Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Slováci míňajú online rekordné sumy. Čo objednávajú viac ako minulý rok?

Slovenské e-shopy na platforme Shoptet len v priebehu novembra vybavili vyše pol milióna objednávok.

Slováci míňajú online rekordné sumy. Čo objednávajú viac ako minulý rok?
Zdroj: Freepik

Vianočná sezóna sa rozbehla naplno a Slováci nakupujú darčeky online. Shoptet, ktorý zabezpečuje fungovanie viac ako 5 600 slovenských e-shopov, už teraz hlási rekordný rok. „Minuloročný obrat sme tento rok prekonali už v priebehu prvých desiatich mesiacov,“ hovorí CMO spoločnosti Shoptet Ivo Mrena. 

Black Friday týždeň opäť silnejší 

Ľudia pritom, samozrejme, pokračovali v nákupoch aj v novembri, ktorý bol podľa predpokladov zatiaľ rekordným tohtoročným mesiacom. Obraty e-shopov len za tento mesiac dosiahli viac ako 46 miliónov eur.

November sa už tradične spája s Black Friday a vianočnými nákupmi, keď e-shopy ponúkajú na tovary zaujímavé zľavy. A to nielen v piatok, ako tomu bolo kedysi, ale niekoľko dní, celý týždeň či dokonca ešte dlhšie. 

„Počet objednávok kontinuálne rástol celý november a vyvrcholil počas Black Friday týždňa. E-shopy na Shoptete počas týchto 7 dní vybavili vyše 160-tisíc objednávok s obratom takmer 13 miliónov eur,“ upresňuje Ivo Mrena.

Zľavy vyše 20 %, výrazne poskočili parfumy a kozmetika 

„Priemerné zľavy v e-shopoch na našej platforme počas Black Friday akcií predstavovali 21 %. Najvyššie zľavy pritom ponúkali obchody predávajúce hodinky a šperky – vyše 40 %,“ približuje Ivo Mrena. O 35 % lacnejšie mohli zákazníci kúpiť aj kozmetiku a parfumy.

Pre mnoho ľudí ide o lákavú ponuku, aj vzhľadom na zložitejšiu ekonomickú situáciu. Státisíce zákazníkov využilo možnosť nakúpiť za nižšie ceny a ušetriť. Zaujímavé je, že ľudia oproti minulému roku objednávajú tovar častejšie, ale priemerná hodnota objednávok je o niečo nižšia.

„Zloženie tovaru predávaného počas Black Friday týždňa odzrkadľuje obľúbené darčeky pod stromček. Oproti minulému roku najvýraznejšie stúpla kategória parfumov a kozmetiky – o vyše 60 %. Značne sa zvýšilo aj objednávanie detského tovaru a oblečenia,“ konštatuje Ivo Mrena.  

Black Friday ako príprava na Vianoce pre e-shopy aj prepravcov

Pred nami je ešte stále pár náročných týždňov, v ktorých dostanú zabrať ako pracovníci e-shopov, tak aj prepravcovia. Zatiaľ čo e-shopári sa vopred pripravujú a na toto obdobie napríklad najímajú ďalších brigádnikov, pri dopravcoch je situácia komplikovanejšia. 

Už dnes dodávanie niektorých zásielok trvá dlhšie, ako sme zvyknutí. Príčin je viacero vrátane prerušenia činnosti jednej z kuriérskych služieb či plných výdajných miest a boxov. „Ak chcete mať istotu, že zásielka dorazí do Vianoc, rozhodne odporúčam nenechávať objednávanie úplne na poslednú chvíľu,“ uzatvára Ivo Mrena.

Zdroj: Shoptet

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Tento článok ti prináša

Shoptet

Shoptet je platforma pre e-shopy, ktorá ponúka komplexné riešenia pre vytvorenie a správu internetových obchodov. Súčasťou ich služieb je aj podpora marketingu a možnosť automatizácie mnohých procesov. Shoptet je aktívny na slovenskom a českom trhu a v súčasnosti pomáha podnikať viac ako 34 000 e-shopom.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 
10 min. čítanie

Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 

Dnes už legendárna akcia, ktorá sa vrátila na miesto svojich začiatkov. Marketing festival sa tentokrát opäť konal v brnenskom Janáčkovom divadle. Stovky senior marketérov z Česka, Slovenska, ale aj zahraničia prišli nasávať vedomosti a spojiť sa s novým kontaktami. 9 TOP rečníkov sa krásne dopĺňalo v zaujímavom programe poskladanom na mieru súčasnej marketingovej situácie. Prinášame […]

Michal Moricz Michal Moricz
Executive Director v Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+