Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Najviac e-shopov je v Bratislavskom kraji, najvyššie obraty majú v Žilinskom

Počet e-shopov rastie vo všetkých krajoch, zvyšujú sa aj ich obraty. „V prvých 9 mesiacoch 2023 fungovalo v Bratislavskom kraji na Shoptete vyše 1 330 online obchodov. Ide o suverénne najvyšší počet na Slovensku, a to aj v prepočte na počet obyvateľov,“ konštatuje Ivo Mrena, Country Lead pre Slovensko, zo spoločnosti Shoptet, ktorá zabezpečuje fungovanie pre tisícky slovenských online obchodov.

Najviac e-shopov je v Bratislavskom kraji, najvyššie obraty majú v Žilinskom

Najviac e-shopov pribúda v Bratislavskom kraji

Bratislavský kraj zároveň vedie aj v počte nových e-shopov. Medziročne ich pribudlo takmer 200.

„V Bratislave je prostredie, ktoré e-commerce praje. Je tu veľa vysokých škôl a coworkingových priestorov, v ktorých sa tvoria komunity a mladí ľudia sa neboja skúšať rôzne typy biznisu,“ hovorí Ivo Mrena.

„Vidíme však, že online obchody si zakladajú nielen dvadsiatnici, ale aj starší ľudia, ktorí už nabrali rôzne pracovné skúsenosti a chcú ich zužitkovať pri vlastnom podnikaní. To, samozrejme, neplatí len pre Bratislavský kraj.“

Najvyššie obraty majú v Žilinskom kraji

„Veľmi zaujímavým krajom z pohľadu e-commerce je v našich očiach aj ten Žilinský. V počte online obchodov je druhý za Bratislavou, má ich vyše 600,“ konštatuje Ivo Mrena.

Zaujímavé je, že práve e-shopy v Žilinskom kraji sú na tom najlepšie, čo sa týka obratu. Zatiaľ čo priemerný obrat e-shopu v Bratislavskom kraji bol v prvých 9 mesiacoch tohto roku 40 000 eur, v Žilinskom to bolo až 56 000 eur na jeden online obchod.

Výrazný rozvoj e-commerce vidieť aj v ostatných krajoch západnej polovice Slovenska. Po Bratislave pribudlo najviac online obchodov v Nitrianskom, Trenčianskom, Žilinskom a Trnavskom kraji – v každom z nich je to medziročne okolo 100 nových e-shopov na Shoptete.

Južné a východné Slovensko postupne rastie

„Banskobystrický kraj oproti všetkým ostatným mierne zaostáva v počte e-shopov, má ich menej ako 350,“ hovorí Ivo Mrena.

Nejde pritom o samotnú Banskú Bystricu, ale skôr južne položené okresy tohto kraja, ako Poltár, Rimavská Sobota či Revúca, v ktorých je nižšia podnikateľská činnosť. To platí aj o viacerých okresoch východného Slovenska.

„Vidíme však, že tieto kraje v obratoch rastú o niečo rýchlejšie a dobiehajú rozvinutejšie regióny. Celkový obrat e-shopov v Košickom kraji sa napríklad počas prvých 9 mesiacov 2023 zvýšil oproti minulému roku o 80 %,“ uzatvára Ivo Mrena.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Tento článok ti prináša

Shoptet

Shoptet je platforma pre e-shopy, ktorá ponúka komplexné riešenia pre vytvorenie a správu internetových obchodov. Súčasťou ich služieb je aj podpora marketingu a možnosť automatizácie mnohých procesov. Shoptet je aktívny na slovenskom a českom trhu a v súčasnosti pomáha podnikať viac ako 34 000 e-shopom.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
10 výziev k akcii (CTA), ktoré zvýšia vaše konverzie
3 min. čítanie

10 výziev k akcii (CTA), ktoré zvýšia vaše konverzie

Poznáte ten pocit, keď si čítate zaujímavý článok, pozriete si pútavý obrázok, prejdete všetkým obsahom a… necháte za sebou len tichú prehliadku? Toto je bežná realita na dnešnom webe, kde nás bombardujú informáciami. Ale čo keby to mohlo byť inak? Čo keby sme dokázali premeniť pasívnych návštevníkov na aktívnych účastníkov?

Andrej Kajan Andrej Kajan
CEO
Prečítať článok
6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu
8 min. čítanie

6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu

Predaj cez internet je v súčasnosti jedným z najpohodlnejších spôsobov predaja. Nemusíte mať kamenný obchod, za ktorý platíte nájom. Stačí si vybrať vhodnú predajnú platformu, ktorá zodpovedá vášmu produktu, technickým znalostiam a finančným možnostiam. Takáto platforma vám výrazne zjednoduší celý proces predaja. Ako predávať online čo najjednoduchšie?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+