Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január už čoskoro
Žilina
15. Február už čoskoro
Prešov
7. Marec už čoskoro
Trnava
28. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Slováci sa vrátili k online nákupom, stúpli obraty e-shopov aj počty objednávok

Prvý polrok roku 2023 sa v e-commerce podľa dát spoločnosti Shoptet vyvíjal lepšie ako ten minuloročný.  

Slováci sa vrátili k online nákupom, stúpli obraty e-shopov aj počty objednávok

„Zatiaľ čo prvý polrok 2022 mali e-shopy na Shoptete obrat približne 130 miliónov eur, za prvý polrok 2023 dosiahli vyše 166 miliónov. Tento nárast predstavuje 28 %, takže výrazne prevyšuje aj infláciu,“ hovorí Ivo Mrena, Country Lead pre Slovensko spoločnosti Shoptet, ktorá zabezpečuje fungovanie viac ako 5 000 slovenských e-shopov.

S nárastom obratu korešponduje aj nárast objednávok. Zatiaľ čo rozdiel medzi prvým polrokom 2021 a 2022 bol minimálny, v prvom polroku 2023 sa zvýšil o 36 %.

Len približne 20 % nakupujúcich je pritom pri objednávaní tovaru zaregistrovaných. „Registrácia je pre zákazníkov stále tak trochu ‚otrava‘. Často si neuvedomujú jej prínos pri samotnom nákupe – napríklad, že nemusia nanovo vypĺňať svoje údaje, alebo že majú lepší prehľad aj o predchádzajúcich objednávkach. Registrovaným používateľom môže obchodník ponúknuť aj špeciálne akcie,“ vysvetľuje Ivo Mrena.

Slováci sa chcú zabávať

Najvýraznejšie medziročne stúpol segment zábavy. Zákazníci si teda viac objednávajú spoločenské hry pre rôzne vekové kategórie, modely na skladanie aj pre dospelých ako autá či lietadlá, ale aj hobby výrobky a darčeky.

„Príčin tohto rastu môže byť viacero. Druhý štvrťrok 2022 bol pre tento segment náročnejší, keďže sa začala vojna na Ukrajine. Úlohu však paradoxne môže zohrávať aj snaha ľudí ušetriť. Namiesto kina, reštaurácie či zábavného parku sa radšej zabavia doma a lacnejšie,“ vysvetľuje Ivo Mrena.

Stúpa kozmetika, hudba aj erotika

Viac sa v e-shopoch na Shoptete predávala aj kozmetika a parfumy. „Pri nich zohráva značnú úlohu cena, ktorú si kupujúci najjednoduchšie porovnajú online,“ pokračuje Ivo Mrena.

Zároveň stúpa popularita menších e-shopov a značiek, ktoré často predávajú špecifickú kozmetiku – či už vyrobenú na Slovensku, výlučne z prírodných zložiek alebo v bio kvalite.

Viac si Slováci objednávajú aj tovar spojený s hudbou a filmom, napríklad hudobné nástroje či vinylové platne, ktoré zaznamenávajú návrat. V raste v druhej polovici minulého roka pokračujú aj erotické pomôcky, klenoty, hodinky či elektronika.

Zberateľské predmety na ústupe

Po minuloročnom prudkom vzraste záujmu o zberateľské predmety nastalo tento rok ochladenie. Oproti druhému štvrťroku 2022 klesol obrat v tomto segmente približne o polovicu. „Ľudia zrejme chceli minulý rok aj týmto spôsobom ochrániť svoje úspory pred rekordnou infláciou, ktorá už dnes postupne klesá,“ usudzuje Ivo Mrena.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Tento článok ti prináša

Shoptet

Shoptet je platforma pre e-shopy, ktorá ponúka komplexné riešenia pre vytvorenie a správu internetových obchodov. Súčasťou ich služieb je aj podpora marketingu a možnosť automatizácie mnohých procesov. Shoptet je aktívny na slovenskom a českom trhu a v súčasnosti pomáha podnikať viac ako 34 000 e-shopom.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako si vybrať platobnú bránu pre e-shop 2. časť – Platobné metódy a ďalšie funkcie
7 min. čítanie

Ako si vybrať platobnú bránu pre e-shop 2. časť – Platobné metódy a ďalšie funkcie

Úlohu dizajnu a používateľského rozhrania platobnej brány sme si predstavili v predchádzajúcom článku Ako vybrať platobnú bránu pre e-shop 1. časť – dizajn a používateľské rozhranie. Na túto tému nadväzuje ďalší súbor aspektov, ktoré sú dôležité pri výbere vhodného platobného riešenia. Významnú úlohu zohráva ponuka obľúbených platobných metód, ako aj ďalšie funkcie, ktoré môžu mať […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+