6 min. čítanie

Recenzia mPOHODA: bezplatná verzia je fajn, platená vás vyjde draho

Napísal som recenziu pre niekoľko fakturačných systémov. Tentokrát som sa pozrel na mPOHODA a bol som úprimne zvedavý, čím bude tento systém lepší, alebo aspoň odlíšiteľný. Poviem len toľko, že som sa naozaj snažil niečo nájsť.

Recenzia mPOHODA: bezplatná verzia je fajn, platená vás vyjde draho

Tabuľkový prehľad mPOHODA

HLAVNÉ FUNKCIE

DOSTUPNOSŤ

Neobmedzené množstvo faktúr

áno, v platenej verzii

Neobmedzený počet kontaktov

áno

Viac spoločností na jednom účte

áno

Viac prístupov na jednom účte

áno

Prepojenie údajov z obchodného a živnostenského registra

áno

Prehľadná štatistika príjmov

áno

Vlastné číselné rady

áno

Evidencia nákladov

nie

Overenie solventnosti

nie

Elektronické podanie

nie

AUTOMATIZÁCIA

DOSTUPNOSŤ

Párovanie platieb s bankou

áno

Pravidelné faktúry

áno

Upomienky na nezaplatené faktúry

áno

KOMPATIBILITA

DOSTUPNOSŤ

Webová aplikácia

áno

Mobilná aplikácia na Android a iOS

áno

Export do ďalších účtovných programov

Pohoda

Integrovanie s platobnými bránami

nie

Integrovanie so systémom Pay by Square

nie

API

áno

ZÁKAZNÍCKA PODPORA

DOSTUPNOSŤ

Live chat

nie

Telefón a email

áno

Autorizované požiadavky

nie

Pravidelné zálohy na cloude

áno

Cenník mPOHODA

NÁZOV BALÍKA

FUNKCIA

MESAČNÁ CENA S DPH

mPOHODA Start

- 100 záznamov v dokladových agendách
- 100 záznamov v cenníku
- 20 záznamov v adresári
- IČO neobmedzene v rámci daných limitov
- neobmedzený počet užívateľov
- eKasa
- obmedzenie prístupu používateľov
 - cenník
- cudzie meny
- objednávky
- ostatné funkcie
- evidencia predajných cien
- tlačové zostavy
- prepojenie s účtovným programom
- nadštandardné funkcie

bezplatne

mPOHODA Basic

- neobmedzene záznamov v dokladových agendách
- neobmedzene záznamov v cenníku
- neobmedzene záznamov v adresári
- 1 IČO
- 1 užívateľ + účtovník
- eKasa
 - cenník
- cudzie meny
- objednávky
- ostatné funkcie
- evidencia predajných cien
- tlačové zostavy
- prepojenie s účtovným programom

70 eur

mPOHODA Pro

Všetky funkcie mPOHODA Start neobmedzene okrem
- 1 IČO + možnosti rozšírenia
- 5 užívateľov + možnosti rozšírenia

125 eur

Stručné hodnotenie

Plusy:

 • Vhodný fakturačný systém pre malých živnostníkov a firmy, ktorí si vystačia s bezplatnou verziou,
 • Vhodné pre firmy, ktoré používajú účtovný systém Pohoda, nakoľko je tu priame prepojenie,

Mínusy:

 • Pokročilejšia verzie stoja 70 až 120 eur, čo je neporovnateľne viac ako iné fakturačné systémy,
 • Trochu rozpačité vytváranie faktúr, kedy si je potrebné najprv nastaviť vlastné číselné rady, iné fakturačné systémy to majú automaticky,
 • E-shopy a spoločnosti s väčším obratom už treba zohľadniť aj ďalšie fakturačné systémy, nakoľko tu chýba prepojenosť s platobnými bránami a ďalšie užitočné funkcie,
 • Prepojenie iba s účtovnými systémami Pohoda,
 • Chýba prepojenie na daňový úrad.

