4 min. čítanie

Ovplyvňuje IP adresa vášho webu hodnotenie SEO a Google?

Môže mať niečo také banálne ako krátky číselný kód vplyv na organické vyhľadávania? Odborníci sa jednoznačne zhodujú, že nie. Je to ale trochu komplikovanejšie, preto si o tom poďme povedať viac.

Ovplyvňuje IP adresa vášho webu hodnotenie SEO a Google?

Tajomstvo IP adresy rozlúštené

Predtým, než sa pustíme do zisťovania, v akej miere IP adresa vplýva na SEO, si zodpovedzme jednoduchšiu otázku. Čo to IP adresa vlastne je?

IP adresa je unikátna adresa vášho zariadenia s informáciou o pripojení na sieť. Prideľuje ju protokol. Okrem vášho počítača, notebooku a smartfónu ju má aj tlačiareň, reproduktor či práčka. Prekvapení?

To sme ešte nespomenuli televízor a wireless slúchadlá. Prakticky každý predmet vo vašej domácnosti, ktorý komunikuje s ostatnými elektronickými zariadeniami, má svoju IP adresu.

Úlohu IP adresy si môžeme predstaviť na jednoduchom príklade: Predstavte si, že IP adresa je číslo vášho domu a sieť je názov ulice. Aby mohli medzi sebou zariadenia (v našom príklade domy) účinne komunikovať, potrebujú jedinečné adresy. Iba tak môžu prenášať informácie z jedného zariadenia do druhého. Pod komunikáciou na sieti (medzi jednotlivými ulicami a domami) chápeme posielanie e-mailov, zdieľanie dokumentov, streamovanie live videí a mnohé ďalšie možnosti. Bez IP adresy by nič z toho nebolo možné.

Verzie IP adries

V staršej verzii IPv4 sa adresa skladala iba z čísel. V súčasnosti existujú zhruba 4 miliardy kombinácií. Ako ste asi uhádli, nie je to ani zďaleka postačujúce. Dnes sú IPv4 adresy takmer nedostupné.

Keďže sa IPv4 adresy rýchlo míňali, v roku 2008 vznikla nová, ďaleko rozsiahlejšia verzia. Volá sa IPv6 a na 32 položkách vytvára z čísel a znakov približne 340 sextiliónov IP adries (sextilión je číslo, za ktorým nasleduje nepredstaviteľných 38 núl). Zatiaľ sa zdá, že ďalšia verzia nebude potrebná.

Zavádzanie verzie IPv6 je však pomalé. Väčšina veľkých operátorov je na prechod na IPv6 pripravená, ale napriek tomu musia mať zatiaľ všetky zariadenia IPv4. Ak chcete novú verziu IP adries vyskúšať, môžete zvoliť takzvaný dual stack. Znamená to, že budete mať oba protokoly zároveň. Odhaduje sa, že s prechodom na IPv6 získajú svoju IP adresu aj robotické vysávače a inteligentné domáce spotrebiče.

VEDELI STE, ŽE…

…na princípe verejnej IP adresy funguje aj WordPress, ktorý používajú milióny ľudí?

Dynamická a statická IP adresa

Poskytovateľ internetového pripojenia má na výber. Buď vám ponúkne platenú statickú IP adresu, alebo vám pridelí dynamickú IP adresu, ktorá je síce zdarma, no prináša so sebou jeden malý problém.

Poskytovateľ internetu vám negarantuje, že vaše zariadenie bude mať neustále rovnakú IP adresu. S každým pripojením na internet hrozí, že sa zmení. Napriek tomu dnes absolútna väčšina sietí funguje na báze dynamických IP adries.

Lokálna a verejná IP adresa

Lokálna IP adresa má štruktúru cibule. Skladá sa z viacerých bezpečnostných vrstiev, ktoré vás chránia pred útokmi hackerov. Môže sa teda zdať, že rozprávať o verejnej IP adrese je úplne zbytočné. Na čo aj, keď je lokálna IP adresa bezpečnejšia.

