2 min. čítanie

Online trhoviska preveria trh. Na českú scénu ich prichádza hneď niekoľko

Tovar z tisícov e-shopov na jednom mieste. Západný svet je poháňaný vzostupom online trhovísk. V Českej republike to pravdepodobne nebude inak, tento rok vstúpi do ringu nemecký Kaufland a najmä poľské Allegro.

Online trhoviska preveria trh. Na českú scénu ich prichádza hneď niekoľko

Veľkým hráčom chýbala konkurencia

Skupiny Heureka, Mall Group a tiež Alza patria medzi najznámejšie tuzemské ecommerce značky. Ich takmer “neohroziteľné” miesto na trhu môže byť čoskoro minulosťou. Online svetu vládnu trhoviska a viaceré veľké mená si brúsia zuby na českú online scénu. 

Internetové trhoviská sú v podstate obrovské e-shopy, kde sa ponúka tovar z mnohých konkurenčných e-shopov. Sú to akési virtuálne obchodné domy, v ktorých si zákazníci zvyknú kúpiť takmer všetko na jednom mieste bez toho, aby museli hľadať a prechádzať mnoho samostatných webových stránok.

V Česku spustia tento rok svoje trhoviská aj Kaufland a Allegro. Poľské Allegro je vlastníkom Mall Group a 10. najväčšia online platforma na svete. V budúcom roku plánuje spustiť trhovisko aj Seznam a špekuluje sa aj o možnom príchode Amazonu.

Týždenný podcast UPdate

Spoločnosť Kaufland, ktorá v roku 2021 spustila nemecké trhovisko Kaufland.de, ponúka viac ako 40 miliónov položiek od viac ako osemtisíc obchodníkov a ich počet neustále rastie. “Medzi nimi je mnoho českých predajcov, ktorí úspešne predávajú na nemeckom trhovisku. Tešíme sa na otvorenie dvoch nových trhovísk Kaufland.cz a Kaufland.sk v Českej republike a na Slovensku, na ktoré sa v súčasnosti zameriavame,” uviedla hovorkyňa spoločnosti Kaufland Renata Maierl.

Boston Consulting Group (BCG) uvádza, že podiel trhovísk na celosvetovom elektronickom obchode sa za posledných desať rokov zvýšil zo štvrtiny na celú polovicu. Z prieskumu BCG vyplýva, že 67 percent ľudí si myslí, že tovar v kamenných obchodoch je drahší ako na internete.

Príchod Amazonu je reálny

Veľkou otázkou je budúci vstup svetového lídra Amazon na český trh. Spoločnosť svoje plány do poslednej chvíle tají, ale odborníci predpokladajú, že malej Českej republike sa americká spoločnosť nevyhne. “Amazon vstupuje na trhy od najväčšieho po najmenší. A v Európe je pred nami už len Švajčiarsko,” hovorí David Antoš, konzultant Boston Consulting Group.

Posledné kroky Amazonu v Európe viedli do krajín Beneluxu, Škandinávie a Poľska. Otázkou je, aký má gigant apetít expandovať v postkovidovej ére, ktorá sa vyznačuje ochladením a nižším nákupným apetítom.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Európska komisia rozhodla: Booking nesmie prevziať eTraveli
2 min. čítanie

Európska komisia rozhodla: Booking nesmie prevziať eTraveli

Európska komisia (EK) odmietla návrh spoločnosti Booking Holdings na prevzatie švédskeho konkurenta eTraveli za 1,63 miliardy eur. Dôvodom rozhodnutia je obava, že spojenie by mohlo viesť k ešte väčšej dominancii firmy Booking medzi internetovými cestovnými agentúrami a v konečnom dôsledku by mohlo zvýšiť náklady pre hotely a zákazníkov.   Narušenie hospodárskej súťaže? Európska komisia argumentovala, […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Black friday kampane na TikToku menia hru pre e-commerce
2 min. čítanie

Black friday kampane na TikToku menia hru pre e-commerce

TikTok plánuje zadotovať zľavy pre americké e-commerce značky, ktoré použijú TikTok Shop počas predajov v rámci Black Friday a Cyber Monday. TikTok Shop je ambiciózna novinka tejto platformy. “Prinesie videá s možnosťou nakupovania a LIVE streamy priamo do informačných kanálov For You a poskytne značkám, obchodníkom a tvorcom nástroje na priamy predaj prostredníctvom nakupovateľného obsahu […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Nemecký eBay ruší platby v hotovosti
2 min. čítanie

Nemecký eBay ruší platby v hotovosti

Predajcovia na platforme eBay v Nemecku nedávno dostali novú aktualizáciu pravidiel, ktorá sa týka prijímania hotovostných platieb od zákazníkov pri osobnom prevzatí objednávky. S novým pravidlom už nie je možné využiť platbu v hotovosti pri vyzdvihnutí. Napriek tomu je stále dostupná možnosť Click & collect, ale platby musia prebehnúť cez “existujúce štandardné spracovanie platieb”. Platby […]

Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+