3 min. čítanie

Slovenská internetová reklama spomalila

V minulom roku vzrástol slovenský trh online reklamy o 2,5 %. V druhej polovici roka však došlo k poklesu.

Slovenská internetová reklama spomalila

Do internetovej reklamy na Slovensku sa v minulom roku investovalo 189 miliónov eur. Oproti historicky najsilnejšiemu roku 2021 si polepšila o ďalších 2,5 percent. Uvádza to združenie IAB Slovakia, ktoré pri výpočtoch vychádza z deklarovaných výdavkov svojich členov v media net-net hodnote a kvalifikovaného odhadu za zvyšok trhu vrátane nadnárodných hráčov.

Pokles v 2. polroku

Tempo rastu internetovej reklamy sa však spomalilo. V roku 2021, kedy koronavírus pomohol návštevnosti slovenských webov aj reklame v nich, online medziročne rástol až o 32%, kým minulý rok len o 2,5%. “Vysoká inflácia, obava z výrazného navyšovania cien energií mali na Slovensku v roku 2022 vplyv na nižšiu spotrebu obyvateľstva ako aj nižšie investície značiek do reklamy,“ hovorí executive directorka IAB Slovakia Daša Karpelová. Dodáva, že predchádzajúci rok 2021 bol “vysoko neštandardný” a na takýto rast už slovenská online reklama nesiahne.

Za 2. polrok 2022 dokonca reklamné investície v online medziročne klesli, konkrétne o 3,4%. IAB Slovakia to zdôvodňuje ekonomicko-politickou situáciou a jej vplyvom na spotrebiteľské správanie a rozpočty zadávateľov.

Display klesá

Display reklama naďalej dominuje s 57-percentným podielom, ktorý však medziročne klesol o 2 percentné body. Dominantným formátom je non-video display s 36% podielom (68,2 mil. eur), kým video display má 21% (39,4 mil. eur). Oba medziročne klesli.

Až štyri pätiny displayovej reklamy sa obchodujú programaticky.

Vyhľadávanie malo v minulom roku 22% podiel (41 mil. eur). “Vyhľadávanie rástlo o 2%, čo v prípade krátenia celkových rozpočtov korešponduje s tendenciou zadávateľov zachovávania rozpočtov vo výkonnostných formátoch na úkor formátov, ktoré sa využívajú pre budovanie povedomia o značke (display),” hodnotí IAB Slovakia.

Riadková inzercia rástla v minulom roku o 12% na 23 miliónov eur. IAB Slovakia to pripisuje najmä rastu trhu práce a počtu ponúk na pracovných portáloch.

Natívna reklama v minulom roku medziročne mierne klesla o 1% na 10,2 milióna eur.

Ostatné formáty majú bezmála 4% podiel. Rastie digitálna audio reklama, ktorá v roku 2022 dosiahla 1,7 milióna eur. “Minulý rok sa nám veľmi pekne rozbehol predaj podcastov,” uvádza Commercial Directorka Bauer Media Slovakia Lenka Čamborová.

Mobilná reklama má na Slovensku 54% podiel.

Týždenný podcast UPdate

Prognóza 2023

IAB Slovakia očakáva na rok 2023 približne 5% rast digitálu. „Veľa ovplyvní ďalší vývoj ekonomickej situácie vzhľadom na náznaky recesie. Výdavkom však môžu výraznejšie pomôcť parlamentné voľby,” hovorí predseda Správnej rady IAB Slovakia a člen AdEx komisie Matej Kolarovský. Istý vplyv podľa neho môže mať aj zdražovanie televízie a situácia s nekontrolovateľným obsahom na sociálnych sieťach.

Odhady Unimedie

Podľa odhadov najväčšej mediálnej agentúry Unimedia dosiahol slovenský reklamný trh ako celok v minulom roku objem 412,5 milióna eur. Online reklama mala z toho 43-percentný podiel – 174,5 milióna eur. Medziročne si polepšila o 8,8%. Na rok 2023 odhaduje Unimedia nárast onlinu o 4,8% na 182,8 milióna eur. Kompletná prognóza slovenského reklamného trhu podľa Unimedie.

Návštevnosť slovenských webov

Slovenský internet dosiahol v minulom roku priemernú mesačnú návštevnosť 4,21 milióna RU a medziročne klesol o 2%. Najväčším prevádzkovateľom je Ringier Slovakia, najnavštevovanejším webom Aktuality.sk. Vyplýva to z dát IABmonitora. Kompletné výsledky návštevnosti v minulom roku.

Credit: Mediaguru

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+