Tri štvrtiny ľudí považuje nárast cien za vysoký
Nárast cien je najvýraznejší v supermarketoch a na čerpacích staniciach. Takúto vysokú infláciu (7,3 %) naposledy Nemci zažili pred štyridsiatimi rokmi na jeseň roku 1981. Tento rok by mala inflácia dosiahnuť neuveriteľných 10,8 %. Podľa prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 5 000 ľudí, veľká väčšina Nemcov už obmedzila svoje výdavky. Túto úroveň inflácie väčšina z nich očakáva aj v najbližších rokoch. Tri štvrtiny opýtaných považujú súčasný nárast cien za vysoký a 40 % za veľmi vysoký.
Väčšina Nemcov obmedzila spotrebiteľské výdavky
Inflácia má na Nemcov citeľný vplyv – 61 % z nich už začalo obmedzovať svoje spotrebiteľské výdavky. 20 % opýtaných nedokáže šetriť toľko ako predtým. 6 % z nich očakáva zvýšenie platu a 4 % si privyrábajú, aby zvýšili svoj príjem.
Až 82 % respondentov zaznamenalo nárast cien potravín a 80 % cien energií. Takmer štvrtina respondentov vidí nárast cien v oblasti stravovacích služieb. V prípade tovarov, ako nábytok alebo automobily, spotrebitelia zatiaľ zvýšenie cien nevnímajú. Väčšina ľudí sa snaží znížiť výdavky tým, že šetrí na stravovaní, cestovaní a nákupe oblečenia.
Iba 2 % respondentov nepocítili nárast cien.
Dve tretiny opýtaných očakáva, že táto situácia bude trvať viac ako rok. Len 18 % respondentov je presvedčených, že v nasledujúcom roku inflácia klesne.
Vzhľadom na tieto vyhliadky by väčšina opýtaných uvítala, keby nemecká vláda zaviedla ďalšie balíky pomoci. 59 % opýtaných by uvítalo zníženie spotrebných daní a ďalších 31 % podporuje štátnu reguláciu cien. Menej populárne sú opatrenia, ktoré samy o sebe ceny neznižujú, ale pomáhajú ľuďom s nízkymi príjmami. Medzi ne patria cielené jednorazové platby, zvýšenie minimálnej mzdy alebo zvýšenie sociálnych dávok. Tieto opatrenia schvaľuje len pätina respondentov.
Ani nie 10 % respondentov si myslí, že štát by nemal prijímať žiadne opatrenia týkajúce sa inflácie a zvyšovania cien.