3 min. čítanie

Offline nie je mŕtvy, nech žije offline

Po rokoch, ktoré nás pripútali k počítačom, máme jedinečnú príležitosť vrátiť sa späť do sveta. To, že ľudia radi a vo veľkých množstvách nakupujú online, je fakt. Avšak, z mnohých štatistík a aj z našich skúseností tiež vyplýva, že čím je recipient vystavený väčšiemu množstvu online reklám, tým je jeho vnímanie a schopnosť zapamätať si ich nižšia. Tento fakt núti majiteľov e-shopov premýšľať o tom, ako vyhrať v boji s konkurenciou. 

Simona Ďurkovič Simona Ďurkovič
PR Specialist & Strategist
Offline nie je mŕtvy, nech žije offline

Back to the roots 

Možno si ešte spomeniete na časy, keď e-commerce nebol na Slovensku taký rozvinutý. Marketing sa točil len okolo offline. Nechcem tým povedať, aby sme sa vrátili späť do doby letákovej a billboardovej. Skôr by sme mali myslieť na to, že offline je plnohodnotným partnerom onlinu, na ktorý sa vďaka novým technológiám často zabúda. 

Jednou z výhod offline marketingu je, že na jeho realizáciu nepotrebujete mať odborné znalosti ako pri online a často si nežiada ani veľký rozpočet. Potrebujete len nápad, ktorý zaujme a ktorý sa bude páčiť vašim zákazníkom. Ak vaša stratégia neobsahuje žiadnu offline aktivitu, mali by ste to zmeniť. 

Offline marketing je pestrý. Našim klientom, ktorých sa snažíme presvedčiť, že online ide ruka v ruke s offline, často ako prvé napadnú billboardy či letáky v MHD. Nehovoríme, že to nie je spôsob, ako zaujať určitú cieľovú skupinu. No my odporúčame hľadať v offline netradičnejšie cestičky, ako sa zviditeľniť a dať o sebe vedieť. 

Vystúpte z radu 

Nebojte sa byť iný, ako konkurencia. Možno máte podobný sortiment, no vaša pridaná hodnota môže byť silnejšia. Marketingové učebnice učia, že dôležitým a veľmi silným aspektom každej marketingovej komunikácie sú emócie. A čo je lepšie, ako zahrať cieľovej skupine na city prostredníctvom viacerých zmyslov?

Offline sa viac zameriava na zvýšenie povedomia a na budovanie brandu. Buďte nezabudnuteľní, zamerajte sa na emócie a na zážitky. Dovoľte ľuďom, aby vás spoznali, aby sa dotkli vašich produktov, ochutnali, ovoňali, aby si niečo vyskúšali, aby sa stali súčasťou vašich aktivít.  

Predstavte si, že máte e-shop s izbovými rastlinami. Konkurencia je veľká, no vy máte vášeň, poskytujte svojim zákazníkom odborné rady a všetky skúsenosti. Hľadáte tak cestu, ako sa zviditeľniť, ubezpečiť potenciálnych zákazníkov, že ste odborník z fachu, ktorý im nepredáva len izbové kvety, ale celé know-how na ich pestovanie či rozmnožovanie.  

Existujú viaceré spôsoby, ako to môžete zrealizovať, napríklad:

  •  prepájajte komunity s podobnými záujmovými organizáciami,
  • vytvorte swap rastlín, 
  • organizujte prednášky pre zanietencov, ktorých zaujíma permakultúra, 
  • venujte odrezky kvetov do chladných biznisových priestorov, knižníc či kaviarní, 
  • založte krúžok mladých pestovateľov. 

Na základe všetkých aktivít si vás môžu všimnúť aj médiá. Dajte im priestor, venujte im čas. Ak to nejde samé, nevadí. Médiá viete pošťuchnúť k aktivite aj pozvánkou na vaše pripravované podujatia, prípadne poslať im tlačovú správu. Vytvorte si s nimi vzťah a ukážte im, že ste odborník. 

Týždenný podcast UPdateZdieľať článok
Simona Ďurkovič
PR Specialist & Strategist

V agentúre LEMUR sa starám o udržiavanie dobrých vzťahov klientov s verejnosťou a médiami. Píšem, vymýšľam a plánujem. Bez toho, aby som to predvídala, som sa strategicky dostala k marketingovým a komunikačným stratégiám a k PR.

Lemur
Tento článok ti prináša

Lemur

V agentúre LEMUR si rozumieme s médiami. Začali sme v roku 2009 a venujeme sa marketingu a public relations. Máme vzťah k médiám, online aj offline, píšeme, kreslíme, fotíme, točíme ostošesť a našou tajnou vášňou je print. Vieme si poradiť s akýmkoľvek obsahom. Sme tu, aby o vás o ľudia vedeli.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
4 min. čítanie

Ako správne pracovať s influencermi a maximálne využiť ich potenciál

Sociálne siete a všeobecne online prostredie je miestom, ktoré naďalej rastie. Pandémia koronavírusu zmenila nákupné správanie ľudí, ktorí sa z rôznych dôvodov naučili žiť viac online a čoraz viac ľudí tak aj nakupuje. Okrem klasických online kampaní ponúka ďalšie možnosti nakupovania napríklad live streaming, ktorého obľuba za posledné roky vzrástla o viac ako 25 %.

Magdaléna Šašková Magdaléna Šašková
Social Media Manager
Prečítať článok
6 min. čítanie

Diverzita, rovnosť a inklúzia: 3 zásady, ktorých by ste sa v marketingu v roku 2023 mali držať

Ľudia prežívajú počas posledných (takmer) troch rokov naozaj turbulentné obdobia. Svetovú pandémiu vystriedal vojnový konflikt, neustále prítomná hrozba svetovej vojny a následné rapídne zdražovanie cien. Dôsledkom toho bolo, že ľudia začali klásť na prvé miesto morálne hodnoty a medziľudské vzťahy. 

Martina Gáherová Martina Gáherová
Social Media Manager
Prečítať článok
4 min. čítanie

Marketingové trendy a predpovede na rok 2023

Rok 2023 bez pochýb prinesie rôzne výzvy, ktoré si v oblasti marketingu vyžiadajú menšie aj väčšie zmeny. Tieto výzvy sú spôsobené hneď niekoľkými udalosťami, ktorým sme v posledných mesiacoch či rokoch čelili – pandémia, geopolitické napätie či ekonomická neistota, ktorá pramení z vysokej inflácie alebo rastúcich životných nákladov. O ekonomickej neistote hovoria aj trendy vyhľadávania […]

Mattey Myko Mattey Myko
Founder & Strategy Director
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+