2 min. čítanie

Štrajk pracovníkov Apple vo Francúzsku: zamestnanci požadujú vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky

Zamestnanci obchodov americkej technologickej spoločnosti Apple vo Francúzsku začali celoštátny štrajk, ktorý je reakciou na nátlak na zvýšenie miezd a zlepšenie pracovných podmienok. Štrajk bol naplánovaný tak, aby začal v deň predaja nových smartfónov iPhone 15, ktoré Apple predstavil minulý týždeň. Tento krok je výrazným signálom od zamestnancov a odborových zväzov voči spoločnosti, ktorá dominuje svetovému trhu s elektronikou.

Štrajk pracovníkov Apple vo Francúzsku: zamestnanci požadujú vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky
Zdroj: Depositphotos

Reakcia na vysokú infláciu

Odborové zväzy zastupujúce zamestnancov Applu vo Francúzsku majú jasné požiadavky. Chcú zvýšenie miezd o sedem percent a obnovenie náboru nových zamestnancov. Toto sú požiadavky, ktoré odboroví zástupcovia považujú za nevyhnutné na zabezpečenie dôstojných životných podmienok pre pracovníkov.

Firma Apple na druhej strane ponúka zvýšenie miezd len maximálne o 4,5 percenta, čo je menej, než čo si žiadajú štrajkujúci zamestnanci. Toto nedorozumenie medzi zamestnancami a spoločnosťou zanecháva miesto pre nepokoje a neistotu v obchodoch Applu vo Francúzsku.

Jeden z odborových predákov zdôraznil, že inflácia stále predstavuje výzvu pre pracovníkov, a mnohí z nich čelia finančným problémom. Štrajk nie je zameraný na blokovanie predaja nových iPhonov, ale na upozornenie na túto citlivú situáciu. Zamestnanci sa snažia presadiť svoje legitímne práva a požiadavky na zvýšenie kvality ich pracovných životov.

Týždenný podcast UPdate

Štrajk nie je jediný problém na francúzskom trhu

Pre spoločnosť Apple je štrajk ďalším problémom na francúzskom trhu. Minulý týždeň francúzski regulátori zakázali predaj smartfónov iPhone 12 pre porušenie limitov elektromagnetických vĺn, čo už spoločnosti v krajine spôsobilo finančné problémy. Štrajk pridáva ďalší tlak na Apple, aby riešil svoje vzťahy s francúzskymi zamestnancami a regulátormi.

Telefóny iPhone tvoria kľúčový segment portfólia Applu a podieľajú sa na viac než polovici jeho celkových tržieb. To znamená, že akcia zamestnancov má potenciálne zásadný vplyv na celkový obchodný výkon spoločnosti.

Celkový vývoj situácie ostáva v rukách odborových zväzov a vedenia Applu vo Francúzsku. Štrajk by však mohol poslúžiť ako signál pre ďalších zamestnancov v technologickom priemysle, aby tiež presadzovali svoje práva a požiadavky na lepšie pracovné podmienky a mzdy.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+