2 min. čítanie

Prepúšťanie oznámili Microsoft, Google a teraz aj Spotify. Čo sa to deje?

Spoločnosť Spotify v pondelok oznámila prepúšťanie, ktoré sa dotkne viac ako 6 % jej globálnej pracovnej sily s cieľom znížiť náklady, čím sa pripojila k spoločnostiam ako Amazon a Microsoft.

Prepúšťanie oznámili Microsoft, Google a teraz aj Spotify. Čo sa to deje?

Ťažké, ale nevyhnutné

V liste zamestnancom zverejnenom na webovej stránke spoločnosti prevzal generálny riaditeľ spoločnosti Daniel Ek plnú zodpovednosť za znižovanie počtu pracovných miest, ktoré označil za “ťažké, ale nevyhnutné”.

Situáciu nezmierni ani sypanie popola na vlastnú hlavu. “Pri spätnom pohľade môžem povedať, že som bol až príliš ambiciózny v investovaní pred rastom našich tržieb,” povedal Ek pre Insider.

Streamovacia spoločnosť so sídlom v Štokholme zamestnáva približne 9 800 zamestnancov. Teraz prepustí 6 % z nich.

Hromadné prepúšťania pokračujú

Podľa údajov Crunchbase News bolo v roku 2023 v rámci hromadného prepúšťania prepustených zatiaľ viac ako 46 000 pracovníkov technologických spoločností so sídlom v USA, pričom tento rok sa ešte len začína. Toto číslo zahŕňa aj zníženie počtu zamestnancov spoločnosti Microsoft o 10 000 osôb a tohtotýždňové oznámenie materskej spoločnosti Google Alphabet o prepustení 12 000 zamestnancov.

Ešte pred rokom v tomto čase bol sektor Big Tech v eufórii. Technologické akcie prudko rástli. Počet zamestnancov mnohých veľkých spoločností sa v priebehu dvoch rokov takmer zdvojnásobil. Mnohí ekonómovia teraz predpovedajú, že príde pokles; otázkou ostáva, aký hlboký bude.

Šéfovia najväčších technologických spoločností sú v napätí a pripravujú sa na príchod búrky. 

“Zdá sa, že stojíme pred novou kapitolou s názvom ‘veľké pochybnosti’,” hovorí Keith Hwang, riaditeľ technologického investičného fondu Selcouth Capital Management. “Nikto nemá úplne jasno v tom, aká silná bude kríza. Nikto nedokáže predpovedať jej skutočný dopad. Na základe toho vidíme, že mnohé spoločnosti sa tvárou v tvár pochybnostiam snažia predovšetkým výrazne znížiť náklady,” vysvetľuje.

Týždenný podcast UPdate
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy. marketérov a všetkých fanúšikov ecommerce. Prinášame novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta ecommerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články