2 min. čítanie

Prepad tržieb slovenského maloobchodu

Medziročný prepad tržieb nastal až u siedmich z deviatich sledovaných zložiek maloobchodu.

Prepad tržieb slovenského maloobchodu

Tržby v slovenskom maloobchode klesli najnižšie za vyše dve roky

Tržby maloobchodu v stálych cenách sa počas marca 2023 medziročne znížili o šesť percent, čo bol najväčší pokles odvetvia od februára 2021. V piatok o tom informoval Štatistický úrad SR.

Marcový výsledok najvýznamnejšie ovplyvnil pokles tržieb v hyper- a supermarketoch (nešpecializované predajne) o 5,8 percenta, ktoré tvoria najväčší, viac ako tretinový podiel na celkových tržbách odvetvia.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Druhým najvýraznejším vplyvom bol štvrtinový pokles tržieb v predajniach s ostatným tovarom pre domácnosť, kam patria hobbymarkety, predajne nábytku či spotrebnej elektroniky, ako aj takmer 5-percentný pokles tržieb v špecializovaných predajniach s ostatným tovarom, napríklad s obuvou, textilom či drogériou.

zdroj: Štatistický úrad SR

Celkový pokles tržieb v odvetví maloobchodu tlmili predajne pohonných látok. Ich tržby medziročne vzrástli o viac ako 30 percent, ale výsledok bol významne ovplyvnený rozšírením počtu spravodajských jednotiek od začiatku roka 2023, ktoré bolo spôsobené preklasifikovaním ich hlavnej činnosti do maloobchodu.

Rast tržieb si udržali ešte aj špecializované predajne s počítačmi a komunikačnou technikou. Ich tržby oproti minulému roku boli vyššie až o takmer dve tretiny. Minuloročnú úroveň rovnakého mesiaca prekonali tržby reštaurácií a pohostinstiev o sedem percent a tržby v ubytovaní o takmer 30 percent.

článok priniesol Trend

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+