5 min. čítanie

Spoznajte významné európske ecommerce jednorožce

S investovaním do startupov je to ako na horskej dráhe. Epidémia na chvíľu všetko spomalila, ale minulý rok tomuto segmentu rozhodne prial. Aj keď v súčasnej situácii sú investori obozretnejší a získanie investícií bude zložitejšie, portál The Next Web očakáva prekonanie rekordnej hranice už tento rok a investície do startupov na úrovni 100 miliárd eur.

Spoznajte významné európske ecommerce jednorožce

Vďačnými objektmi pre investorov sú stále fintech startupy, spoločnosti z oblasti elektroniky, použitého oblečenia a rozvozu potravín. Okrem Londýna, ktorý je tradičným domovom nových startupov, brexit inšpiroval spoločnosti k výberu svojho sídla v európskych metropolách ako je Paríž, Berlín alebo Amsterdam.

Prinášame zoznam deviatich európskych startupov, do ktorých investori vložili desiatky miliónov eur

Ecommerce jednorožce t. j. súkromné spoločnosti s hodnotou nad 1 miliardu USD:

Klarna je švédsky poskytovateľ služieb typu “kúp teraz, zaplať neskôr”. Minulý rok bola spoločnosť ocenená na 46 miliárd USD, čím sa stala najhodnotnejším fintech startupom v Európe. Nedávno oznámila prepustenie 10 % zo svojich 7 000 zamestnancov, pretože sa snaží získať nové finančné prostriedky vo výške približne 1 miliardy USD. Analytici očakávajú, že jej ocenenie klesne na približne 30 miliárd USD. Náklady spoločnosti na pôžičky prudko vzrástli v dôsledku globálnych hospodárskych turbulencií. Jej ročné prevádzkové straty sa v roku 2021 takmer zdvojnásobili na 487 miliónov USD. Spoločnosť Klarna tvrdí, že sa chce zamerať skôr na ziskovosť než na expanziu. Spoločnosť pôsobí na 20 globálnych trhoch a má 150 miliónov zákazníkov.

Back Market so sídlom vo Francúzsku predáva profesionálnu repasovanú elektroniku v 13 krajinách: Francúzsko, USA, Nemecko, Veľká Británia, Taliansko, Španielsko, Belgicko, Rakúsko, Holandsko, Portugalsko, Japonsko, Fínsko a Írsko. Spoločnosť sa zameriava na produkty Apple, najmä smartfóny. Zamestnáva celkovo 650 zamestnancov v New Yorku, Berlíne, Paríži a Bordeaux. V januári tohto roku spoločnosť uzavrela kolo financovania série E v hodnote 510 miliónov USD, čím sa jej hodnota v roku 2022 zvýšila na 5,7 miliardy USD.

zdroj: ecoustics.com

Vinted je marketplace z Litvy na nákup, predaj a výmenu použitého oblečenia, doplnkov a bytových dekorácií. Jeho hodnota je 5 miliárd USD, čo z neho robí jedného z najhodnotnejších jednorožcov elektronického obchodu a priameho predaja spotrebiteľom v Európe. Spoločnosť Vinted bola založená v roku 2008, jej ústredie sa nachádza vo Vilniuse a celkovo zamestnáva viac ako 1 200 ľudí v Berlíne, Amsterdame, Prahe a Utrechte. Pôsobí na 15 trhoch Európy vrátane USA a Kanady.

Flink je nemecká doručovateľská spoločnosť, za ktorou stojí spoločnosť DoorDash so sídlom v USA. Sľubuje donášku potravín za ceny ako zo supermarketov, vrátane bio ovocia a zeleniny. Službu prevádzkuje v Rakúsku, Francúzsku, Holandsku a Nemecku. V polovici mája spoločnosť Flink oznámila, že prevezme známu francúzsku službu Cajoo. Zároveň Flink tento mesiac získala aj finančné prostriedky od francúzskeho giganta Carrefour, ktorý je významným investorom do supermarketov Cajoo, čím sa hodnota spoločnosti zvýšila na približne 5 miliárd USD.

