3 min. čítanie

Rakúskym športovým reťazcom sa v Česku veľmi nedarí. Hervis končí rovnako ako niekdajší Gigasport

Rakúsky Hervis, popredný reťazec so športovým tovarom, sa postupne sťahuje z Českej republiky, kde pôsobil dve dekády. V posledných rokoch sa mu tu príliš nedarilo a Covid-19 bol preň pravdepodobne poslednou ranou. Túto správu ako prvý priniesol týždenník Hrot.

Rakúskym športovým reťazcom sa v Česku veľmi nedarí. Hervis končí rovnako ako niekdajší Gigasport

Polovicu predajní prevezme Intersport

Spoločnosť Hervis, pôvodom z Rakúska, predá polovicu zo svojich 16 domácich predajní konkurenčnej spoločnosti Intersport. Túto informáciu potvrdilo rakúske ústredie. Osud zvyšných predajní a e-shopu zatiaľ nie je známy. Intersport by mal prevziať predajne  v Prahe, Brne, Českých Budějoviciach, Zlíne, Karlových Varoch a v Trutnove. Prevod by sa mal dokončiť do polovice tohto roka, cena transakcie nebola zverejnená.

Hervis Sport je súčasťou rakúskej skupiny SPAR. Do roku 2014 pôsobila so svojou značkou Interspar aj v Českej republike. Spoločnosť Hervis vstúpila na český trh v roku 2002 a postupne sa stala jedným z najväčších hráčov na trhu. V súčasnosti pôsobia predajne Hervis Sport celkovo na siedmich trhoch v strednej a východnej Európe vrátane Českej republiky, Rakúska, Nemecka, Maďarska a Chorvátska. 

Osud zvyšných predajní a e-shopu zatiaľ nie je známy.

Strata 100 miliónov v priebehu dvoch rokov

V Českej republike sa jej však dlhodobo nedarí a pred časom zatvorili svoje pobočky v Tábore a Chebe, ako aj predajňu v Hati. V roku 2019 spoločnosť v Českej republike zarobila 705 miliónov Kč a skončila v strate 60 miliónov Kč. Problémy spoločnosti sa prehĺbili v roku 2020, keď jej tržby klesli na 460 miliónov a strata sa navýšila na približne sto miliónov. Pripomeňme, že v roku 2010 bol obrat spoločnosti Hervis v Českej republike ešte 1,6 miliardy Kč.

Z obratu 1,6 miliardy na 460 miliónov v priebehu 10 rokov.

Spoločnosť vo svojej výročnej správe uvádza, že v dôsledku proticovidových opatrení a lockdownu klesli tržby o tridsať percent nižšie oproti očakávaniam. Prevádzkový zisk v porovnaní s interným plánom klesol o 85 miliónov Kč. Hoci spoločnosť dostala približne 20 miliónov Kč na štátnych kompenzáciách a dotáciách, pri živote ju musela držať jej rakúska matka, ktorá jej poslala takmer 200 miliónov Kč na kapitálových príspevkoch. Ani to však zrejme nestačilo, a tak sa Rakúšania rozhodli, že miestny podnik už nebudú zachraňovať.

O tom, že popredný hráč v oblasti športového maloobchodu s približne 200 zamestnancami je v Českej republike prakticky na pokraji zániku, sa medzi jeho konkurentmi a nákupnými centrami diskutovalo už niekoľko týždňov. 

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy. marketérov a všetkých fanúšikov ecommerce. Prinášame novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta ecommerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články