2 min. čítanie

Ruský e-commerce sektor úspešne obchádza sankcie

Ruskí predajcovia aj napriek sankciám a odchodu mnohých spoločností obchodujú s produktami značiek ako je iPhone, Samsung, PlayStation, Xbox a Nintendo. Obchody na tento účel využívajú mechanizmus tzv. paralelného dovozu, ktorý spočíva v dovoze výrobkov bez súhlasu majiteľov ochranných známok.

Ruský e-commerce sektor úspešne obchádza sankcie

Dovoz produktov povolila ruská vláda

Ruská vláda povolila spoločnostiam dovážať produkty zahraničných značiek aj bez súhlasu majiteľov ochranných známok. Najväčšie e-commerce spoločnosti v krajine rozhodnutie  vlády uvítali.   

Jeden z najznámejších ruských maloobchodných predajcov elektroniky, spoločnosť Sviaznoy, ako prvý zverejnil využívanie paralelného dovozu. Koncom júna informoval ruský denník Kommiersant, že spoločnosť Svyaznoy zaplnila regály svojich predajní najnovšími smartfónmi iPhone a Samsung a rozšírila svoj sortiment o herné konzoly PlayStation, Xbox a Nintendo.

Svyaznoy nezverejňuje názvy spoločností, ktoré pre ňu nakupujú tovar. Tvrdí sa, že ide o spoločnosti z krajín Eurázijskej hospodárskej únie (EEÚ), napríklad z Kazachstanu. Na druhej strane, spoločnosti, ktoré sa rozhodli týmto spôsobom podporovať Rusko, si musia byť vedomé, že môžu byť predmetom sankcií.

Ďalšou spoločnosťou, ktorá oznámila predaj prostredníctvom paralelného dovozu, je ruská spoločnosť Ozon. Spoločnosť pre agentúru Reuters uviedla, že názvy značiek nezverejní.

Produkty mnohých ďalších západných značiek sú k dispozícii aj na poprednom e-shope Wildberries. Ruská spoločnosť potvrdila, že spotrebiteľom ponúka oblečenie značiek španielskej nadnárodnej odevnej spoločnosti Inditex, ktorá v reakcii na vojenské akcie na Ukrajine zatvorila obchody a pozastavila svoju činnosť v Rusku. Koncern Wildberries je známy značkami ako Zara, Bershka a Massimo Dutti.

Zdroj: theloadstar.com

Ruské spoločnosti sa nemusia báť trestnoprávnej zodpovednosti 

Paralelný dovoz umožňuje ruským importérom obísť sankcie a chráni tak ruské spoločnosti pred občianskoprávnou, správnou a trestnoprávnou zodpovednosťou v Rusku.

Krátko na to ruské ministerstvo priemyslu a obchodu zverejnilo zoznam tovarov, ktoré sú legálne povolené pre paralelný dovoz do krajiny a ktoré zahŕňajú viac ako 50 skupín najrôznejších výrobkov – od rastlín cez oblečenie a elektroniku až po zbrane. Podľa ministra obchodu Denisa Manturova sa zoznam bude revidovať štvrťročne alebo každé dva mesiace a bude zahŕňať značky ako Apple, Siemens, Intel, Samsung, ako aj množstvo ďalších technologických a spotrebiteľských spoločností. Na zozname je aj široká škála tovaru od zahraničných výrobcov automobilov ako sú Land Rover, Mercedes-Benz, Tesla, Honda a BMW. V tomto prípade je dovoz jednoduchší, pretože mnohé z nich používajú komponenty dovezené z Číny.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+