5 min. čítanie

Týždenný sumár: Heureka udeľovala ceny Shop Roku, na Slovensku vznikne prvý štátny e-shop a NAY doručí objednávky v rovnaký deň

Prinášame týždenný sumár ecommerce noviniek Poďme sa teda pozrieť, čo nás dnes čaká: prvý štát v USA si odhlasoval úplný zákaz sociálnej siete TikTok, viaceré spoločnosti v Európe riešia problémy s protimonopolným úradom, ChatGPT už bude asistovať aj pri vyberaní oblečenia v spoločnosti Zalando a v tohtotýždňovom rozhovore nám Ľubomír Štulajter z Vivantiny porozprával, ako sa zmenili PPC kampane za posledné roky.

Týždenný sumár: Heureka udeľovala ceny Shop Roku, na Slovensku vznikne prvý štátny e-shop a NAY doručí objednávky v rovnaký deň

Prehľad noviniek

Heureka.sk už po štrnástykrát udeľovala ceny Shop Roku. Ceny udeľuje v troch hlavných kategóriách – Cena kvality, Cena popularity a Cena Heureky. Najkvalitnejší e-shop z pohľadu hodnotenia spokojnosti zákazníkov je Notino.sk, najobľúbenejším zostal e-shop Lidlu. Špeciálnu Cenu Heureky získal slovenský portál DUBLEZ.sk, za ktorým stojí mladý tím ľudí vyrábajúci drevené dekorácie.

Zdroj: Heureka

Spoločnosť Beryko, ktorá v Českej republike distribuuje najmä elektroniku Xiaomi, dostala od protimonopolného úradu pokutu vo výške 1 milióna eur.  So spoločnosťou Witty vytvorili tzv. kartelovú dohodu. Zvláštnosťou je, že spoločnosť Witty sa sama prihlásila úradu, ohlásila protiprávne konanie a umožnila odhalenie kartelu. Protimonopolný úrad jej pokutu nakoniec odpustil.

Pri kartelových dohodách sa ešte zdržíme. Európska komisia vykonala neohlásené kontroly vo viacerých podnikoch pôsobiacich v módnom priemysle v členských krajinách. Mená spoločnosti nechce uvádzať, ale má obavy, že dotknuté podniky mohli porušovať protimonopolné pravidlá EÚ, ktoré zakazujú kartely a obmedzujúce obchodné praktiky. V prípade porušovania protimonopolných pravidiel, môže komisia vymerať firmám pokutu až desať percent z ich celosvetových tržieb.

Týždenný podcast UPdate

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Montana prijala zákon, ktorý úplne zakazuje používanie čínskej mobilnej aplikácie TikTok v tomto štáte. Zákon zakazuje poskytovanie aplikácie v mobilných obchodoch s aplikáciam,i aj používanie TikToku užívateľmi. Zavádza aj pokuty pre firmy, ktoré budú zákon porušovať prevádzkou alebo sprístupňovaním aplikácie. Užívateľov aplikácie zákon netrestá a pokuty sa ich netýkajú. Snemovňa reprezentantov schválila zákon pomerom hlasov 54 ku 43, podpísať ho musí ešte guvernér. Po podpise má začať platiť od januára 2024

Najväčší slovenský maloobchodný predajca spotrebnej elektroniky NAY spolu s technologicko-logistickou spoločnosťou DODO spúšťajú dodávku elektrospotrebičov v deň ich objednania. Služba zahŕňa aj vynesenie spotrebiča na poschodie, zapojenie a odvoz starého zariadenia. Nová služba je reakciou na trend expresného doručovania. Štatistiky uvádzajú, že 84 % zákazníkov si vyberie obchod, ktorý je schopný dodať tovar rýchlejšie, a expresné dodanie motivuje 90 % zákazníkov k opakovaným nákupom.

zdroj: NAY

Zalando spúšťa módneho asistenta poháňaného technológiou ChatGPT. S novým módnym asistentom budú zákazníci schopní prechádzať Zalando sortimentom za použitia svojich vlastných slov alebo módnych výrazov, čím sa proces stane intuitívnejším a prirodzenejším. Táto beta verzia bude na jar sprístupnená v angličtine a nemčine vybranej skupine zákazníkov, a to v Nemecku, Írsku, Spojenom kráľovstve a Rakúsku. 

Slovenská vláda schválila nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Zmeny sa týkajú zákazníkov, obchodníkov aj kontrolných orgánov. Nový zákon reaguje na rozvoj digitálnych technológií a má zaistiť vyššiu ochranu spotrebiteľov v online prostredí. Zásadnou zmenou je predĺženie lehoty na odstúpenie od zmluvy, zákaz umelého navyšovania cien a  ochrana pred falošnými recenziami. Ide o zapracovanie požiadaviek vyplývajúcich z európskych smerníc. V Českej republike podobné zmeny začali platiť začiatkom tohto roka a dotkli sa aj prevádzkovateľov e-shopov na českom trhu. 

Tento týždeň nás v štúdiu Ecommerce Bridge navštívil Ľubomír Štulajter,  performance manager košickej fullservisovej marketingovej agentúry Vivantina. V tejto časti nám priblížil, ako sa postupom času zmenili, menia a ako sa budú ďalej vyvíjať PPC kampane. Dozviete sa aj ako sa za posledné roky zmenil Google Ads alebo ako nová ochrana údajov GDPR zasiahla PPC kampane. Ak chcete vedieť ako tieto zmeny ovplyvnia ecommerce pozrite si celý rozhovor v časti multimédia.

Ľubomír Štulajter, Vivantina

zdroj: Ľubomír Štulajter

Škandál so zdieľaním údajov používateľov Facebooku sa chýli ku koncu. Používatelia sociálnej siete si môžu v rámci urovnania žaloby do augusta uplatniť svoj podiel na odškodnení vo výške 725 miliónov dolárov. K podaniu žaloby došlo v roku 2018 po tom, čo Facebook priznal, že s firmou Cambridge Analytica neoprávnene zdieľal informácie 87 miliónov používateľov. Výška individuálnych platieb zatiaľ nebola stanovená, pretože závisí od toho, koľko používateľov túto možnosť využije a ako dlho mali účet na Facebooku aktívny.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Rýchlovky:

Samsung zvažuje nahradiť vyhľadávač Google vo svojich telefónoch službou Bing od Microsoftu. Po tomto vyhlásení stratila Alphabet na hodnote 4 % svojej hodnoty resp. 55 miliárd dolárov.

Na Slovensku vznikne prvý štátny e-shop s testovanými potravinovými produktami. Internetový obchod bude vo vlastníctve ministerstva pôdohospodárstva a na e-shop bude dohliadať Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Poľský reťazec Stokrotka začína na domácom trhu doručovať online nákupy. Každý nákup nad 25 € firma bezplatne doručí na adresu zvolenú zákazníkom. 

Spoločnosť Dove postavila v Toronte billboard, ktorý je celý vyrobený z injekčných striekačiek. Bojuje proti umelej kráse. Podľa prieskumu Vividata, počet kanadských tínedžerov, ktorí minulý rok podstúpili nebezpečné injekčné kozmetické zákroky, predstavoval viac ako 50 000!

Luxusná značka Lululemon predstavila novú kolekciu tričiek. Pri výrobe použila rastlinný nylon.  Nový typ nylonu pritom podľa firmy dokáže znížiť emisie uhlíka až o 50 percent. 

Pre kompletný prehľad nezabudnite pravidelne sledovať webovú stránku ecommercebridge.sk alebo sa prihláste na odber denných a týždenných noviniek. 

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+