2 min. čítanie

Tri základné výzvy, s ktorými zápasia veľkoobchody v snahe o digitalizáciu

Presun veľkoobchodov do online priestoru sa stretol s prijatím a tento krok hovorí v prospech distribútorov. Napriek tomu niektorí B2B podnikatelia nedokázali reagovať na digitálny dopyt. Ecommerce-vision uvádza tri výzvy, s ktorými veľkoobchody zápasia.

Tri základné výzvy, s ktorými zápasia veľkoobchody v snahe o digitalizáciu

Zložitosť B2B podnikania v online priestore

B2B spoločnosti sa domnievajú, že prechod na e-commerce nebude možný kvôli zložitosti nákupného procesu a rôznorodej zákazníckej základni. Medzi najčastejšie uvádzané obavy patria:

Zmluvné ceny

Zákazníci s osobitnými podmienkami a dohodami

Exkluzívne produkty

Rôzne možnosti platby a dopravy

Hoci ide o závažné obavy, ktoré je potrebné prediskutovať s poskytovateľom technológie elektronického obchodu, nie sú prekážkou transformácie vášho podnikania. So správnym digitálnym riešením môžete tieto prekážky ľahko prekonať.

Kultúra tímu, zručnosti a obavy

Spustenie nového predajného kanála v online priestore sa môže zdať ako náročná úloha, ktorá si vyžaduje oveľa viac ľudských zdrojov. Kto sa postará o novú zodpovednosť, keď všetci vo vašom tíme nestíhajú plniť svoje terajšie úlohy? Má váš tím potrebné zručnosti na to, aby mohol tento projekt začať? Koľko času tomu budú musieť venovať?

Niektorí nemajú radi zmeny. Prečo meniť, čo je tak dobre zabehnuté a roky funguje? IT oddelenie sa môže obávať množstva vzniknutej práce, ktorá môže narušiť proces nákupu. A čo ak sa web pokazí alebo ho hacknú? Pre iných môže byť zase ťažké vidieť potenciálnu návratnosť investícií.

Podpora k zmene myslenia si vyžaduje angažovanosť celého tímu vedúcich pracovníkov. Ak však myslíte na dlhodobý úspech svojho podniku, je to riziko, ktoré sa oplatí podstúpiť.

B2B nákupné procesy

Kupujúci B2B majú síce spotrebiteľské očakávania, ale nenakupujú rovnakým spôsobom ako B2C. Predajcovia B2B musia spĺňať niektoré z technických požiadaviek ako sú:

Punchout katalógové riešenia s vlastnou aplikáciou obstarávania alebo systémom ERP kupujúceho.

Žiadosti o platbu prostredníctvom príkazov

Interné schválenia manažérov na zadanie zákazky 

Môžu e-commerce platformy pokryť všetky tieto nákupné scenáre? Krátka odpoveď je áno. Je potrebné si však vyberať z takých riešení, ktoré vedia pokryť čo najviac vašich potrieb. Niektoré platformy napríklad uľahčujú hybridným podnikom so zákazníkmi B2B a B2C ponúkať rôzne cenníky alebo katalógy rôznym skupinám zákazníkov. Ak aj teraz možno neviete, čo presne potrebujete, po konzultácií s odborníkmi pre online riešenia budete múdrejší.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+