2 min. čítanie

Škrty v Amazone. Nové logistické centrá v Španielsku sa odkladajú

Spoločnosť Amazon plánovala v Španielsku tento rok vybudovať niekoľko logistických centier na ploche približne 150 000 m2. Tieto plány sú momentálne pozastavené. Dôvodom pozastavenia je inflácia a pokles spotrebiteľského dopytu.

Škrty v Amazone. Nové logistické centrá v Španielsku sa odkladajú

Spoločnosť Amazon nedávno získala špecialistu na mechatroniku, spoločnosť Cloostermans, v snahe posilniť svoje robotické operácie. Spoločnosť síce investuje, ale zároveň odkladá otvorenie nových plniacich a logistických centier na všetkých svojich trhoch.

Vysoké prevádzkové náklady 

V porovnaní s poslednými dvoma rokmi, počas ktorých ecommerce zaznamenal prudký rast, sa teraz dopyt spotrebiteľov výrazne znížil. Mnohé spoločnosti však nastavili svoje procesy a ciele podľa ružových okuliarov rastu, Amazon nebol výnimkou. V období rastu spoločnosť výrazne rozširovala svoju logistickú sieť, ktorá ju teraz stojí nemalé prevádzkové náklady. Podľa Amazonu nadbytočná kapacita, strata produktivity a inflácia stáli spoločnosť v druhom štvrťroku tohto roka 5,6 mld. dolárov.

Výstavba nových logistických centier v Španielsku sa odkladá minimálne do roku 2024.

Okrem toho inflácia v Španielsku dosiahla približne 10,5 % a celý ecommerce trh spomaľuje. Rozhodnutie Amazonu sa dotkne nových skladov v španielskych mestách Murcia, Zaragoza, Vitoria, San Sebastián, Astúria, Vigo, Sevilla, Girona a Reus (Tarragona). Ich spustenie sa zatiaľ odkladá minimálne do roku 2024.

Spoločnosť má v súčasnosti v Španielsku 28 logistických centier. Momentálne sa neplánuje zatvorenie ani jedného z nich. Posledné centrum Amazon otvoril v júli. Sklad s rozlohou viac ako 130 000 m2 a kapacitou 4 milióny objednávok vyrástol v meste Onda.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+