Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
3 min. čítanie

Twisto má nových majiteľov z tureckého Paramu

Twisto sa dlho neohrial. Austrálsky Zip ho kúpil za milióny a teraz ho predal tureckej skupine Param za výrazne nižšiu cenu.

Twisto má nových majiteľov z tureckého Paramu
Zdroj: Depositphotos

Veľké plány sa neuskutočnili

Austrálske dobrodružstvo českého startupu Twisto napokon netrvalo príliš dlho. Keď ho kúpila spoločnosť Zip, mala veľké plány. Prostredníctvom početných akvizícií po celom svete chcela získať väčší podiel na trhu a rýchlejšie rásť vo svete finančných technológií. Minulý rok sa ekonomická situácia zmenila a Zip sa dostala do problémov. Nakoniec sa rozhodla predať niekoľko svojich spoločností vrátane Twista. 

Spoločnosť Zip oznámila, že sa rozhodla predať spoločnosť Twisto v marci tohto roku. Vtedy bez väčších podrobností uviedla, že sa zbavuje spolu s ďalšou nedávno získanou spoločnosťou Payflex z Južnej Afriky, ako aj svojich aktivít na Blízkom východe. Noví vlastníci neboli známi a spoločnosť Twisto sa k tomu nechcela vyjadriť s tým, že čaká na súhlas CBN. To trvá aj naďalej, ale najnovšie informácie zverejnené v obchodnom registri, kde sa objavili noví členovia dozornej rady, potvrdzujú, že ďalším vlastníkom Twista bude turecká skupina Param.

“Vymenovanie nových členov dozornej rady je jedným z krokov k zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti. Tento proces stále prebieha a podlieha schváleniu Českej národnej banky. Vzhľadom na to nemôžeme poskytnúť ďalšie komentáre. O výsledku budeme verejnosť, partnerov a klientov včas informovať,” uviedol Jan Hanzlík, country manager spoločnosti Twista v Českej republike. 

Spoluzakladatelia skupiny Param Ermin Can Yilmaz a Mustafa Serhan Yilmaz, ako aj Serkan Aziz Oral, ktorý je generálnym riaditeľom firmy a členom predstavenstva, sú teraz členmi trojčlennej dozornej rady spoločnosti Twista.

Týždenný podcast UPdate

Twisto ani Param sa v súčasnosti nechcú k fúzii vyjadriť

Ďalšie podrobnosti transakcie nie sú oficiálne známe. Spoločnosť Twisto ani Param sa v súčasnosti nechcú k fúzii vyjadriť. Z už skôr oznámených informácií od spoločnosti Zip však vyplýva, že Turci teraz kupujú spoločnosť Twisto za oveľa nižšiu cenu, než akú Austrálčania zaplatili za českého priekopníka v oblasti odložených platieb. Spoločnosť Zip pred dvoma rokmi ocenila Twisto na 2,5 miliardy korún (155 miliónov austrálskych dolárov).

Teraz spoločnosť Zip predala spoločnosť Twisto za zlomok tejto hodnoty. Austrálska spoločnosť v marci uviedla, že v najbližších mesiacoch očakáva výnosy z odpredaných podnikov, medzi ktoré patria Twisto a Payflex, vo výške približne 20 miliónov austrálskych dolárov.

Pôvodný tím je však v projekte stále aktívny a celú transakciu dojednal zakladateľ spoločnosti Michal Šmída. Podiely v Zipe za predaj dostali všetci akcionári, teda holandská ING Bank, domáci fond rizikového kapitálu Kaya (predtým Enern), holandsko-britsko-singapurský fond Finch Capital, holandský Velocity Capital, rakúska Uniqa, Elevator Ventures, domáca skupina Miton a okrem manažmentu vrátane Šmídu aj poľský bankár Cezary Smorszczewski. V máji 2021, keď spoločnosť Twisto kupovala Zip, stála jedna akcia približne sedem austrálskych dolárov a postupne klesla pod pol dolára, kde je teraz.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ako sme na tom so sledovaním televízie?
2 min. čítanie

Ako sme na tom so sledovaním televízie?

S novým obsahom sa možnosti trávenia času pred televíznymi obrazovkami rozširujú. YouTube je najsledovanejšia streamovacia služba v USA, ukazuje správa spoločnosti Nielsen. Táto platforma zároveň kraľuje sledovaniu na televíznych obrazovkách s 8,6 % a druhé miesto zastáva Netflix.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+