2 min. čítanie

Tvorca Spotify predstavil spoločnosť Neko Health

Zmenil hudbu, teraz sa chystá zmeniť zastaranú zdravotnú starostlivosť. Nový projekt Daniela Eka plánuje šetriť čas lekárov a zaistiť pravidelné preventívne prehliadky. 

Tvorca Spotify predstavil spoločnosť Neko Health

Ek na projekte pracoval niekoľko rokov v tichosti 

Daniel Ek, známy najmä ako spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ streamovacej služby Spotify, odhalil nový projekt, na ktorom v tichosti pracuje už roky. Má pomôcť lekárom pri preventívnej starostlivosti o pacientov.

Cieľom spoločnosti Neko, ktorá bola spustená po štyroch rokoch intenzívneho výskumu a vývoja produktu, je vytvoriť systém zdravotnej starostlivosti, ktorý pomôže ľuďom udržať si zdravie prostredníctvom preventívnych opatrení a včasného odhalenia, uvádza sa v príspevku spoločnosti na sieti LinkedIn. 

“Veľká časť dnešného systému zdravotnej starostlivosti bola navrhnutá pred viac ako 50 rokmi,” uviedol Ek v oficiálnom vyhlásení. “Systém zdravotnej starostlivosti sa zároveň dlhodobo vyznačuje neudržateľným vývojom nákladov a značne zaťaženým lekárskym povolaním. Nie je zvláštne, že od roku 1965 kontrolujeme svoje autá každý rok, ale keď ide o zdravie, čakáme, kým sa naše telo pokazí, a až potom s tým niečo urobíme?” Pýta sa rečnícky.

Skener s okamžitými výsledkami

Startup tvrdí, že vyvinul novú koncepciu technológie lekárskeho skenovania, ktorá umožňuje rozsiahly a neinvazívny zber zdravotných údajov. Na klinike v hlavnom meste Švédska, umiestnil špeciálny skener so sedemdesiatimi senzormi, ktorý mapuje desiatky miliónov údajov o pokožke, srdci, cievach, dýchaní, zápaloch atď. Ako presne tento proces funguje, si Neko necháva pre seba, ale je známe, že technológia je založená na umelej inteligencii, takže by sa mala časom zlepšovať alebo by sa jej diagnostické schopnosti mali spresňovať.

Neinvazívne vyšetrenie trvá približne pätnásť minút a po ňom nasleduje konzultácia s ošetrujúcim lekárom, ktorý navrhne ďalší postup. Všetky diagnostické výsledky sú pripravené počas jednej návštevy, takže ľudia nemusia čakať týždne. Cieľom je, aby si ľudia zvykli chodiť na takéto vyšetrenia pravidelne. Proaktivita na oboch stranách môže byť v konečnom dôsledku veľmi užitočná. Aspoň tak si to myslia Ek a Nilsonne.

Hlavným problémom, ktorý chce spoločnosť Neko riešiť, je skutočnosť, že dnešný systém primárnej zdravotnej starostlivosti neposkytuje lekárom čas a zdroje, ktoré potrebujú na to, aby sa mohli venovať preventívnej starostlivosti. A podľa (nielen) Nekovho výskumu je včasné odhalenie a preventívne vyšetrenie pacientov kľúčové, aby sa predišlo vážnym komplikáciám. 

Zdá sa, že Daniel Ek tomuto projektu skutočne verí. Prostredníctvom svojej investičnej spoločnosti Prima Materia do startupu investoval 30 miliónov eur. Veríme, že tento nový projekt bude rovanko úspešný ako Spotify. aj keď spoločnosť nedávno ohlásila prepúšťanie.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

credit: YourStory

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+