3 min. ─Ź├ştanie

Reklama v letn├Żch mesiacoch

Aj napriek tomu, ┼że by si v├Ą─Ź┼íina majite─żov e-shopov a dopytov├Żch webov priala, aby v reklame na internete panovala nemenn├í kl├şma, aj reklama v online priestore m├í svoje vrcholky a p├ídy.

Václav Krba Václav Krba
CEO Viva Marketing
Reklama v letn├Żch mesiacoch

N├íkupn├í n├ílada vs. auk─Źn├Ż syst├ęm

Reklamy, ktor├ę komunikuj├║ produkty na e-shopoch, maj├║ svoj vrchol vo ┼ítvrtom kvart├íli, kedy ─żudia pri pr├şle┼żitosti Vianoc obdar├║vaj├║ svojich bl├şzkych dar─Źekmi. V poslednej dobe hr├í e-commerce v tejto discipl├şne pr├şm a pod─ża port├ílu irozhlas.cz z roku 2017 ┼ítyri p├Ątiny ─îechov objedn├ívaj├║ dar─Źeky na internete. A pod─ża ─Źl├ínku Forbesu z roku 2021 ─îesi na internete za Vianoce min├║ a┼ż 77 mili├írd kor├║n.

Dopytov├ę webov├ę str├ínky maj├║ vrchol v z├ívislosti od danej slu┼żby, ktor├║ reklama komunikuje.

To, ─Źo maj├║ majitelia dopytov├Żch slu┼żieb aj e-shopov spolo─Źn├ęho je, ┼że chc├║ tlmi┼ą reklamu cez letn├ę mesiace.

Pr├şprava e-shopu na sez├│nu

Zd├í sa to logick├ę. N├ílada nakupova┼ą nie je vysok├í, tak pre─Źo inzerova┼ą a investova┼ą nemal├ę peniaze do reklamy, ke─Ć publikum je menej konverzn├ę ako po zvy┼íok roka.

Z na┼íej sk├║senosti vypl├Żva, ┼że n├ílada ─żud├ş nakupova┼ą je naozaj ni┼ż┼íia ako v in├Żch mesiacoch. ─îo ale n├ím market├ęrom hr├í do kariet, je ne├║prosn├Ż auk─Źn├Ż syst├ęm a v┼íetk├Żm market├ęrom zn├ímy Share of Voice.

V konverzn├Żch reklam├ích na Meta Platforms, kde ─Źasto bojujeme s hodnotou CPM okolo 300 K─Ź, n├ím zrazu ve─żk├Ż brat pon├║ka CPM takmer o polovicu ni┼ż┼íiu. Teda za rovnak├ę peniaze dok├í┼żeme oslovi┼ą 2x viac ─żud├ş, ne┼ż v zime a na jar a ak n├ílada publika neklesne o viac ako 50 %, tak m├íme vyhran├ę.

V reklam├ích na dosah popri zn├ş┼żenom CPM z├şskavame e┼íte jednu nemenej d├┤le┼żit├║ konkuren─Źn├║ v├Żhodu ÔÇô ke─Ć konkurenti na leto op├║┼í┼ąaj├║ inzertn├ę platformy, tak my s na┼íimi rovnak├Żmi rozpo─Źtami dok├í┼żeme zauja┼ą ove─ża v├Ą─Ź┼í├ş podiel na trhu. A v septembri, kedy o┼ż├şva trh, uk├í┼że sa, kto reklamu dr┼żal aj cez leto a kto reklamu na leto vypol.

T├Ż┼żdenn├Ż podcast UPdate

Pozorne sledujte cashflow

Nemenej d├┤le┼żit├í aktivita v letn├Żch mesiacoch je pr├şprava na sez├│nu. To plat├ş hlavne pre majite─żov e-shopov.

Pozrite sa do Google Analytics na najpred├ívanej┼íie produkty a tie nesm├║ na va┼íom sklade ch├Żba┼ą. Postr├í┼żte si zdrav├ę cashflow. Mnoh├Żm e-shopom v polovici viano─Źnej sez├│ny d├┤jde dych v podobe pe┼łaz├ş.

Stanovte si jasn├Ż pl├ín a dr┼żte sa toho. E-shoper je s├ím sebe nepriate─żom. Em├│cie hraj├║ ve─żk├║ rolu. N├íkupn├í hor├║─Źka je vysok├í, PNO je polovi─Źn├ę oproti zvy┼íku roka, a tak sa pon├║ka zvy┼íova┼ą svoje invest├şcie do reklamy. A potom v polovici najv├Ą─Ź┼íej sez├│ny sa m├┤┼że min├║┼ą sklad alebo peniaze do reklamy.

