2 min. čítanie

Správa týždňa: Po Silicon Valley Bank má problémy aj Signature Bank

Americký bankový sektor sa otriasa v základoch. Známa banka Silicon Valley Bank je minulosťou. Úrady v nedeľu zatvorili aj Signature Bank. Rovnako ako na Silicon Valley Bank, aj na newyorskú banku sa vzťahuje vládny záchranný program, v rámci ktorého klienti dostanú svoje peniaze. 

Správa týždňa: Po Silicon Valley Bank má problémy aj Signature Bank

Čo sa stalo?

Silicon Valley Bank (SVB) skončila. Jedna z veľkých amerických bánk, ktorá sa zameriavala na financovanie firiem rizikového kapitálu, už nie je na trhu. Po veľkých problémoch s likviditou ju bankové regulačné orgány “rýchlo” zatvorili. 

Jedná sa o najväčší krach finančnej inštitúcie od roku 2008. Počas minulého týždňa nedokázala získať kapitál a odliv hotovosti z technologických startupov spôsobil problémy s vyplácaním vkladov.

Regulačné orgány zasiahli a v piatok ju zhabali. Ide o ohromujúci pád, keďže ešte minulý rok bola ocenená na viac ako 40 miliárd USD.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Vláda USA klientom pomôže

Vláda USA oznámila záchranný plán určený klientom skrachovanej banky. Už dnes by mali mať prístup ku všetkým svojim vkladom bez ohľadu na ich výšku. Úrady zároveň uvalili nútenú správu na ďalšiu finančnú inštitúciu, newyorskú Signature Bank. 

Signature Bank bola jednou z bánk, o ktorej sa špekulovalo, že bude mať problémy s rýchlejším výberom vkladov, keďže na trhu sa začala šíriť panika, podobne ako v prípade SVB.

“Prijímame rozhodné opatrenia na ochranu americkej ekonomiky a posilnenie dôvery verejnosti v bankový systém,” uviedli v spoločnom vyhlásení ministerka financií Janet Yellenová, šéf centrálnej banky Jerome Powell a Martin Gruenberg z FDIC (Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov). Práve FDIC spravuje dve skrachované banky.

Krok americkej vlády by však mal na trh priniesť toľko potrebné upokojenie. 

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+