2 min. čítanie

Prepúšťanie oznámili Microsoft, Google a teraz aj Spotify. Čo sa to deje?

Spoločnosť Spotify v pondelok oznámila prepúšťanie, ktoré sa dotkne viac ako 6 % jej globálnej pracovnej sily s cieľom znížiť náklady, čím sa pripojila k spoločnostiam ako Amazon a Microsoft.

Prepúšťanie oznámili Microsoft, Google a teraz aj Spotify. Čo sa to deje?

Ťažké, ale nevyhnutné

V liste zamestnancom zverejnenom na webovej stránke spoločnosti prevzal generálny riaditeľ spoločnosti Daniel Ek plnú zodpovednosť za znižovanie počtu pracovných miest, ktoré označil za “ťažké, ale nevyhnutné”.

Situáciu nezmierni ani sypanie popola na vlastnú hlavu. “Pri spätnom pohľade môžem povedať, že som bol až príliš ambiciózny v investovaní pred rastom našich tržieb,” povedal Ek pre Insider.

Streamovacia spoločnosť so sídlom v Štokholme zamestnáva približne 9 800 zamestnancov. Teraz prepustí 6 % z nich.

Hromadné prepúšťania pokračujú

Podľa údajov Crunchbase News bolo v roku 2023 v rámci hromadného prepúšťania prepustených zatiaľ viac ako 46 000 pracovníkov technologických spoločností so sídlom v USA, pričom tento rok sa ešte len začína. Toto číslo zahŕňa aj zníženie počtu zamestnancov spoločnosti Microsoft o 10 000 osôb a tohtotýždňové oznámenie materskej spoločnosti Google Alphabet o prepustení 12 000 zamestnancov.

Ešte pred rokom v tomto čase bol sektor Big Tech v eufórii. Technologické akcie prudko rástli. Počet zamestnancov mnohých veľkých spoločností sa v priebehu dvoch rokov takmer zdvojnásobil. Mnohí ekonómovia teraz predpovedajú, že príde pokles; otázkou ostáva, aký hlboký bude.

Šéfovia najväčších technologických spoločností sú v napätí a pripravujú sa na príchod búrky. 

“Zdá sa, že stojíme pred novou kapitolou s názvom ‘veľké pochybnosti’,” hovorí Keith Hwang, riaditeľ technologického investičného fondu Selcouth Capital Management. “Nikto nemá úplne jasno v tom, aká silná bude kríza. Nikto nedokáže predpovedať jej skutočný dopad. Na základe toho vidíme, že mnohé spoločnosti sa tvárou v tvár pochybnostiam snažia predovšetkým výrazne znížiť náklady,” vysvetľuje.

Týždenný podcast UPdate
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Európska komisia rozhodla: Booking nesmie prevziať eTraveli
2 min. čítanie

Európska komisia rozhodla: Booking nesmie prevziať eTraveli

Európska komisia (EK) odmietla návrh spoločnosti Booking Holdings na prevzatie švédskeho konkurenta eTraveli za 1,63 miliardy eur. Dôvodom rozhodnutia je obava, že spojenie by mohlo viesť k ešte väčšej dominancii firmy Booking medzi internetovými cestovnými agentúrami a v konečnom dôsledku by mohlo zvýšiť náklady pre hotely a zákazníkov.   Narušenie hospodárskej súťaže? Európska komisia argumentovala, […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Black friday kampane na TikToku menia hru pre e-commerce
2 min. čítanie

Black friday kampane na TikToku menia hru pre e-commerce

TikTok plánuje zadotovať zľavy pre americké e-commerce značky, ktoré použijú TikTok Shop počas predajov v rámci Black Friday a Cyber Monday. TikTok Shop je ambiciózna novinka tejto platformy. “Prinesie videá s možnosťou nakupovania a LIVE streamy priamo do informačných kanálov For You a poskytne značkám, obchodníkom a tvorcom nástroje na priamy predaj prostredníctvom nakupovateľného obsahu […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Nemecký eBay ruší platby v hotovosti
2 min. čítanie

Nemecký eBay ruší platby v hotovosti

Predajcovia na platforme eBay v Nemecku nedávno dostali novú aktualizáciu pravidiel, ktorá sa týka prijímania hotovostných platieb od zákazníkov pri osobnom prevzatí objednávky. S novým pravidlom už nie je možné využiť platbu v hotovosti pri vyzdvihnutí. Napriek tomu je stále dostupná možnosť Click & collect, ale platby musia prebehnúť cez “existujúce štandardné spracovanie platieb”. Platby […]

Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+