Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Poľský eshop 8a prichádza na Slovensko

Najväčší poľský e-shop s outdoorovým vybavením a oblečením 8a vstupuje na slovenský trh. Po vstupe do Česka v máji tohto roka a Rumunska v septembri ide o štvrtý trh, na ktorý svoje podnikanie rozširuje väčšinový majiteľ 8a, ktorým je Enterprise Investors. Ako uvádza HNonline, 8a.sk má ambíciu získať na Slovensku v dohľadnom čase významnú trhovú pozíciu.

Poľský eshop 8a prichádza na Slovensko

Jednoznačná pozícia na poľskom trhu

Piotr Czmocha založil prvý obchod s outdoorovým vybavením v roku 2002 v Gliwiciach na juhu Poľska a o dva roky neskôr spustil internetový predaj. Tým položil základ siete 8a, ktorá sa o pár rokov stala jednotkou na poľskom e-commerce trhu v segmente, ktorá zahŕňa oblečenie, obuv, doplnky a ďalšie vybavenie na outdoorové aktivity a horské športy ako je horolezectvo a skialpinizmus. 

V roku 2021 bol e-shop 8a.pl z hľadiska tržieb približne trikrát väčší ako dvojka na trhu. Tento rozdiel ďalej rastie a ku koncu tohto roka by sa mohol priblížiť k 4-násobku najbližšieho konkurenta.

Sieti 8a sa darí aj v Česku. Len pol roka po vstupe na český trh jej patrí približne 10 % trhový podiel na online trhu s outdoorovým vybavením v Českej republike. „Naše ambície sú na každom trhu jednoznačné. Chceme ponúkať čo najširší výber výrobkov najvyššej kvality za atraktívne ceny. Jediný spôsob ako to dosiahnuť je vytvoriť náš sortiment a pochopiť potreby našich zákazníkov,“ hovorí Marek Andryszak, generálny riaditeľ spoločnosti 8a.

8a predala 80 % podiel

Enterprise Investors odkúpili 80 % podiel v spoločnosti 8a v roku 2021. Cieľom investora je podporiť expanziu e-shopu 8a na domácom trhu, ako aj rozšírenie do zahraničia.

„Domnievame sa, že internetový predaj bude naďalej preberať trhové podiely offline obchodníkom vďaka pohodliu a nižším cenám, ktoré zákazníkom ponúka. Zároveň budeme pravdepodobne svedkami rýchlejšej konsolidácie v online priestore, keď najväčší hráči budú preberať podiely na trhu od menších online konkurentov. Naším cieľom je urobiť z 8a výrazného hráča v regióne strednej a východnej Európy,“ hovorí Bartosz Kwiatkowski, partner, ktorý je v Enterprise Investors zodpovedný za investície.

Enterprise Investors je jednou z najväčších spoločností spravujúcich fondy private equity v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť 9fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2,5 mld. eur. Tieto fondy doteraz investovali 2,2 mld. eur do 151 spoločností z rôznych odvetví a ukončili 136 investícií v objeme 4,2 mld. eur. 

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako ovplyvnia e-commerce nové technológie?
3 min. čítanie

Ako ovplyvnia e-commerce nové technológie?

Rozšírená realita, virtuálna realita a živé vysielanie môžu značkám pomôcť zvýšiť príťažlivosť a zlepšiť online nakupovanie. Pre budúcnosť e-commerce bude dôležité sledovať a využívať nové technológie, aby sa zlepšila zákaznícka skúsenosť a prilákali noví zákazníci.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+