3 min. čítanie

Spoločnosti Intel, Dell a Rolls-Royce spustili interaktívnu webovú stránku, ktorá pomáha ľuďom s ochorením ALS. Prečo je to dôležité?

Spoločnosti Intel, Dell Technologies, Rolls-Royce a britská organizácia Motor Neurone Disease Association oznámili uvedenie digitálnej rozprávkovej knihy I Will Always Be Me, ktorá má pomôcť ľuďom s diagnózou ochorenia motorického neurónu (MND)  "zachovať si hlas". Toto ochorenie je známe aj ako amyotrofická laterálna skleróza (ALS).

Spoločnosti Intel, Dell a Rolls-Royce spustili interaktívnu webovú stránku, ktorá pomáha ľuďom s ochorením ALS. Prečo je to dôležité?

Približne 80 % ľudí žijúcich s ALS stratí svoj hlas, takže technológia tzv. voice bank im pomôže zachovať túto časť ich osobnosti jedinečným spôsobom. “Je to krásny príklad toho, ako môže technológia skutočne ovplyvniť životy ľudí,” vysvetľuje Lama Nachman, spolupracovník spoločnosti Intel a riaditeľ laboratória pre výskum systémov pre človeka a umelú inteligenciu.

I Will Always Be Me.com

Interaktívna webová stránka vytvorená pre ľudí žijúcich s MND a ich blízkych. Ktokoľvek môže navštíviť stránku a nahrať svoj hlas prečítaním príbehu v rozsahu 1 000 slov, čo trvá približne 20 minút. Kniha obsahuje kritické slová a frázy potrebné na dokončenie procesu hlasovej banky. Spracované vokály sa premenia na digitálny hlas, ktorý môžu jednotlivci žijúci s MND používať na akomkoľvek asistenčnom rečovom zariadení. 

zdroj: iwillalwaysbeme.com

Návštevníci webovej stránky si môžu zároveň vypočuť príbehy o výzvach života s MND, vyrozprávané hlasmi ľudí žijúcich s touto diagnózou.

 

Prečo je to dôležité:

Podľa združenia MND bude v určitom okamihu každému 300. človeku diagnostikovaná MND. Ide o zriedkavé, degeneratívne ochorenie, ktoré postupne zbavuje ľudí schopnosti pohybovať sa, jesť, piť a nakoniec aj hovoriť. Týmto ochorením trpel aj známy teoretický fyzik Stephen Hawking, ktorý zomrel v roku 2018. Hoci vedci zatiaľ neobjavili liek, technológia týmto ľuďom môže pomôcť zlepšiť kvalitu ich života.

Úloha spoločnosti Intel

Servery založené na technológii Intel poskytujú výpočtový výkon potrebný na analýzu, spracovanie a digitalizáciu hlasu. Pred týmto projektom sa proces nahrávania hlasu zvyčajne uskutočňoval v klinickom prostredí, ktoré môže byť pre jednotlivcov s MND fyzicky náročné a predstavuje emocionálne osamelý zážitok. Táto digitálna rozprávková kniha im umožňuje nahrávať svoj hlas z akéhokoľvek zariadenia doma, v obklopení rodiny.

zdroj: iwillalwaysbeme.com

Úloha spoločnosti Dell Technologies

“Spoločnosť Dell Technologies daruje združeniu MND notebooky poháňané technológiou Intel, ktoré umožnia väčšiemu počtu ľudí zaznamenať svoj hlas. Technológia je každým dňom výkonnejšia, intuitívnejšia a inteligentnejšia a ja som optimistická, keď  ide o to, čo budeme môcť urobiť v budúcnosti – nielen pre jednotlivcov s MND, ale pre celý svet,” povedala Liz Matthewsová, senior viceprezidentka pre globálnu značku spoločnosti Dell Technologies.

Úloha spoločnosti Rolls-Royce

Pre túto priekopnícku spoločnosť v oblasti letectva a energetických systémov je MND veľmi osobná. Stuart Moss, vedúci oddelenia IT inovácií v spoločnosti Rolls-Royce, prišiel na Vianoce pred ôsmimi rokmi o svojho otca. Keď ho požiadali, aby viedol aktivity spoločnosti Rolls-Royce v oblasti spoločenskej zodpovednosti, Moss navrhol ambiciózny experiment, ktorý by sa rozšíril aj mimo spoločnosti. Spoločnosť Rolls-Royce v spolupráci so združením MND založila v roku 2019 Think Tank NextGen. Ako prvé sa k nemu pripojili spoločnosti Dell Technologies a Intel, po nich nasledovali ďalšie veľké technologické firmy. Táto priekopnícka aktivita poskytuje prostredie, v ktorom sa spoločnosti spájajú prostredníctvom sily technológií s cieľom pomôcť ľuďom žijúcim s MND.

zdroj: iwillalwaysbeme.com

Úloha Asociácie pre ochorenie motorického neurónu

Združenie MND zlepšuje prístup k starostlivosti, výskumu a ku kampaniam pre ľudí postihnutých ochorením motorického neurónu v rámci Anglicka, Walesu a Severného Írska. Poradenstvo, odborné znalosti a podpora združenia boli kľúčové pri tvorbe a realizácii projektu I Will Always Be Me.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+