Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január už čoskoro
Žilina
15. Február už čoskoro
Prešov
7. Marec už čoskoro
Trnava
28. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Rakúskym športovým reťazcom sa v Česku veľmi nedarí. Hervis končí rovnako ako niekdajší Gigasport

Rakúsky Hervis, popredný reťazec so športovým tovarom, sa postupne sťahuje z Českej republiky, kde pôsobil dve dekády. V posledných rokoch sa mu tu príliš nedarilo a Covid-19 bol preň pravdepodobne poslednou ranou. Túto správu ako prvý priniesol týždenník Hrot.

Rakúskym športovým reťazcom sa v Česku veľmi nedarí. Hervis končí rovnako ako niekdajší Gigasport

Polovicu predajní prevezme Intersport

Spoločnosť Hervis, pôvodom z Rakúska, predá polovicu zo svojich 16 domácich predajní konkurenčnej spoločnosti Intersport. Túto informáciu potvrdilo rakúske ústredie. Osud zvyšných predajní a e-shopu zatiaľ nie je známy. Intersport by mal prevziať predajne  v Prahe, Brne, Českých Budějoviciach, Zlíne, Karlových Varoch a v Trutnove. Prevod by sa mal dokončiť do polovice tohto roka, cena transakcie nebola zverejnená.

Hervis Sport je súčasťou rakúskej skupiny SPAR. Do roku 2014 pôsobila so svojou značkou Interspar aj v Českej republike. Spoločnosť Hervis vstúpila na český trh v roku 2002 a postupne sa stala jedným z najväčších hráčov na trhu. V súčasnosti pôsobia predajne Hervis Sport celkovo na siedmich trhoch v strednej a východnej Európe vrátane Českej republiky, Rakúska, Nemecka, Maďarska a Chorvátska. 

Osud zvyšných predajní a e-shopu zatiaľ nie je známy.

Strata 100 miliónov v priebehu dvoch rokov

V Českej republike sa jej však dlhodobo nedarí a pred časom zatvorili svoje pobočky v Tábore a Chebe, ako aj predajňu v Hati. V roku 2019 spoločnosť v Českej republike zarobila 705 miliónov Kč a skončila v strate 60 miliónov Kč. Problémy spoločnosti sa prehĺbili v roku 2020, keď jej tržby klesli na 460 miliónov a strata sa navýšila na približne sto miliónov. Pripomeňme, že v roku 2010 bol obrat spoločnosti Hervis v Českej republike ešte 1,6 miliardy Kč.

Z obratu 1,6 miliardy na 460 miliónov v priebehu 10 rokov.

Spoločnosť vo svojej výročnej správe uvádza, že v dôsledku proticovidových opatrení a lockdownu klesli tržby o tridsať percent nižšie oproti očakávaniam. Prevádzkový zisk v porovnaní s interným plánom klesol o 85 miliónov Kč. Hoci spoločnosť dostala približne 20 miliónov Kč na štátnych kompenzáciách a dotáciách, pri živote ju musela držať jej rakúska matka, ktorá jej poslala takmer 200 miliónov Kč na kapitálových príspevkoch. Ani to však zrejme nestačilo, a tak sa Rakúšania rozhodli, že miestny podnik už nebudú zachraňovať.

O tom, že popredný hráč v oblasti športového maloobchodu s približne 200 zamestnancami je v Českej republike prakticky na pokraji zániku, sa medzi jeho konkurentmi a nákupnými centrami diskutovalo už niekoľko týždňov. 

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+