Priekopník umelej inteligencie
Geoffrey Hinton nedávno opustil svoju desaťročnú kariéru v spoločnosti Google a pre denník The New York Times povedal, že ľutuje, že zohral zásadnú úlohu pri vývoji tejto technológie.
Utešujem sa normálnou výhovorkou: keby som to neurobil ja, urobil by to niekto iný, uviedol Hinton pre Times.
Hintonov odchod prichádza v čase, keď sa rozbiehajú preteky vo vývoji generatívnych produktov s umelou inteligenciou, ako je chatbot Bard od spoločnosti Google a ChatGPT od OpenAI.
Hinton, ktorého vývoj v oblasti umelej inteligencie pred desiatkami rokov pomohol vydláždiť cestu k vytvoreniu týchto chatbotov, povedal, že sa teraz obáva, že táto technológia by mohla poškodiť ľudstvo.
V pondelok, po zverejnení rozhovoru pre The New York Times, Hinton na Twitteri napísal, že zo spoločnosti Google odišiel, aby mohol “hovoriť o nebezpečenstvách umelej inteligencie bez toho, aby zvážil, aký to má vplyv na spoločnosť Google”, a dodal, že “spoločnosť Google konala veľmi zodpovedne”.
“Geoffrey dosiahol zásadné objavy v oblasti umelej inteligencie a my si vážime jeho desaťročný prínos v spoločnosti Google,” uviedol Jeff Dean, hlavný vedecký pracovník spoločnosti Google, vo vyhlásení pre Insider.
Niektorí zamestnanci Googlu sa údajne obávajú chatbota s umelou inteligenciou
Po tom, čo zamestnanci spoločnosti Google dostali za úlohu otestovať chatbota Barda, niektorí zamestnanci uviedli, že si myslia, že táto technológia by mohla byť nebezpečná, uviedla agentúra Bloomberg.
Niektorí zamestnanci pre Bloomberg vyjadrili obavy, že spoločnosť Google obchádza etiku umelej inteligencie a snaží sa rýchlo vyvinúť technológiu, aby dobehla ChatGPT spoločnosti OpenAI. Dvaja zamestnanci sa podľa predchádzajúcich správ denníka Times pokúsili zastaviť spoločnosť pred zverejnením Barda.
Hinton sa obáva, že produkty generatívnej umelej inteligencie povedú k šíreniu falošných informácií, fotografií a videí na internete – a verejnosť nebude schopná identifikovať, čo je pravda a čo nie. Ďalším rizikom je podľa vývojára to, ako technológie AI môžu v konečnom dôsledku eliminovať ľudskú prácu. Podľa niektorých kritikov masívne rozšírenie technológie bude mať priamy dopad na 300 miliónov pracovných miest. Túto obavu vyjadril aj generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI Sam Altman a ďalší kritici technológií AI.