2 min. čítanie

Najvyspelejšie e-commerce trhy v EU. Viac ako 90% ľudí v týchto krajinách nakupuje online.

Severské krajiny Dánsko, Fínsko, Nórsko a Švédsko  sa veľmi skoro adaptovali v internetovom svete a majú vysoko rozvinutú digitálnu infraštruktúru. Online nakupovanie patrí v týchto krajinách k veľmi rozšíreným.

Najvyspelejšie e-commerce trhy v EU. Viac ako 90% ľudí v týchto krajinách nakupuje online.

Severské krajiny Dánsko, Fínsko, Nórsko a Švédsko  sa veľmi skoro adaptovali v internetovom svete a majú vysoko rozvinutú digitálnu infraštruktúru. Online nakupovanie patrí v týchto krajinách k veľmi rozšíreným. Podiel obyvateľov, ktorí preferujú tento spôsob nákupu, je vyšší ako 90%.

“V roku 2021 sa Fínsko umiestnilo na prvom mieste v indexe DESI, ktorý zostavuje Európska komisia pre digitálnu spoločnosť” uvádza Pleuni z Ecommercenews.  To znamená, že Fínsko sa považuje za najvyspelejšiu digitálnu ekonomiku v EÚ. 

Najobľúbenejšie kategórie produktov online

Severské krajiny majú pomerne veľa silných domácich značiek a veľké online trhoviská. Spoločnosť Amazon, ktorá je už mnoho rokov veľkým hráčom vo viacerých európskych krajinách, sa spomedzi severských krajín zatiaľ lokálne presadila len vo Švédsku.

V Dánsku patria medzi tri najobľúbenejšie kategórie oblečenie a obuv, elektronika pre domácnosť, kozmetika a starostlivosť o pleť a presne to isté platí aj pre fínskych spotrebiteľov. V Nórsku sú najobľúbenejšími kategóriami oblečenie a obuv, kozmetika a starostlivosť o pleť a lekárenské výrobky.  

| “Fínsko sa považuje za najvyspelejšiu digitálnu ekonomiku v EÚ.”

Platobné preferencie a spôsoby doručenia

V Dánsku, Nórsku a Fínsku sú najpreferovanejším spôsobom platby debetné alebo kreditné karty. Vo Švédsku je platba za predom vystavenú faktúru stále najobľúbenejším spôsobom platby.

Vo Švédsku a Nórsku spotrebitelia najčastejšie uprednostňujú doručenie domov. Druhou možnosťou je  vyzdvihnutie objednávky na odbernom mieste. V tomto ohľade Fíni vyniknú ešte viac. Tunajší spotrebitelia ako jediní v prieskume uprednostňujú vyzdvihnutie zásielky zo schránky tzv. packetboxu. A zdá sa, že záujem o túto možnosť doručenia v severských krajinách neustále rastie.

Packetbox, PostNord zdroj:postnord.com

Tieto výsledky  plánuje využiť samotná spoločnosť PostNord.  Do konca roka 2022 plánuje vo Švédsku postaviť 4 500 automatov, ktoré budú pokrývať nielen väčšie mestá, ale aj vidiecke oblasti. Spoločnosť PostNord do konca roka 2022 umiestni približne 3 000 packet boxov v Dánsku a 1500 v Nórsku.

Logistická spoločnosť Direct Link, partneri PostNord,  má v súčasnosti prevádzky a miestnych zamestnancov vo Švédsku, Nemecku, Spojenom kráľovstve, Poľsku, USA, Brazílii, Hongkongu, Singapure a Číne.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+