Sorare bola založená v Paríži v roku 2018 ako nefungujúci token fantasy futbalovej hry. Hráči kupujú, predávajú, obchodujú a spravujú virtuálny tím s digitálnymi kartami hráčov. Hra využíva technológiu blockchain založenú na Ethereum. V októbri 2021 získala spoločnosť Sorare v rámci financovania série B 680 miliónov dolárov (ide o najväčšiu takúto investíciu v Európe vôbec) s celkovým ocenením 4,3 miliardy dolárov. Spoločnosť plánuje zaregistrovať 20 najlepších futbalových líg v Európe a expandovať do ďalších športov. V roku 2021 spotrebitelia na platforme zobchodovali karty v hodnote viac ako 150 miliónov USD.

Mirakl je cloudová softvérová spoločnosť so spoločným sídlom v Paríži a Somerville v štáte Massachusetts. Poskytuje trhovú platformu pre maloobchody, výrobcov a veľkoobchody. Hodnota spoločnosti Mirakl je 4 miliardy USD. Zákazníci na marketplaces využívajúcich jej softvér, minuli v roku 2020 3,1 miliardy USD.

Gorillas je berlínska spoločnosť na doručovanie potravín, ktorá sľubuje doručenie tovaru do 10 minút od objednania. Na celom svete má približne 700 000 aktívnych zákazníkov. Všetky dodávky vykonávajú jazdci na elektrobicykloch. Pred siedmimi mesiacmi spoločnosť získala takmer 1 miliardu USD s ocenením 3 miliardy USD. Nedávno oznámila, že prepustí 300 zamestnancov vo svojej centrále a v Taliansku, Španielsku, Dánsku a Belgicku a namiesto toho sa sústredí na Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Spojené kráľovstvo a New York – spolu 90 % príjmov.

Spoločnosť ManoMano predáva záhradný nábytok, prístrešky a voľnočasové produkty. So službou ManoManoPro slúži aj profesionálnym stavebným firmám a predáva významné značky ako sú Black+Decker, Bosch a DeWalt. Spoločnosť ManoMano bola založená v roku 2013 v Paríži a pôsobí vo Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Nemecku, Belgicku a v Spojenom kráľovstve. V júli 2021 získala spoločnosť ManoMano 355 miliónov USD v rámci financovania série F od rôznorodej skupiny investorov, čím sa jej hodnota zvýšila na 2,6 miliardy USD.

Spoločnosť Vestiaire Collective, založená v roku 2009, je parížsky marketplace, na ktorom sa predáva viac ako 3 milióny luxusných položiek. Vestiaire Collective je certifikovaná spoločnosť B Corporation, ktorá sa angažuje v oblasti obehového hospodárstva a má kancelárie v New Yorku, Los Angeles, Hongkongu, Soule a Singapure a technologické centrum v Berlíne. V septembri 2021 získala investície vo výške 209 miliónov USD, ktoré ocenili spoločnosť Vestiare Collective na 1,7 miliardy USD.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Vrátenie tovaru v Nemecku sa drží na 11 %
2 min. čítanie

Vrátenie tovaru v Nemecku sa drží na 11 %

Pre e-commerce hráčov je výzva nájsť balanc medzi ústretovosťou voči zákazníkom a udaržaním vratiek v rozumnej hladine. Online nakupujúci v Nemecku vracajú 11 % svojich nákupov, ako ukázal prieskum, nemeckého digitálneho združenia Bitkom.

Prečítať článok
Český zákazník začína byť opäť lojálny, o to zložitejšie však je si jeho dôveru získať
4 min. čítanie

Český zákazník začína byť opäť lojálny, o to zložitejšie však je si jeho dôveru získať

Česká e-commerce sa po dvoch rokoch červených čísel opäť nadychuje. Zákazníci však boli nútení prispôsobiť inflácii svoje rozpočty a nákupné zvyklosti – a mnoho nových návykov si uchovajú aj tento rok, keď očakávajú reálny rast miezd. Skip Pay v rámci svojho panelu pravidelne nakupujúcich zákazníkov analyzoval spotrebiteľské správanie – zákazníci sú pripravení byť opäť lojálni, […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+