Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Neúspešný úpis akcií má následky. Pilulka prepúšťa

Pilulka má za sebou druhé kolo úpisu akcií. To nedopadlo vôbec dobre a spoločnosť teraz prichádza s konsolidačnými opatreniami. Ročne plánuje ušetriť 100 miliónov Kč.

Neúspešný úpis akcií má následky. Pilulka prepúšťa
Zdroj: Depositphotos

Od investorov získali tretinu očakávanej sumy

Pilulka tento mesiac upísala druhú sériu cenných papierov na pražskej burze. Od investorov získala 67 miliónov Kč (2,8 mil. eur), pričom pôvodne skupina lekární plánovala trojnásobnú sumu. Vzhľadom na to musela upraviť svoje strategické plány a teraz predstavila významný konsolidačný balíček, ktorý zhodou okolností načasovala na desiate výročie svojho pôsobenia na trhu. Plánuje znížiť ročné náklady o takmer 100 miliónov Kč (4,2 mil. eur).

“Začali sme transformáciu celej spoločnosti. V najbližších týždňoch plánujeme medzinárodne zlúčenie a zúženie jednotlivých tímov vo viacerých krajinách. Zmienené kroky sa dotknú veľkej časti zamestnancov a 50 pracovníkov v centrálach v Prahe, Bratislave a Bukurešti ukončí pracovný pomer. Reorganizácia v riadení a prevádzke bude mať pozitívny vplyv na náklady spoločnosti vo výške niekoľkých miliónov korún mesačne,” hovorí Petr Kasa, spoluzakladateľ a člen predstavenstva spoločnosti Pilulka.

Medzi hlavné kroky patrí zlúčenie rôznych oddelení v rámci skupiny do jednej medzinárodnej štruktúry. Pilulka pôsobí na piatich trhoch – okrem Českej republiky a Slovenska od druhej polovice minulého roka aj v Maďarsku a Rakúsku. Spoločnosť pôsobí už štyri roky aj v Rumunsku, kde je stále stratová. Jedným z konsolidačných krokov je stiahnutie sa z tohto trhu.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Pilulka odchádza z Rumunska

Krokom súvisiacim so zrušením rumunských prevádzok je prepustenie zamestnancov v Bukurešti. K ďalšiemu znižovaniu počtu členov tímu však dochádza v Prahe a Bratislave, kde sa podľa Pilulku znižuje počet členov tímu približne o 35 %. Spoločnosť zdôrazňuje, že ide o zamestnancov centrály a “rozhodne nie” o farmaceutov a skladníkov.

“Na našej ambícii modernizovať lekárenský trh sa nič nezmenilo. Všetky kroky sú podnikané tak, aby neovplyvnili rast predaja a ziskovosť. Očakávame, že rok 2023 bude najúspešnejším rokom v histórii Pilulky, čo naznačuje aj prvý polrok, kedy skončíme približne o šesť percent nad minuloročnými tržbami s optimistickým výhľadom na druhý polrok,” dodáva Martin Kasa.

Podľa konsolidovaných finančných výsledkov za minulý rok dosiahla Pilulka tržby vo výške 2,465 miliardy Kč s medziročným nárastom o šesť percent. Čistá strata sa vlani zvýšila z 26 miliónov Kč na 65 miliónov Kč. EBITDA (zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi) dosiahol vlani zápornú hodnotu 800 tisíc Kč.

Credit: CC.cz

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 
10 min. čítanie

Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 

Dnes už legendárna akcia, ktorá sa vrátila na miesto svojich začiatkov. Marketing festival sa tentokrát opäť konal v brnenskom Janáčkovom divadle. Stovky senior marketérov z Česka, Slovenska, ale aj zahraničia prišli nasávať vedomosti a spojiť sa s novým kontaktami. 9 TOP rečníkov sa krásne dopĺňalo v zaujímavom programe poskladanom na mieru súčasnej marketingovej situácie. Prinášame […]

Michal Moricz Michal Moricz
Executive Director v Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+