2 min. čítanie

Nákupy cez BNPL zobrali Európu útokom. Aký to bude mať dopad na spotrebiteľov?

Nákup na splátky nepatrí v našich zemepisných šírkach medzi neznámy pojem. S rozvojom trhu e-commerce, vznikajú aj poskytovatelia podobných služieb. Ak však chcete prefinancovať milióny produktov nakúpené miliónmi spotrebiteľov, potrebujete naozaj silné partnerstvá. Z jedného takéhoto partnerstva sa môžu tešiť aj zákazníci britského maloobchodného giganta Amazon.

Nákupy cez BNPL zobrali Európu útokom. Aký to bude mať dopad na spotrebiteľov?

Zákazníci britského Amazonu môžu teraz za svoje objednávky platiť neskôr vďaka partnerstvu s britskou bankou Barclays.  V Európe je stále populárnejšia metóda BNPL (buy now-pay later/ “kúp teraz, zaplať neskôr”). V Nemecku túto službu zaviedol Amazon minulý rok.

Záujemcovia o BNPL potrebujú dokladovať príjem, ale aj trvalý pobyt

Vďaka novému spôsobu platby si zákazníci Amazonu dokážu rozložiť nákup na splátky v trvaní 3 až 48 mesiacov. Služba je dostupná len pre objednávky v hodnote vyššej ako 100 libier. Podľa tlačovej správy môžu zákazníci platiť za milióny produktov prostredníctvom kreditného účtu, vrátane tovaru tretích strán v maloobchodnej sieti Amazon. 

Schválenie nákupu cez kreditný účet nie je samozrejmosťou. Záujemcovia o túto službu, budú musieť poskytnúť informácie o svojom príjme a zamestnaneckom pomere. Vyžaduje sa tiež vek minimálne 18 rokov a aspoň trojročný trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve.

Zákazníci britského Amazonu môžu za svoje objednávky platiť neskôr vďaka partnerstvu s bankou Barclays.

Tento spôsob platby však nie je k dispozícii pre darčekové karty, digitálne produkty, potraviny, produkty v predpredaji a vypredané položky.

Na rozdiel od iných poskytovateľov služieb BNPL, ako je napríklad Klarna, Barclays účtuje úroky počas celého obdobia splácania. Ročná percentuálna miera nákladov pri tejto forme predstavuje (RPMN) 10,9 %.

Zadlženosť britských spotrebiteľov stúpa. Zdroj: pixaby.com

Každá minca kreditka má dve strany. Briti sa neúmerne zadlžujú

Rastúca popularita “kúp teraz, zaplať neskôr” má však aj druhú stranu, pretože vedie k obrovským dlhom spotrebiteľov. Napríklad počas tejto pandémie si britskí zákazníci nakupujúci online narobili dlh vo výške viac ako 4,7 miliardy eur kvôli BNPL. Britský úrad pre reklamu dokonca zakázal reklamy spoločnosti Klarna, jedného z popredných európskych poskytovateľov BNPL. To bude nepochybne aj naďalej predmetom obáv na rastúcom trhu.

Takmer tretina Nemcov, ktorí nakupujú online, nakupuje na účet. A v Spojenom kráľovstve každý piaty spotrebiteľ plánoval zaplatiť za tohtoročné vianočné objednávky rovnakým spôsobom. Kolísanie ekonomiky v dôsledku pandémie Covid-19  podporilo BNPL ešte výraznejšie.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+