2 min. čítanie

Predaje na e-shope Factcool ukazujú, ako sa trh vyvíja

Hoci módny e-shop Factcool za rok 2023 zaznamenal podobný celkový obrat ako v predchádzajúcom období, považuje to za úspech.

Predaje na e-shope Factcool ukazujú, ako sa trh vyvíja
Zdroj: Depositphotos

Zima 2023 priniesla výrazný pokles predaja zimného oblečenia a obuvi, a to až o 66 %. Napriek tomu sa posledný kvartál stal najsilnejším obdobím v roku, s nárastom obratu o 45 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku, predovšetkým vďaka vianočnej sezóne.

„Hoci sa celkový obrat zdá byť na rovnakej úrovni ako v minulom roku, v realite ide o významný úspech, vzhľadom k poklesu na väčšine trhov e-commerce a teplotným výkyvom, ktoré negatívne ovplyvnili predaj hlavných zimných kategórií a mali zásadný vplyv na výsledky posledného kvartáli,“ vysvetľuje Štěpánka Vilová, CCO Factcool.

Zákazníci sú ochotní investovať viac najmä v období zliav, čo výrazne zvyšuje tržby na e-shope. Priemerná hodnota objednávky rástla zo 43,59 eur na 49,48 eur medzi rokmi 2022 a 2023, pred Vianocami dosahovala takmer 60 eur.

Väčšinu klientely Factcool tvoria ženy s podielom 69 %. Trend šiat ako najpredávanejšieho produktu pokračuje, pričom ako najobľúbenejší artikel vedú čierne šaty. V oblasti pánskeho tovaru vedie predaj spodnej bielizne.

Dobierka zostáva najobľúbenejšou platobnou metódou, uprednostňuje ju 64 % zákazníkov, nasledovaná platbou cez GoPay (24 %) a PayU (12 %).

Factcool pôsobí v 27 krajinách a od roku 2017 je spojený s Bezvasport.cz. E-shop čakajú nové výzvy, a to najmä konkurencia, ktorá sa snaží zaujať zákazníkov nízkymi cenami.

„Rok 2024 rozhodne nebude pre Factcool ľahký. Vzhľadom na enormné nárasty marketingových nákladov vďaka pôsobeniu ázijských hráčov do našej cieľovej skupiny zákazníkov, musíme hľadať nové a nové cesty pre udržateľný rast,” dodáva Vilová.

Ďalším zlomovým bodom môže byť zmena nákupných preferencií spotrebiteľov. Second hand predaje a C2C platformy rastú na popularite – poukazujú na to prieskumy zamerané či už na rôzne európske krajiny, alebo tie s globálnym pohľadom. Celkovo sa predaj použitého tovaru zvyšuje, pričom ľudia najčastejšie nakupujú práve oblečenie.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+