4 min. čítanie

PNO: Odmerajte úspešnosť online kampaní

PNO alebo aj podiel nákladov na obrate je metrika využívaná v online marketingu na meranie výkonnosti a úspešnosti online marketingových kampaní. Známa je predovšetkým v československých online marketingových končinách, od roku 2013, kedy ju seznam.cz zaradil do svojich reportov v rámci inzertného systému Sklik ako nový stĺpec.

Alex Prochyra Alex Prochyra
Account manager Performics
PNO: Odmerajte úspešnosť online kampaní

Táto, v online marketingu, pomerne nová metrika si ihneď získala svojich fanúšikov, ktorí veľmi radi prešli k vyhodnocovaniu kampaní na základe PNO. A teda zamenili PNO za medzinárodne zaužívanú metriku ROI (Return on Investment). V dnešnej dobe je to u nás jedna z najobľúbenejších a najpoužívanejších KPIs (Key Performance Indicators) a teší sa stále väčšej obľube, hlavne z dôvodu jej jednoduchosti.

Výpočet PNO

PNO = Náklady / Tržby * 100

Príklad výpočtu PNO pri priamom predaji

Produkt predávame za 230 €. Cena za 1 konverziu/objednávku cez reklamný systém Google Ads je 17 €. PNO teda vypočítame pomocou vzorca: 17 / 230 * 100 = 7,39 %.

Príklad výpočtu PNO pri zbere leadov

Za vyplnenie kontaktného formulára na webovej stránke zaplatíme cez reklamný systém Google Ads v priemere 6 €. Na uzavretie 1 obchodu z leadu potrebujeme priemerne 13 leadov, čo predstavuje 7,69 % úspešnosť. Vieme teda, že na uzatvorenie 1 obchodu zaplatíme 13 * 6 = 78 €. Ak vieme, že 1 obchod nám vygeneruje v priemere 1 800 € tržby, tak si vieme ľahko dopočítať a stanoviť optimálne PNO.

PNO teda vypočítame 78 / 1800 * 100 = 4,33 %.

Týždenný podcast UPdate

Prečo je PNO dôležité v online reklame?

Jedna z hlavných výhod performance reklamy a celkovo online marketingu, je jeho relatívne dobrá (záleží hlavne od správneho nastavenia trackingu) merateľnosť výsledkov, a teda aj priamej návratnosti investície do tejto reklamy. Ako väčšina vecí aj toto je dvojsečná zbraň a treba s týmito údajmi pracovať s rozumom.

PNO ako jeden z častých KPIs nám priamo hovorí, či sú naše online marketingové aktivity rentabilné alebo nie.

Ako aj poučky hovoria – „Podnikať sa začína za účelom dosiahnutia zisku, a teda cieľom a snom každého podnikateľa je dosahovanie pravidelného zisku.“

Už pri prvom pohľade na metriku PNO vieme zistiť, či zisk dosahujeme alebo nie. Vďaka tomu sa PNO stáva jedným z najdôležitejších ukazovateľov výkonnosti online marketingových aktivít.

Ako správne pristupovať k PNO?

Najčastejšia, z môjho pohľadu chybná, otázka ohľadom PNO, s ktorou sa stretávam pomerne často znie: Aká je správna výška PNO? Kedy máme byť s PNO spokojní? Otázka je v každom prípade dôležitá, problém je s tým, koho sa túto otázku pýtate. Ako podnikateľ, majiteľ e-shopu, musíte túto otázku klásť sám sebe a zamyslieť sa nad svojím biznis modelom, maržou, customer lifetime value a mnohými ďalšími faktormi, ktoré poznáte najlepšie iba vy. Vy ste tá správna osoba, ktorá má odpovedať na túto otázku. Nie váš externý konzultant alebo agentúra. U niektorých klientov dosahujeme veľmi slušné zisky aj pri PNO 30 %, u iných zas nie sme spokojní s 8 %.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Najdôležitejšie je zamyslieť sa nad biznis modelom. Či predávate spotrebný tovar alebo drahší tovar s dlhodobou životnosťou. Ďalej nad maržou, koľko chcete zarobiť (tu je dôležité mať reálne očakávania – veľké oči skôr ublížia) a ostatnými faktormi. Následne viete vášmu dodávateľovi online marketingových služieb stanoviť PNO, ktorého dodržaním bude vaša spolupráca najefektívnejšia. Nikdy nie je problém stanoviť rozdielne PNO pre jednotlivé kategórie produktov alebo značky produktov, nakoľko každý produkt a dodávateľ má vlastné ceny.

