Obavy vietnamskej vlády
Podľa agentúry Reuters je toto rozhodnutie dôsledkom obáv vlády z toho, že používatelia si mýlia účty sociálnych sietí s autorizovanými spravodajskými kanálmi. Vietnam už má jeden z najreštriktívnejších režimov správy internetu na svete a prodemokratická nezisková organizácia Freedom House mu udelila “skóre slobody internetu” 22 bodov zo 100. To znamená, že jeho internetová sloboda je horšia ako sloboda Ruska (30/100) a Saudskej Arábie (24/100).
Podľa agentúry Reuters úrady zvažujú aj nové opatrenia, ktoré by od sociálnych sietí požadovali, aby odstraňovali obsah, ktorý je nezákonný alebo sa považuje za poškodzujúci národnú bezpečnosť.
Buď poslúchneš, alebo skončíš
Tento krok by neúmerne zaťažil Facebook, Instagram, TikTok, aby odstraňovali obsah, ktorý by si úrady neželali. Sociálne siete už teraz vychádzajú v ústrety vláde, aby ich vláda so 100 miliónmi obyvateľmi nevypla.
Vietnamská sieť pre ľudské práva vo svojej výročnej správe uviedla, že “viaceré mediálne platformy, najmä Facebook, vyhoveli stupňujúcej sa požiadavke vietnamskej vlády cenzurovať disidentov”. Americký gigant sociálnych sietí sa ocitol medzi dvoma mlynskými kameňmi. Keď v roku 2020 odmietla odstrániť príspevky kritické voči vláde, úrady využili svoju kontrolu nad miestnymi poskytovateľmi internetu a spomalili jej prevádzku na nepoužiteľnú úroveň.
Vietnamské obmedzenie šírenia správ na sociálnych sieťach pripomína nedávny krok Číny. Peking minulý rok uviedol, že účty sociálnych sietí, ktoré zverejňujú správy, musia mať príslušné mediálne licencie. Tlačová akreditácia v Číne je takmer výlučne vyhradená pre štátne médiá, čo znamená, že milióny tvorcov obsahu by sa museli vyhýbať všetkému, čo je hodné spravodajstva.