2 min. čítanie

Q-commerce v Poľsku prichádza o ďalšieho hráča

Ako informoval portál Wiadomoscihandlowe.pl, spoločnosť Jokr, ktorá pôsobí na trhu expresných zásielok, opúšťa poľský trh. Prevádzkovateľ platformy zaslal zákazníkom e-mail s informáciou o výpredaji produktov. Aktuálne poskytnutá 50-percentná zľava platí pri objednávke v hodnote minimálne 100 PLN. JOKR sa chce údajne zamerať na rozvoj svojich pobočiek v Amerike.

Q-commerce v Poľsku prichádza o ďalšieho hráča

JOKR v Poľsku po necelom roku končí

Spoločnosť JOKR s podporou SoftBank, Tiger Global a poľského fondu Market One Capital, oznámila v apríli 2021 spustenie online nákupnej platformy s 15-minútovým doručením. Služba rýchleho nakupovania bola spustená v júni. Prešiel necelý rok a JOKR v Poľsku končí.

Začiatkom marca sa na sociálnych sieťach objavili príspevky, ktoré naznačovali, že spoločnosť JOKR má problémy s dodávateľmi.Teraz spoločnosť oznámila “veľký výpredaj” a vyzýva zákazníkov, aby si svoje objednávky vyzdvihli osobne v dark stores – tzv. tieňových predajniach.

Už koncom minulého roka sa objavili správy, že sa JOKR zameria na expanziu v Spojených štátoch a Latinskej Amerike. Hovorilo sa o možnom stiahnutí spoločnosti z európskeho trhu, kde JOKR pôsobí v rámci Rakúska a Poľska. 

JOKR sa zameria na expanziu v Spojených štátoch a Latinskej Amerike.

Potvrdzuje to aj Michal Kwietniewski: “Spoločnosť JOKR sa rozhodla ukončiť svoju činnosť v Poľsku a sústrediť sa na optimalizáciu svojich činností v Južnej a Severnej Amerike, aby plne využila tímové synergie a trhové príležitosti. Spoločnosť JOKR ďakuje celému poľskému tímu za ich neuveriteľnú prácu, energiu a úsilie, vďaka ktorým sa spoločnosť JOKR za jediný rok stala jedným z lídrov v odvetví q-commerce v Poľsku,“ povedal zástupca spoločnosti JOKR Poľsko.

Silná konkurencia a mnoho značiek

Na trhu rýchleho doručovania je obrovská konkurencia a niekoľko zvučných hráčov ako Jush Żabki, Wolt, Bolt, Glovo, GetnowX alebo Lisek.app. Svoj posledný dark store prevádzkuje aj spoločnosť Zorro Delivery. JOKR tak opakuje situáciu z novembra, keď značka Swyft pozastavila svoju činnosť a informovala o prebiehajúcich strategických zmenách.

Podľa analytikov IGD môžeme na trhu rýchleho doručovania očakávať konsolidáciu, predplatné programy a zvyšovanie investícií maloobchodných reťazcov na trhu q-commerce. Vo Francúzsku sa tejto príležitosti chopil reťazec Carrefour.

Podľa analýzy spoločnosti PWC sa očakáva, že hodnota online trhu dosiahne do roku 2026 162 miliárd PLN (12% ročný rast), z toho najrýchlejšie budú rásť dodávky potravín (o 20 % v roku 2021).

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+