5 min. čítanie

Na čo si dávať pozor z hľadiska SEO pri rebrande (zmene domény) CMS?

Článok rozdelím na niekoľko častí z pohľadu dostupného času na migráciu a zameriam sa najmä na technickú časť.

Matej Karaba Matej Karaba
Head of SEO & Senior e-commerce consultant v ui42 Digital
Na čo si dávať pozor z hľadiska SEO pri rebrande (zmene domény) CMS?

Aký je rozdiel medzi rebrandom a zmenou CMS?

Rozdiel medzi rebrandom, resp. zmenou domény a zmenou CMS je najväčší v tom, že pri zmene CMS sa spravidla menia technické aspekty webu, tzn. robots.txt, štruktúra filtrov, štruktúra URL, zatiaľ čo pri rebrande sa mení doména – pre účel tohto článku.

Idylka – Mám cca 3 mesiace na migráciu webu

V prípade, že je dostatočný časový priestor na zmenu (minimálne jeden mesiac, ideálne aspoň 3 mesiace), tak zo SEO pohľadu je ideálne postupovať takto:

V prvom kroku si pripravíme plán aktivít s jasnými termínmi.

Ak sme nemali pod správou pôvodný web, spravíme technickú analýzu. V nej sa zameriame najmä na analýzu indexácie. Zadáme vývojárom úpravy v rámci prípravy na migráciu, najmä čo sa týka úprav robots.txt a meta robots, avšak v takom prípade nemusia byť 3 mesiace dostatočná doba, to treba odsledovať.

Najčastejší problém

Často je žiadané odindexovať napr. výsledky vyhľadávania alebo odindexovať zvyčajne tri a viac hodnôt parametrov filtra v závislosti od analýzy kľúčových slov, resp. relevancie vzniknutých longtailov z filtrov. V prípade, že klient nemá spracovanú analýzu kľúčových slov, postupne ju spracovávame a pripravujeme obsahový plán.

Druhým krokom je technická analýza nového webu na testovacej doméne, v rámci ktorej zadávame programátorom úpravy, ktoré by mohli komplikovať migráciu, tzn. pozeráme sa sitemapu, robots.txt, onpage dáta, štruktúru filtrov a pod. tak, aby sme dokázali premigrovať všetky URL adresy na nové.

Najčastejší problém

Často narazíme na to, že nový web na testovacej doméne má povolenú indexáciu – to riešime ako prvé, aby nám nevznikali po migrácii duplicity. Na novom webe kontrolujeme premigrované dáta – H1, meta description, title, počet produktov, kategórií atď.

Tretím krokom je presmerovacia tabuľka. Cez nástroj Screaming Frog precrawlujeme pôvodný a nový web, vytiahneme dáta z Google Search Console a Google Analytics a napárujeme všetky URL na nové, tzn. produktové stránky, stránky kategórií, technické stránky, blogy, výsledky filtrácie, … V prípade, že je možné nový systém vybudovať na rovnakých URL adresách ako pôvodný, je to ideálna cesta. To, žiaľ, nie je bežný prípad a môže byť veľmi nákladný, pretože každý systém má svoju logiku za tvorbou URL adries.

Dôležitou súčasťou migrácie je dostať testovaciu verziu nového webu na finálny server a spraviť záťažové testy. Nový server by mal byť lepší a rýchlejší ako pôvodný.

Ideálny čas presunu pôvodného webu na nový je noc, pretože pravidelne na niekoľko hodín web vyradíme z prevádzky, či už samotnou migráciou alebo problémami vzniknutými hneď po spustení. V prvom kroku sa upraví DNS záznam domény na nový server, cez 301 (permanent redirect) sa presmerujú všetky URL adresy na základe tabuľky presmerovania (ideálne priamo na serveri a nie aplikačne kvôli rýchlosti), následne sa web kontroluje po funkčnej, dátovej a technickej stránke.

Hneď v nadväznosti na úspešnú migráciu upravujeme cieľové URL v kampaniach a kontrolujeme portfólio spätných linkov, či nemáme odkazy na iné status codes (stavové kódy) ako 200.

Pri rebrande bez zmeny systému je oveľa podstatnejšia komunikácia zmeny brandu v rámci kampaní. Tento proces vyžaduje dlhšiu prípravu a dozviete sa o ňom viac v pripravovanom článku od kolegu Martina Matušku na našom webe.

Pri zmene systému aj pri rebrande je nutné rátať s poklesom organickej návštevnosti. Preto vždy podporujeme prechod offpage aktivitami – linkbuildingom, postupnými úpravami onpage faktorov, rozširovaniu obsahu webu a širšiemu pokrytiu kľúčových slov na základe analýzy kľúčových slov.

