Obaly predstavujú rastúci zdroj odpadu. Väčšina tovaru si vyžaduje balenie v niekoľkých fázach životnosti výrobku. Pre porovnanie – v roku 2009 bol celkový objem v rámci EÚ 66 miliónov ton. O 12 rokov neskôr, v 2021, sa číslo dvihlo na 84 miliónov ton. Každý Európan v roku 2021 vyprodukoval 188,7 kg odpadov z obalov. Očakáva sa, že bez ďalších opatrení sa toto číslo v roku 2030 zvýši na 209 kg.
Poslanci EP chcú zakázať predaj veľmi ľahkých plastových tašiek (s veľkosťou pod 15 mikrónov). Výnimku budú mať výrobky, ktoré si to vyžadujú z hygienických dôvodov alebo v prípade použitia ako primárneho obalu na sypké potraviny.
Vracanie obalov má svojich kritikov
Do roku 2030 by sa malo 10 % všetkých zásielok posielať v uzavretom systéme. To znamená, že obaly sa musia opätovne použiť. Spotrebitelia budú musieť vrátiť obaly aj vtedy, keď si ponechajú všetky výrobky, ktoré boli súčasťou objednávky.
Revíziu kritizovali viaceré strany, keďže EÚ doteraz nestanovila jednotné logistické normy v celej Európe.
Medzi kritikov patrí nemecké združenie elektronického obchodu Bundesverband E-commerce und Versandhandel (Bevh), ktoré vo vyjadrení vysvetľuje: “Pokiaľ v Európskej únii neexistujú jednotné riešenia pre opakovane použiteľné obaly, považujeme vracanie opakovane použiteľných obalov za problematické, najmä v cezhraničnom elektronickom obchode.”
“Ak nie je zaručené, že opakovane použiteľné obaly budú akceptované u všetkých poskytovateľov služieb v rámci EÚ, nepovažujeme za prijateľné, aby sa v rámci cezhraničného obchodu trvalo posielali prázdne obaly na prepravu po Európe. Vrátenie tovaru vzniká aj v prípade, že si zákazník tovar ponechá,” hovorí Christoph Wenk-Fischer, generálny riaditeľ spoločnosti Bevh.
Riešením tohto problému by mohlo byť zapojenie poskytovateľov logistických služieb alebo poštových spoločností. V takom prípade by spotrebitelia mohli opakovane použiteľné obalové materiály vrátiť doručovateľovi pri dverách. Bevh však uvádza, že v súčasnosti neexistujú štandardizované logistické procesy, ktoré by tento proces vrátenia čo najviac uľahčili.
Zmeny na obzore
Zatiaľ nie je jasné, ako a kedy sa revízia prebehne. Európsky parlament hlasoval za zmeny, ale ešte musí rokovať s Európskou radou. Európska rada zatiaľ postoj parlamentu k tejto revízii neprijala.
Internetoví predajcovia aj logistické spoločnosti zachytili avizované zmeny už v priebehu tohto roka a zapracovali niektoré zmeny. Napríklad Amazon začal v Európe používať recyklovateľné obaly a zbavil sa dvojitých obalov a Packeta prišla s vlastnými vratnými obalmi.