Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január už čoskoro
Žilina
15. Február už čoskoro
Prešov
7. Marec už čoskoro
Trnava
28. Marec už čoskoro
Lučenec
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
14. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Najvyspelejšie e-commerce trhy v EU. Viac ako 90% ľudí v týchto krajinách nakupuje online.

Severské krajiny Dánsko, Fínsko, Nórsko a Švédsko  sa veľmi skoro adaptovali v internetovom svete a majú vysoko rozvinutú digitálnu infraštruktúru. Online nakupovanie patrí v týchto krajinách k veľmi rozšíreným.

Najvyspelejšie e-commerce trhy v EU. Viac ako 90% ľudí v týchto krajinách nakupuje online.

Severské krajiny Dánsko, Fínsko, Nórsko a Švédsko  sa veľmi skoro adaptovali v internetovom svete a majú vysoko rozvinutú digitálnu infraštruktúru. Online nakupovanie patrí v týchto krajinách k veľmi rozšíreným. Podiel obyvateľov, ktorí preferujú tento spôsob nákupu, je vyšší ako 90%.

“V roku 2021 sa Fínsko umiestnilo na prvom mieste v indexe DESI, ktorý zostavuje Európska komisia pre digitálnu spoločnosť” uvádza Pleuni z Ecommercenews.  To znamená, že Fínsko sa považuje za najvyspelejšiu digitálnu ekonomiku v EÚ. 

Najobľúbenejšie kategórie produktov online

Severské krajiny majú pomerne veľa silných domácich značiek a veľké online trhoviská. Spoločnosť Amazon, ktorá je už mnoho rokov veľkým hráčom vo viacerých európskych krajinách, sa spomedzi severských krajín zatiaľ lokálne presadila len vo Švédsku.

V Dánsku patria medzi tri najobľúbenejšie kategórie oblečenie a obuv, elektronika pre domácnosť, kozmetika a starostlivosť o pleť a presne to isté platí aj pre fínskych spotrebiteľov. V Nórsku sú najobľúbenejšími kategóriami oblečenie a obuv, kozmetika a starostlivosť o pleť a lekárenské výrobky.  

| “Fínsko sa považuje za najvyspelejšiu digitálnu ekonomiku v EÚ.”

Platobné preferencie a spôsoby doručenia

V Dánsku, Nórsku a Fínsku sú najpreferovanejším spôsobom platby debetné alebo kreditné karty. Vo Švédsku je platba za predom vystavenú faktúru stále najobľúbenejším spôsobom platby.

Vo Švédsku a Nórsku spotrebitelia najčastejšie uprednostňujú doručenie domov. Druhou možnosťou je  vyzdvihnutie objednávky na odbernom mieste. V tomto ohľade Fíni vyniknú ešte viac. Tunajší spotrebitelia ako jediní v prieskume uprednostňujú vyzdvihnutie zásielky zo schránky tzv. packetboxu. A zdá sa, že záujem o túto možnosť doručenia v severských krajinách neustále rastie.

Packetbox, PostNord zdroj:postnord.com

Tieto výsledky  plánuje využiť samotná spoločnosť PostNord.  Do konca roka 2022 plánuje vo Švédsku postaviť 4 500 automatov, ktoré budú pokrývať nielen väčšie mestá, ale aj vidiecke oblasti. Spoločnosť PostNord do konca roka 2022 umiestni približne 3 000 packet boxov v Dánsku a 1500 v Nórsku.

Logistická spoločnosť Direct Link, partneri PostNord,  má v súčasnosti prevádzky a miestnych zamestnancov vo Švédsku, Nemecku, Spojenom kráľovstve, Poľsku, USA, Brazílii, Hongkongu, Singapure a Číne.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+