2 min. čítanie

Ukrajina žiada Apple, aby zastavil predaj produktov a zablokoval prístup do App Store v Rusku

Podpredseda ukrajinskej vlády Mychajlo Fedorov vyzval spoločnosť Apple, aby zastavila predaj svojich produktov a zatvorila svoj App Store v Rusku. Mychajlo Fedorov, ktorý je zároveň ministrom digitálnej transformácie krajiny, požiadal Tima Cooka v liste o podporu technologického giganta. 

Ukrajina žiada Apple, aby zastavil predaj produktov a zablokoval prístup do App Store v Rusku

Vojenská intervencia Ruska voči Ukrajine

Ruská Federácia vo štvrtok v skorých ranných hodinách začala s vojenskou ofenzívou na Ukrajine, pričom do krajiny vstúpilo vojsko z troch strán a zaútočilo po zemi, vzduchom aj po mori. Bombardovalo strategické mestá vrátane ukrajinského hlavného mesta Kyjev, ktoré bolo v piatok ráno ostreľované raketami. 

V reakcii na inváziu, viaceré krajiny EÚ vrátane USA a Kanady predstavili nové sankcie proti Rusku. Cieľom je obmedziť jeho vojenské a technologické kapacity. Sankcie sa zameriavajú aj na ruských oligarchov tým, že im obmedzujú možnosť obchodovať v dolároch, eurách, librách a jenoch.

“V roku 2022 sú moderné technológie možno najlepšou odpoveďou na tanky a raketomety,” napísal Fedorov v snahe presvedčiť šéfa spoločnosti Apple.

Ako môže Apple v tomto vojenskom konflikte pomôcť?

Ako uvádza agentúra Bloomberg, spoločnosť Apple prevádzkuje v Rusku internetový obchod. V krajine ponúka miestnu verziu svojho obchodu App Store. Minulý rok splnila ruskú zákonnú požiadavku na uprednostnenie aplikácií vytvorenými miestnymi vývojármi.

Podľa spravodajskej organizácie si v posledných mesiacoch zaregistrovala aj obchodnú adresu a zverejnila ponuky pracovných miest v Moskve, pravdepodobne s cieľom dodržať miestne predpisy. Rusko začalo minulý rok presadzovať zákon, ktorý vyžaduje, aby technologické spoločnosti ako Apple, Google a Meta boli fyzicky prítomné na jeho území.

Fedorov na záver svojho listu zverejneného na Twitteri uviedol očakávania Ukrajiny po stiahnutí spoločnosti Apple z Ruska: “Sme si istí, že takéto kroky budú motivovať mládež a obyvateľstvo Ruska, aby aktívne zastavili hanebnú vojenskú agresiu.” Cook už predtým uviedol, že Apple robí pre svoje tímy na Ukrajine všetko, čo môže, a “bude podporovať miestne humanitárne úsilie”. Spoločnosť Apple na Fedorovovu výzvu zatiaľ verejne nereagovala.

EDIT: Americký gigant Apple sa pridal k veľkým globálnym značkám, ktoré stopli predaj svojich produktov v Rusku. Ajfóny sú v Rusku tretím najpredávanejším smartfónom s podielom 13 % na celkovom predaji. Čo predstavuje zhruba 2 % z ich celosvetového odbytu. Apple obmedzil v Rusku aj služby Apple Pay či Apple maps.

Ako redakcia EcommerceBridge odsudzujeme akékoľvek násilie. Vojna nie je vhodný spôsob riešenia konfliktov a už vôbec nie v civilizovanom svete. Prináša utrpenie a skazu každej zúčastnenej strane bez ohľadu na politické presvedčenie.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+