Prvý dojem a registrácia

Registrácia trvá o pár sekúnd dlhšie, nakoľko tu je možnosť nastaviť firemné údaje, ktoré budú na faktúrach. Na rozdiel od iných fakturačných systémov tu však pri registrácii vlastnej spoločnosti nie je prepojenie s obchodným registrom a treba ich vypísať manuálne, kvôli čomu sa registrácia natiahne.

Je síce pravda, že toto pri registrácii nie je povinné vyplniť, no ak to budete chcieť neskôr fakturovať, budete to musieť vyplniť tak či tak. Registráciu je následne potrebné overiť prostredníctvom e-mailu, čo je malé plusko za bezpečnosť.

Základné nastavenie firemných údajov

Po potvrdení registrácie sa dostanete rovno do firemných údajov, kde si môžete nastaviť ďalšie údaje potrebné na faktúru. Tu už prepojenie s obchodným registrom je. Otázka je teda, prečo to tak nemohlo byť aj pri registrácii.

Čo sa týka celkového dizajnu rozhrania, je to taký guláš. Napr. v strede rozhrania máte 7 ikon, pričom každá znázorňuje určitý doklad:

 • O pre objednávky,
 • V pre výdajky,
 • F pre faktúry,
 • H pre nový pokladničný doklad (prečo H?),
 • P pre predajku,
 • ikonu osoby pre odberateľa,
 • ikonu formulára pre cenník.

Z každého tu je niečo a chýba tu jednoduchosť. Skôr to vyzerá tak, že sa  vývojári snažili pridať na obrazovku čo najviac funkcií, až kým im už neostalo miesto. Je tu dokonca odkaz na mobilné aplikácie, kedy vás to po kliknutí presmeruje do Google Play alebo App Store. Kto však takto sťahuje aplikácie?

mPOHODA je momentálne do 31.8.2020 bezplatná a po tomto termíne bude stáť 75 eur mesačne. To je v porovnaní s inými fakturačnými systémami naozaj veľa. Malým živnostníkom, ktorí majú niekoľko faktúr mesačne však bude stačiť aj bezplatná verzia.

Ďalšie funkcie

Doklady

Tu nájdete nasledovné doklady:

 • šablóny,
 • objednávky,
 • výdajky,
 • faktúry,
 • pokladničné doklady,
 • predajky.

Tu stoja za zmienku šablóny.

Šablóny

Tu si môžete vytvoriť šablóny pre svoje najčastejšie produkty a služby pre pravidelných klientov. Ideálne teda pre malých podnikateľov, ktorí majú dlhodobých klientov/odberateľov a nemenia svoje produkty a služby.

Adresár

Tu môžete pridať svojich najčastejších klientov. Prekvapivo, tu prepojenie s obchodným registrom už funguje a po napísaní názvu firmy sa vám doplnia všetky údaje.

Cenník

Tu si môžete nastaviť cenník pre tovary a služby, kde si okrem základných údajov môžete pridať aj EAN kód.

Celkovo je dodatočných služieb menej ako u konkurencie.

Vytváranie faktúr

Až tu som si naozaj mohol všimnúť, ako dobre majú iné fakturačné systémy zvládnuté svoju podstatu – vytváranie faktúr. Pri mPOHODA je to totiž najkomplikovanejšie.

Začnem od začiatku, aby ste si mohli domyslieť, ako som sa pritom blbo cítil. Takže, po kliknutí na vytvorenie faktúry sa dostanete do nového rozhrania, kde ste vyzvaný k tomu, aby ste najprv vytvorili vlastné číselné rady. Čo je v iných systémoch samozrejmosťou a číslovanie vytvárajú sami.

Takto vyzerá rozhranie pre číselné faktúry. Ako si môžete všimnúť, je tu prednastavené číslovanie od roku 2014. Nechcem si nič domýšľať, ale že by toto 6 rokov nikto neupravoval?