Vec je ale trochu komplikovanejšia. Vzhľadom k tomu, že podnikáte v online priestore (a chcete v ňom zarábať), je pravdepodobné, že potrebujete, aby vašu webstránku ľudia navštevovali. Práve v tomto bode padá kosa na kameň. Verejná IP adresa vyhráva nad lokálnou.

Zdroj: canva.com

Základom je kvalitný hosting

Aj verejnú IP adresu je možné používať bezpečne, pokiaľ beží na spoľahlivom hostingu. Dôvod na obavy vzniká, keď si predstavíte, že s vami jednu IP adresu zdieľa viacero webstránok. Nie je vo vašej kompetencii dohliadnuť, aby žiadna z týchto webstránok nerozosielala spam.

Našťastie, Google nie je naivný, ani hlúpy. Dobre vie, že jednu IP adresu môže súčasne používať niekoľko webstránok. Tých, ktorí konajú proti pravidlám, preto penalizuje nie na základe IP adresy, ale na základe domény.

Zmena IP adresy

Na to, aby ste ovplyvnili SEO, niekedy stačí zmeniť hosting alebo do svojej webstránky implementovať ochranný softvér. Google bude v takomto prípade vidieť pri názve vašej domény novú IP adresu. Aký to má vplyv na SEO?

Zdá sa, že žiadny. Aspoň to tvrdia John Mueller a Matt Cutts, pracovníci Google. Tvrdia, že Google vyhodnocuje všetky typy IP adries rovnakým metrom. Ani zmenou hostingu či pridaním bezpečnostného softvéru sa vraj nič nemení.

Záver

Podľa názorov odborníkov a Google pracovníkov to vyzerá, že nezáleží na tom, či máte lokálnu alebo verejnú IP adresu. Google chápe, že verejné IP adresy sú jednoducho spôsob, ako internet funguje. Nedá sa s tým nič robiť. Svoju pozornosť preto zamerajte skôr na výber dobrej domény, hostingu a publikovanie hodnotného obsahu, než na IP adresu.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?
4 min. čítanie

Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?

Myslíte si, že nafotiť vaše produkty zvládne bez problémov aj niektorý z vašich zamestnancov? Určite zvládne, faktom však je, že výsledné produktové fotografie od laika nikdy nedosiahnu kvalitu výstupov od profesionála. Produktový fotograf využíva svoje know-how, skúsenosti a rôzne triky, aby výsledné fotografie pozdvihli vašu značku na vyššiu úroveň a podporili tak vaše predaje. Hovoríme […]

Dušan Paulovič Dušan Paulovič
Copywriter & UI Designer
Prečítať článok
100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.
4 min. čítanie

100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.

Každá z našich rád je našou osobnou skúsenosťou a trvalo nám dlho, než sme to celé pochopili. Odvšadiaľ totiž počúvame ako my, kreatívci, musíme byť efektívni, rozhľadení, draví, ale všetkého veľmi škodia. Berte naše rady ako odporúčania a tipy z praxe, aby ste nemuseli robiť rovnaké chyby.

Stanislav Koleštík Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad
Prečítať článok
Obal ako kľúčový prvok marketingu
3 min. čítanie

Obal ako kľúčový prvok marketingu

Obal je nepostrádateľnou súčasťou každého produktu a plní mnoho funkcií. Základná je, pochopiteľne, ochrana tovaru na účely distribúcie a skladovania. Hneď potom ale nastupuje marketing. Primárnou funkciou obalu je zachovanie vlastností daného produktu tak, aby sa dostal ku koncovým zákazníkom v požadovanom a nepoškodenom stave. Predovšetkým pri potravinách, hygienických produktoch, liečivách a podobne je ochranná […]

Tomáš Zadák Tomáš Zadák
CEO at Ler.studio
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+