2 min. čítanie

Nemci si začínajú uťahovať opasky. Najvyššia inflácia za 40 rokov

Podľa prieskumu týždenníka Der Spiegel začala väčšina Nemcov obmedzovať svoje výdavky. Dôvodom majú byť obavy z dlhodobých dôsledkov vysokej inflácie a väčšina respondentov sa domnieva, že by vláda mala zasiahnuť.  

Nemci si začínajú uťahovať opasky. Najvyššia inflácia za 40 rokov

Tri štvrtiny ľudí považuje nárast cien za vysoký

Nárast cien je najvýraznejší v supermarketoch a na čerpacích staniciach. Takúto vysokú infláciu (7,3 %) naposledy Nemci zažili pred štyridsiatimi rokmi na jeseň roku 1981. Tento rok by mala inflácia dosiahnuť neuveriteľných 10,8 %. Podľa prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 5 000 ľudí, veľká väčšina Nemcov už obmedzila svoje výdavky. Túto úroveň inflácie väčšina z nich očakáva aj v najbližších rokoch. Tri štvrtiny opýtaných považujú súčasný nárast cien za vysoký a 40 % za veľmi vysoký.

Väčšina Nemcov obmedzila spotrebiteľské výdavky

Inflácia má na Nemcov citeľný vplyv – 61 % z nich už začalo obmedzovať svoje spotrebiteľské výdavky. 20 % opýtaných nedokáže šetriť toľko ako predtým. 6 % z nich očakáva zvýšenie platu a 4 % si privyrábajú, aby zvýšili svoj príjem.

Až 82 % respondentov zaznamenalo nárast cien potravín a 80 % cien energií. Takmer štvrtina respondentov vidí nárast cien v oblasti stravovacích služieb. V prípade tovarov, ako nábytok alebo automobily, spotrebitelia zatiaľ zvýšenie cien nevnímajú. Väčšina ľudí sa snaží znížiť výdavky tým, že šetrí na stravovaní, cestovaní a nákupe oblečenia.

 Iba 2 % respondentov nepocítili nárast cien.

Dve tretiny opýtaných očakáva, že táto situácia bude trvať viac ako rok. Len 18 % respondentov je presvedčených, že v nasledujúcom roku inflácia klesne.

 Vzhľadom na tieto vyhliadky by väčšina opýtaných uvítala, keby nemecká vláda zaviedla ďalšie balíky pomoci. 59 % opýtaných by uvítalo zníženie spotrebných daní a ďalších 31 % podporuje štátnu reguláciu cien. Menej populárne sú opatrenia, ktoré samy o sebe ceny neznižujú, ale pomáhajú ľuďom s nízkymi príjmami. Medzi ne patria cielené jednorazové platby, zvýšenie minimálnej mzdy alebo zvýšenie sociálnych dávok. Tieto opatrenia schvaľuje len pätina respondentov.

Ani nie 10 % respondentov si myslí, že štát by nemal prijímať žiadne opatrenia týkajúce sa inflácie a zvyšovania cien.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+