2 min. čítanie

Poľský eshop 8a prichádza na Slovensko

Najväčší poľský e-shop s outdoorovým vybavením a oblečením 8a vstupuje na slovenský trh. Po vstupe do Česka v máji tohto roka a Rumunska v septembri ide o štvrtý trh, na ktorý svoje podnikanie rozširuje väčšinový majiteľ 8a, ktorým je Enterprise Investors. Ako uvádza HNonline, 8a.sk má ambíciu získať na Slovensku v dohľadnom čase významnú trhovú pozíciu.

Poľský eshop 8a prichádza na Slovensko

Jednoznačná pozícia na poľskom trhu

Piotr Czmocha založil prvý obchod s outdoorovým vybavením v roku 2002 v Gliwiciach na juhu Poľska a o dva roky neskôr spustil internetový predaj. Tým položil základ siete 8a, ktorá sa o pár rokov stala jednotkou na poľskom e-commerce trhu v segmente, ktorá zahŕňa oblečenie, obuv, doplnky a ďalšie vybavenie na outdoorové aktivity a horské športy ako je horolezectvo a skialpinizmus. 

V roku 2021 bol e-shop 8a.pl z hľadiska tržieb približne trikrát väčší ako dvojka na trhu. Tento rozdiel ďalej rastie a ku koncu tohto roka by sa mohol priblížiť k 4-násobku najbližšieho konkurenta.

Sieti 8a sa darí aj v Česku. Len pol roka po vstupe na český trh jej patrí približne 10 % trhový podiel na online trhu s outdoorovým vybavením v Českej republike. „Naše ambície sú na každom trhu jednoznačné. Chceme ponúkať čo najširší výber výrobkov najvyššej kvality za atraktívne ceny. Jediný spôsob ako to dosiahnuť je vytvoriť náš sortiment a pochopiť potreby našich zákazníkov,“ hovorí Marek Andryszak, generálny riaditeľ spoločnosti 8a.

8a predala 80 % podiel

Enterprise Investors odkúpili 80 % podiel v spoločnosti 8a v roku 2021. Cieľom investora je podporiť expanziu e-shopu 8a na domácom trhu, ako aj rozšírenie do zahraničia.

„Domnievame sa, že internetový predaj bude naďalej preberať trhové podiely offline obchodníkom vďaka pohodliu a nižším cenám, ktoré zákazníkom ponúka. Zároveň budeme pravdepodobne svedkami rýchlejšej konsolidácie v online priestore, keď najväčší hráči budú preberať podiely na trhu od menších online konkurentov. Naším cieľom je urobiť z 8a výrazného hráča v regióne strednej a východnej Európy,“ hovorí Bartosz Kwiatkowski, partner, ktorý je v Enterprise Investors zodpovedný za investície.

Enterprise Investors je jednou z najväčších spoločností spravujúcich fondy private equity v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť 9fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2,5 mld. eur. Tieto fondy doteraz investovali 2,2 mld. eur do 151 spoločností z rôznych odvetví a ukončili 136 investícií v objeme 4,2 mld. eur. 

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+