spravodajskými kanálmi. Vietnam už má jeden z najreštriktívnejších režimov správy internetu na svete a prodemokratická nezisková organizácia Freedom House mu udelila “skóre slobody internetu” 22 bodov zo 100. To znamená, že jeho internetová sloboda je horšia ako sloboda Ruska (30/100) a Saudskej Arábie (24/100).

Podľa agentúry Reuters úrady zvažujú aj nové opatrenia, ktoré by od sociálnych sietí požadovali, aby odstraňovali obsah, ktorý je nezákonný alebo sa považuje za poškodzujúci národnú bezpečnosť.

zdroj: Pexels.com

Buď poslúchneš, alebo skončíš

Tento krok by neúmerne zaťažil Facebook, Instagram, TikTok, aby odstraňovali obsah, ktorý by si úrady neželali. Sociálne siete už teraz vychádzajú v ústrety vláde, aby ich vláda so 100 miliónmi obyvateľmi nevypla.

Vietnamská sieť pre ľudské práva vo svojej výročnej správe uviedla, že “viaceré mediálne platformy, najmä Facebook, vyhoveli stupňujúcej sa požiadavke vietnamskej vlády cenzurovať disidentov”. Americký gigant sociálnych sietí sa ocitol medzi dvoma mlynskými kameňmi. Keď v roku 2020 odmietla odstrániť príspevky kritické voči vláde, úrady využili svoju kontrolu nad miestnymi poskytovateľmi internetu a spomalili jej prevádzku na nepoužiteľnú úroveň.

Vietnamské obmedzenie šírenia správ na sociálnych sieťach pripomína nedávny krok Číny. Peking minulý rok uviedol, že účty sociálnych sietí, ktoré zverejňujú správy, musia mať príslušné mediálne licencie. Tlačová akreditácia v Číne je takmer výlučne vyhradená pre štátne médiá, čo znamená, že milióny tvorcov obsahu by sa museli vyhýbať všetkému, čo je hodné spravodajstva.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Nemecký zákazník premýšľa, americký koná. Ako sa to odráža na predajoch v segmente módy?
3 min. čítanie

Nemecký zákazník premýšľa, americký koná. Ako sa to odráža na predajoch v segmente módy?

Nakupovanie módy v e-commerce sa vyvíja rôznymi smermi, čo odhaľujú aj údaje z platformy ECDB. Zatiaľ čo americkí spotrebitelia bez váhania pridávajú položky do svojich digitálnych košíkov, nemeckí a britskí kupujúci sú pri výbere opatrnejší. Napriek tomu všetky regióny dosahujú podobné miery konverzie, čo poukazuje na rozdielne nákupné návyky v globálnom meradle.

Katarína Šimčíkova Katarína Šimčíkova
Project Manager, Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Prekvapivý trend na TikToku: Minútové videá získavajú takmer o polovicu väčší dosah
3 min. čítanie

Prekvapivý trend na TikToku: Minútové videá získavajú takmer o polovicu väčší dosah

Snažili ste sa strihať videá do 15 sekúnd? Máme pre vás nové dáta z TikToku, ktoré môžu zmeniť váš prístup. Platforma minulý týždeň zverejnila prekvapivé štatistiky z analýzy za prvý kvartál. Ukázalo sa, že videá dlhšie ako 60 sekúnd majú výrazne lepšie výsledky než krátke klipy. Áno, aj nás to prekvapilo. Je to úplne proti […]

Katarína Šimčíkova Katarína Šimčíkova
Project Manager, Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+