2 min. čítanie

Tisíce predajcov platformy Etsy štrajkuje na protest proti zvýšeným transakčným poplatkom

Etsy je americký online marketplace, ktoré ponúka ľuďom možnosť kupovať a predávať svoje handmade výrobky. Tento týždeň by ste však svoje nákupy mali odložiť. Viac ako 14 000 predajcov Etsy začalo štrajk, pretože platforma zvyšuje svoje transakčné poplatky z 5 % na 6,5 %. 

Tisíce predajcov platformy Etsy štrajkuje na protest proti zvýšeným transakčným poplatkom

Nespokojnosť predajcov s reklamnou politikou platformy

“Dúfame, že sa nám podarí získať pozornosť spoločnosti Etsy, pretože už toho máme dosť,” povedala Kristi Cassidy, organizátorka štrajku, v rozhovore pre Yahoo! Finance. Cassidy pripustila, že 14 000 predajcov z 5,3 milióna aktívnych predajcov nie je veľa, ale zároveň poukazuje na množstvo podpory.  “Na to, že sa iniciatíva šíri úplne organicky bez reklamnej podpory, sú to celkom dobré čísla.” 

Petícia, ktorá má už viac ako 48 000 podpisov, vyzýva spoločnosť Etsy, aby “spolupracovala s predajcami, nie proti nim”. Nespokojnosť súvisí aj s reklamnou politikou, ktorá vstúpila do platnosti vo februári 2020. Podľa nej musia predajcovia, ktorí zarábajú viac ako 10 000 dolárov ročne, povinne umožniť spoločnosti Etsy propagovať svoje výrobky na stránkach ako sú Google, Facebook a Pinterest, pričom si z každého predaja berú najmenej 12 %. Hoci to spoločnosť Etsy prezentovala ako nový zdroj príjmov pre predajcov, samotní remeselníci mali pocit, že sú nútení vzdať sa podielu z predaja proti svojej vôli.

“Vďaka Offsite Ads sú poplatky Etsy nepredvídateľným výdavkom, ktorý môže predstavovať viac ako 20 % z každej transakcie. Nemáme žiadnu kontrolu nad tým, ako sú tieto reklamy spravované, ani nad tým, koľko z našich peňazí sa minie,” napísala Cassidy v petícii.

Etsy pred niekoľkými rokmi zvýšila svoje poplatky z 3,5 % na 5 %, takže toto nové zvýšenie bolo pre mnohých nezávislých umelcov, ktorí prevádzkujú obchody na Etsy, poslednou kvapkou. 

Generálny riaditeľ spoločnosti Etsy Josh Silverman vysvetlil toto zvýšenie v správe predajcom a uviedol, že toto zníženie predaja pomôže spoločnosti Etsy investovať do marketingu, rozšíriť svoj tím podpory o 20 % a pokračovať v investíciách do bezpečnosti. Dodal, že Etsy pracuje na vytvorení aplikácie pre predajcov, ktorá im pomôže ľahšie spravovať ich podnikanie.

Štrajk potrvá do 18. apríla.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+