Rada na záver

Ak chcete metriku PNO používať aj mimo inzertných systémov, je dobré pozrieť sa na veci v širšom zmysle. Ak zistíte, že PNO z vašich online kampaní je celkovo na úrovni napríklad 7,58 % nie je vhodné toto číslo považovať za finálne. Myslieť si teda, že náklady online marketingu na získanie 100 € obratu sú 7,58 €.

Pri konečnom meraní výkonnosti je vhodné zakomponovať do celkových nákladov nie len náklady na kredit, teda priamo odmenu pre inzertné systémy, ale taktiež aj odmenu pre vašu agentúru, freelancera, prípadne hodnotu vášho času, ak si kampane spravujete a optimalizujete sami. Samozrejme, je možné započítať aj náklady na prevádzku e-shopu a ostatné výdavky súvisiace s online. Pri nákladoch na e-shop je dôležité si uvedomiť, že ten prináša obrat aj z iných zdrojov návštevnosti ako je platená reklama.

Zdieľať článok
Alex Prochyra
Account manager Performics

V agentúre Performics sa venuje tvorbe business plánov a stratégií pre čo najúspešnejšie dosiahnutie všetkých krátko aj dlhodobých cieľov klientov. Okrem toho rieši tvorbu ponúk potenciálnym klientom. Najdôležitejšie pre Alexa je úspešné dosahovanie klientskych cieľov, kontinuálne napredovanie správnym smerom a odstránenie stagnácie.

Tento článok ti prináša

Performics

Performics je globálna mediálna agentúra, ktorá sa zameriava na výkon a efektívne mediálne riešenia potrebné pre rast a vývoj firiem. S dlhoročnými skúsenosťami a odbornosťou svojho tímu zvyšuje obchodné a marketingové výsledky klientov. Agentúra pôsobí v 57 krajinách sveta a ponúka služby ako mediálna stratégia, digitálne inovácie, dátová analytika a business konzultácie.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?
4 min. čítanie

Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?

Myslíte si, že nafotiť vaše produkty zvládne bez problémov aj niektorý z vašich zamestnancov? Určite zvládne, faktom však je, že výsledné produktové fotografie od laika nikdy nedosiahnu kvalitu výstupov od profesionála. Produktový fotograf využíva svoje know-how, skúsenosti a rôzne triky, aby výsledné fotografie pozdvihli vašu značku na vyššiu úroveň a podporili tak vaše predaje. Hovoríme […]

Dušan Paulovič Dušan Paulovič
Copywriter & UI Designer
Prečítať článok
100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.
4 min. čítanie

100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.

Každá z našich rád je našou osobnou skúsenosťou a trvalo nám dlho, než sme to celé pochopili. Odvšadiaľ totiž počúvame ako my, kreatívci, musíme byť efektívni, rozhľadení, draví, ale všetkého veľmi škodia. Berte naše rady ako odporúčania a tipy z praxe, aby ste nemuseli robiť rovnaké chyby.

Stanislav Koleštík Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad
Prečítať článok
Obal ako kľúčový prvok marketingu
3 min. čítanie

Obal ako kľúčový prvok marketingu

Obal je nepostrádateľnou súčasťou každého produktu a plní mnoho funkcií. Základná je, pochopiteľne, ochrana tovaru na účely distribúcie a skladovania. Hneď potom ale nastupuje marketing. Primárnou funkciou obalu je zachovanie vlastností daného produktu tak, aby sa dostal ku koncovým zákazníkom v požadovanom a nepoškodenom stave. Predovšetkým pri potravinách, hygienických produktoch, liečivách a podobne je ochranná […]

Tomáš Zadák Tomáš Zadák
CEO at Ler.studio
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+