Preto┼że ka┼żd├Ż spr├ívny e-shoper vie, ┼że peniaze vybran├ę za dobierky e┼íte nejak├Ż ─Źas od dopravcu putuj├║. V extr├ęmnych pr├şpadoch to m├┤┼że trva┼ą pokojne aj tri t├Ż┼żdne. Potom k tomu pripo─Ź├ştajte t├Ż┼żde┼ł, kedy za tieto ut┼Ľ┼żen├ę peniaze objedn├íte tovar u dod├ívate─ża a k├Żm v├ím pr├şde ÔÇô a m├íme tu mesiac ve─żk├ę pr├ízdne okno. Toto sa nesmie sta┼ą. A u┼ż v├┤bec nie v najv├Ą─Ź┼íej sez├│ne roka.

Nepodce┼łujte sp├Ątn├║ v├Ązbu od z├íkazn├şkov

Majitelia men┼í├şch e-shopov m├┤┼żu zdvihn├║┼ą telef├│n a op├Żta┼ą sa svojich z├íkazn├şkov priamo. Ako sa im u nich nakupovalo, ─Źi im nie─Źo na e-shope nech├Żba a ako tak├Żto realizovan├Ż n├íkup ─Źo najviac spr├şjemni┼ą. Pri v├Ą─Ź┼í├şch e-shopoch d├íva zmysel rozosla┼ą e-mailom dotazn├şk o spokojnosti a motivova┼ą z├íkazn├şkov z─żavov├Żm kup├│nom, aby sme dostali sp├Ą┼ą ─Źo mo┼żno najviac vyplnen├Żch formul├írov.

Prajem pevn├ę nervy, pln├ę sklady, rast├║ci share of voice a hlavne n├şzke PNO.

Najnov┼íie z kateg├│rie Marketingov├í strat├ęgia
Zdie─ża┼ą ─Źl├ínok
Václav Krba
CEO Viva Marketing

V roku 2020 za temnej doby pand├ęmie som zalo┼żili s kolegom Viktorom online marketingov├║ agent├║ru ViVa marketing. N├ízov je odvoden├Ż z na┼íich krstn├Żch mien. V online prostred├ş sa pohybujem od roku 2017, kedy som viedol svoj prv├Ż e-shop a spoznal som ako ve─żmi bol├ş investova┼ą vlastn├ę peniaze. Dnes spravujeme rozpo─Źty na┼íich klientov r├ídovo v jednotk├ích mili├│nov ─Źesk├Żch kor├║n. A vedieme agent├║ru o p├Ątn├ístich ─żu─Ćoch.

Tento ─Źl├ínok ti prin├í┼ía

ViVa marketing

ViVa Marketing je mlad├í online marketingov├í agent├║ra, ktor├í sa zameriava na v├Żsledky a dlhodob├ę priate─żsk├ę vz┼ąahy so svojimi partnermi. Pon├║kaj├║ slu┼żby v oblasti online marketingu, vr├ítane marketingov├Żch strat├ęgi├ş, nastavenia presn├ęho merania reklamn├Żch kampan├ş, zvy┼íovania konverzi├ş, anal├Żz a pravideln├ęho vyhodnocovania kampan├ş.

Viac o tejto spolo─Źnosti

T├Ż┼żdenn├Ż podcast UPdate
Podobn├ę ─Źl├ínky
┼Żeny ako tich├í sila v pozad├ş marketingov├Żch ├║spechov
6 min. ─Ź├ştanie

┼Żeny ako tich├í sila v pozad├ş marketingov├Żch ├║spechov

V dne┼ínom svete, ktor├Ż sa neust├íle dynamicky men├ş a rastie, je k─ż├║─Źov├ę zoh─żadni┼ą a uzna┼ą pr├şnos ka┼żdej individu├ílnej sk├║senosti a perspekt├şvy. V oblasti marketingu to z├şskava e┼íte v├Ą─Ź┼í├ş v├Żznam, ke─Ć┼że budovanie hlbok├Żch spojen├ş s ─żu─Ćmi si vy┼żaduje empatiu, kreativitu a ┼íir┼í├ş uhol poh─żadu. Pr├íve preto je nevyhnutn├ę zd├┤razni┼ą silu, ktor├í p├┤sob├ş v tichosti, mnoh├ş ju [ÔÇŽ]

Janka Szabová Janka Szabová
Head of Performance
Pre─Ź├şta┼ą ─Źl├ínok
Britsk├ę podniky by potrebovali viac marketingovej strat├ęgie. Ako s├║ na tom Slov├íci?
2 min. ─Ź├ştanie

Britsk├ę podniky by potrebovali viac marketingovej strat├ęgie. Ako s├║ na tom Slov├íci?

Ned├ívna ┼ít├║dia uk├ízala, ┼że viac ako polovica mal├Żch a stredn├Żch podnikov v Brit├ínii nem├í marketingov├Ż ak─Źn├Ż pl├ín. V├Ą─Ź┼íina z nich nem├í dokonca ani podnikate─żsk├Ż pl├ín. Na podobn├║ t├ęmu sa zamerali aj slovensk├ę agent├║ry.

Redakcia Redakcia
Pre─Ź├şta┼ą ─Źl├ínok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ nepre─Ź├ştan├Żch

10+