Banská Bystrica
24. Október udalosť už prebehla
Poprad
7. November udalosť už prebehla
Bratislava
3. December udalosť už prebehla
Prešov
6. Marec už čoskoro
Trnava
27. Marec už čoskoro
Liptovský Mikuláš
24. Apríl už čoskoro
Bardejov
15. Máj už čoskoro
Nitra
5. Jún už čoskoro
Košice
18. September už čoskoro
Banská Bystrica
2. Október už čoskoro
Trenčín
23. Október už čoskoro
Poprad
13. November už čoskoro
Bratislava
4. December už čoskoro
4 min. čítanie

Umelá inteligencia na e-shope

Umelá inteligencia (artificial intelligence − AI) umožňuje zariadeniam či systémom riešiť rôzne úlohy bez toho, aby bol potrebný neustály zásah používateľa (človeka). Svoje výstupy zdokonaľuje vďaka schopnosti učiť sa z reálnych skúsenosti.

Martin Krupa Martin Krupa
Co-founder ui42
Umelá inteligencia na e-shope

Umelá inteligencia (artificial intelligence − AI) umožňuje zariadeniam či systémom riešiť rôzne úlohy bez toho, aby bol potrebný neustály zásah používateľa (človeka). Svoje výstupy zdokonaľuje vďaka schopnosti učiť sa z reálnych skúsenosti. 

Čo je strojové učenie a kde všade sa s ním stretávame? 

Ak ste si dosiaľ mysleli, že sa pod skratkou AI ukrýva dokonalý robot, ktorý na seba preberá ľudské vlastnosti, pravda je na míľu vzdialená. Hoci science fiction prebralo z tohto odvetvia mnoho námetov na filmy a knihy, pravda je zatiaľ omnoho prozaickejšia. A zrejme ešte dlho ostane.

Umelá inteligencia, či skôr oblasť tejto vednej disciplíny, nazývaná machine learning (strojové učenie), zjednodušuje a spríjemňuje náš život v mnohých oblastiach už dnes. Práve strojové učenie zaznamenalo v uplynulých rokoch rozvoj vďaka technike nazývanej hlboké učenie (deep learning).

To sa zakladá na neurónových sieťach, ku ktorým sa pridali ďalšie dva významné technologické faktory. Výkonnejšie počítače a rýchle grafické karty (graphical processor unit − GPU), ktoré sú cenovo čoraz dostupnejšie aj pre širokú verejnosť. 

 

A výsledok?

Skúste si niečo vygoogliť pomocou obrázka. Vyhľadávač vám vo výsledkoch ponúkne nielen web stránky, kde sa konkrétny obrázok nachádza, ale aj tie, ktoré obsahujú podobné obrázky. Google však nie je jediný, kto dokáže túto časť umelej inteligencie úspešne premeniť na vyššie konverzie. 

Čo majú Amazon, YouTube, Netflix a AI spoločné?

Veľkí hráči rýchlo pochopili, ako dokáže umelá inteligencia umocniť dôležitosť personalizovaného obsahu. Vďaka jej výstupom dokážu zobraziť určitú úvodnú stránku používateľovi A a úplne inú používateľovi B. Samozrejme, takú, aby čo najlepšie zodpovedala jeho vyhľadávacím dopytom.

Napríklad v Alibabe zaznamenali, že personalizované stránky vykazujú nárast konverznej miery až o 20 %. V Amazone ide o viac než tretinu tržieb a v prípade Netflixu až o 75 % všetkých pozretí, na pozadí ktorých stojí práve strojové učenie. Ako to funguje?

Odporúčací systém, ktorý funguje na základe reálnych dát

S odporúčanými produktami, službami alebo obsahom sa dnes stretneme na mnohých stránkach. Web stránky sa však často boria s ich kvalitou, dostupnosťou alebo cenou. Vytvoriť si vlastný odporúčací systém, ktorý by používateľovi zobrazil pravdepodobné výstupy, ktoré ho zaujímajú, riešili dosiaľ len veľkí e-commerce hráči. 

>>5 tipov ako na Facebbok reklamu<<

Zlom ale prichádza práve s rozvojom strojového učenia. Neurónové siete dokážu spracovať množstvo dát, ktoré sa na stránke generujú. Výsledkom je odporučený obsah (tovar, služba, video, obrázok…) bez toho, aby bol používateľ prihlásený alebo o sebe zadával do systému akékoľvek informácie. Pretože…

Nie sú dáta ako dáta. V prípade strojového učenia zohráva kvantita najväčšiu rolu

Aby vám odporúčací systém, zostavený pomocou neurónových vlákien, odporučil knihu, ktorú by ste si pravdepodobne radi prečítali, nepotrebuje vedieť kto ste. Dokonca ani akú literatúru preferujete, aké knihy ste si naposledy kúpili a kto je váš obľúbený autor. I napriek tomu vám však odporúča relevantný produkt, ktorý vás zaujme. 