Okej, toto je maličkosť. Stačí prepísať rok na 2020 a zmeniť platnosť od 1. januára po 31. december. Je to však stále mravenčia robota navyše, ktorá je u konkurencie vynechaná.

Potom je už fakturovanie jednoduché a svižné ako pri ďalších fakturačných systémoch. Skúšal som najprv vytvoriť faktúru bez číselných radov, ale systém to nechcel dovoliť. Trochu zvláštne a nepraktické riešenie pre používateľov.

Navyše som si všimol, že sú tu aj drobnejšie chyby v dizajne.

Evidencia a uloženie faktúr v cloude

Všetky vytvorené doklady sa uložia automaticky v systéme, netreba teda nič sťahovať alebo ukladať manuálne. Vaše údaje sú zabezpečené a každý deň sa zálohujú. Spôsob zabezpečenia je podobný ako pri internetovom bankovníctve, takže sa nemusíte báť, že svoje faktúry a doklady stratíte. Pri bezplatnom riešení sa to zdá ako užitočná funkcia.

Test mobilnej aplikácie

mPOHODA je dostupná aj ako mobilná aplikácia pre oba operačné systéme – Android aj iOS. Ja som si vyskúšal verziu pre iOS. Aj tu to funguje trochu inak ako u konkurencia a bohužiaľ na úkor mPOHODY, nakoľko je môj celkový dojem horší.

Opäť to je kvôli zbytočnej komplikovanosti, kedy sa musíte presúvať medzi jednotlivými časťami faktúry na to, aby ste vypísali potrebné fakturačné údaje. Prečo to musí byť komplikovanejšie v porovnaní s inými fakturačným aplikáciám?

Nedostatky mPOHODA

Opäť ako pri ďalších fakturačných systémoch, nie je tu prepojenie na vlastné platobné brány, poprípade informácia o podporovaných platobných bránach. To by pomohlo zjednodušiť evidenciu pre e-shopy. Celkovo však mPOHODA nepôsobí, že by bola vytvorená pre e-shopy, alebo firmy, ktoré fakturujú veľa a neustále.

Ďalej tu menej praktické vytváranie faktúr, ktoré si potrebuje vlastné nastavenie číselných radov. Konkurencia to má vyriešené lepšie, kde je prednastavený číselný rad na daný rok, ktorý ak sa vám nepáči, si môžete upraviť podľa seba.

To isté platí aj pre mobilnú aplikáciu, ktorá si vyžaduje prepínanie medzi jednotlivými záložkami na to, aby ste vyplnili všetky potrebné údaje. Nie je to skrátka prirodzené, natívne a za seba hovorím, že čakám jednoduchší, intuitívnejší systém.

V porovnaní s inými fakturačnými systémami, je tu menej dodatočných služieb. Tu si môžete nastaviť iba šablóny, adresár a cenník.

Čo sa týka zákazníckej podpory, chýba livechat, ktorý napr. v iných fakturačných systémoch je.

Veľmi ma prekvapila aj nadmerne vysoká cena, až 70 eur, čo je oveľa viac, než u ktorejkoľvek konkurencie.

Taktiež tu chýba prepojenie na daňový úrad, čo by zjednodušilo a skrátilo proces vytvorenia a podania daňového priznania.

Finálne hodnotenie

Jednoduché zhrnutie – je ťažké odporúčiť mPOHODU. Aj ja som šokovaný. Zo všetkých fakturačných systémov, ktoré som vyskúšal, je skrátka každá v niečom lepšia a mPOHODA nie je ničím výnimočná, čím by sa mohla odlíšiť od konkurencie. Možno len pre tých, ktorí používajú účtovný systém Pohoda a chcú mať prepojenie medzi faktúrami a účtovníctvom.

Bezplatnú verziu však nájdete aj v iných systémoch a platené verzie toho zas dokážu viac a za lepšiu cenu. Nerád hejtujem, ale tak to cítim v srdiečku. mPOHODA má momentálne spomedzi fakturačných systémov čierneho Petra.

Zdieľať článok
Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+