 

Dáta teda zohrávajú dôležitú rolu aj v prípade nasadenia umelej inteligencie. Sú však anonymné a to najdôležitejšie je ich množstvo. Vďaka nemu dokáže systém predpovedať správanie návštevníka webu nezávisle od jeho registrácie alebo typu údajov, ktoré v nejakom formulári poskytol. Pre predstavu – hovoríme o rádovo miliónoch používateľských interakcií.

Slovenské e-shopy a umelá inteligencia

Dosiaľ sa mnohé e-commerce projekty spoliehali na limity odporúčacích nástrojov, ktoré boli naprogramované podľa určitých pravidiel. Tie však často narážali na momenty, kedy sa možno jednu vec označiť viacerými odlišnými pomenovaniami. 

Len si predstavte, koľko rôznych odtieňov modrej poznáte. Zisťovať a následne prideliť príznak tričku, ktoré by mohlo byť tmavomodré, atramentové, ultramarínové, kobaltové, akvamarínové alebo jednoducho modré, by bolo zrejme na dlhé lakte. Čím viac možností vzniká, tým je menšia pravdepodobnosť, že odporúčací nástroj zobrazí používateľovi relevantné produkty. 

Riešením je odporúčací nástroj, ktorý vďaka informáciám o používateľskom správaní a iným relevantným informáciám, napríklad o produktoch (cena, zľava, kategória a pod), dokáže vyskladať používateľovi ponuku, o ktorú má pravdepodobný záujem. 

Zdieľať článok
Martin Krupa
Co-founder ui42

Martin Krupa založil v roku 1997 webovú agentúru ui42. Zaujíma ho najmä oblasť user experience (UX) alebo usability. Propaguje tému použiteľnosti webov a aplikácii medzi odbornou verejnosťou na konferenciách aj v akademickom svete, vedie odborné workshopy.

Tento článok ti prináša

ui42

ui42 je slovenská digitálna agentúra, ktorá pokrýva všetky základné oblasti online biznisu. Ponúka komplexné služby od programovania webov a webových aplikácií, cez user experience a performance marketing až po umelú inteligenciu. Sú one-stop shop pre váš online biznis.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Aký bol Black Friday 2024 na e-shopoch od CREATIVE sites? Zaujímavé zistenia nás prekvapili
5 min. čítanie

Aký bol Black Friday 2024 na e-shopoch od CREATIVE sites? Zaujímavé zistenia nás prekvapili

Black Friday a Cyber Monday sú pre prevádzkovateľov e-shopov každoročne veľmi dôležité, pričom počas nich neraz padajú predajné rekordy. V posledných rokoch sa však povráva, že tieto nákupné sviatky už postupne strácajú na popularite a nemajú tak veľký zmysel. No kde je pravda? V CREATIVE sites si pripravili prieskum medzi svojimi klientmi a prišli na veľmi zaujímavé zistenia, ktoré nás […]

Ivan Cingel Ivan Cingel
COO v CREATIVE sites, CreativeSites, s.r.o.
Prečítať článok
Vrátenie tovaru spôsobuje krízu v e-commerce
3 min. čítanie

Vrátenie tovaru spôsobuje krízu v e-commerce

Vrátenie tovaru sa stalo neoddeliteľnou súčasťou zákazníckej cesty v e-commerce. Je to pohodlný spôsob pre zákazníka, avšak výrazný nárast vratiek robí vrásky na čelách predajcov. Napríklad v Spojenom kráľovstve sa očakáva, že objem vráteného tovaru v segmente nepotravinových produktov dosiahne v roku 2024 sumu 27 miliárd libier.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ukradol štát doménu stvr.sk? Ale kdeže…
4 min. čítanie

Ukradol štát doménu stvr.sk? Ale kdeže…

Celá kauza ohľadom domény a „chudáka“ študenta je ukážkový príklad, ako sa podľa mňa nerobia doménové špekulácie. S doménami robím ako hobby už možno 15 rokov. Je to pre mňa zábava a niekedy príjemný finančný bonus. Každopádne, text je čisto môj názor. Nie som právnik. 🙂

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+