Málo času – Potrebujem čo najskôr premigrovať web

Predpokladám, že každému SEO špecialistovi sa stalo, že prvou informáciou o migrácii bol deadline “zajtra”, resp. za pár dní. Nazval by som to nočnou morou, aj keď na sny v takom prípade nie je čas. Nemáme čas na plánovanie presunu, ani na úpravy webov. Spravidla volíme zrýchlený postup, riešime aktivity počas dňa aj noci a nasadzujeme na to ešte širší tím:

 • Technická analýza nového webu a vypracovanie prioritizácie zadaní na úpravy
 • Presmerovacia tabuľka
 • Záťažový test serveru, ak je dosť času
 • Presun webu
 • Rýchla kontrola funkčného stavu, technického stavu webu a premigrovaných dát
 • Úpravy kampaní a kontrola backlinkového portfólia
 • Urgovanie programátorov na čo najrýchlejšie úpravy najproblematickejších miest

V takomto prípade počítame s vyšším poklesom organiky a preto okrem posilneného linkbuildingu začíname hneď po spustení intenzívne pracovať na ladení onpage faktorov a rozširovaniu obsahu webu.

Záchrana – Pomooc! Premigroval som web a rapídne mi klesá organika

Niekoľko krát sme riešili aj takú situáciu, že nás klient oslovil už po migrácii s tým, že mu organická návštevnosť rapídne klesá – web sa premigroval bez presmerovania. V takýchto prípadoch sa snažíme čo najskôr zachrániť to, čo ešte nie je odindexované.

 • Ak máme dostupný pôvodný web, tvoríme presmerovaciu tabuľku
 • Ak pôvodný web dostupný nemáme, pomocou Scrapeboxu si stiahneme všetky URL adresy, ktoré má Google zaindexované a k ním párujeme nové URL
 • Zároveň plánujeme technické úpravy nového webu, pridávame ihneď linkbuilding, správu obsahu a návštevnosť sa v tomto prípade prípade snažíme nahnať najmä platenými kampaňami, aby sme udržali klesajúci obrat.

Na čo si pri presmerovaní treba dať pozor?

V rámci presmerovania je dôležité si dať pozor na SSL certifikát a správne presmerovanie z http na https, presmerovanie s/bez www na druhú alternatívu a presmerovanie URL adries s alebo bez “/” na konci na jednu z týchto riešení. Niektoré systémy automaticky pridávajú lomítko na koniec URL adresy a potom môžu vznikať duplicity.

Tipy na záver:

 1. Pripravujeme nadstavbu článku k migrácii/rebrandu, ktorý bude obšírnejšie spracovávať túto tému aj z pohľadu ostatných, ako technických aspektov. Zostaňte naladení, čoskoro doplníme link.
 2. Padla vám organická návštevnosť? Prečítajte si, ako ovplyvnil májový Google core update váš e-shop.
Zdieľať článok
Matej Karaba
Head of SEO & Senior e-commerce consultant v ui42 Digital

Senior e-commerce manažér pre medzinárodne pôsobiacich klientov. Matej svojim klientom prináša technické, aj kreatívne riešenia. Spomeňme napríklad chystaný Pricing tool (automatizácia tvorby ceny produktov), alebo Pushketing (SaaS tool na automatickú komunikáciu naprieč kanálmi). Matej je vďaka svojmu zázemiu z oblasti vývoja webov a e-shopov odborník v technických otázkach a návrhoch webových riešení. Má rád výzvy, často s klientmi “brainstormuje” a prináša tak zaujímavé riešenia, ktoré klienta vedia výrazne posunúť vpred. Aj vďaka týmto skúsenostiam v rámci ui42 Digital vedie SEO a Sales oddelenie. Jeho kľúčovými klientmi sú  eyerim, NovyNabytok, Northfinder, Bubulakovo a ďalšie.

Tento článok ti prináša

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?
4 min. čítanie

Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?

Myslíte si, že nafotiť vaše produkty zvládne bez problémov aj niektorý z vašich zamestnancov? Určite zvládne, faktom však je, že výsledné produktové fotografie od laika nikdy nedosiahnu kvalitu výstupov od profesionála. Produktový fotograf využíva svoje know-how, skúsenosti a rôzne triky, aby výsledné fotografie pozdvihli vašu značku na vyššiu úroveň a podporili tak vaše predaje. Hovoríme […]

Dušan Paulovič Dušan Paulovič
Copywriter & UI Designer
Prečítať článok
100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.
4 min. čítanie

100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.

Každá z našich rád je našou osobnou skúsenosťou a trvalo nám dlho, než sme to celé pochopili. Odvšadiaľ totiž počúvame ako my, kreatívci, musíme byť efektívni, rozhľadení, draví, ale všetkého veľmi škodia. Berte naše rady ako odporúčania a tipy z praxe, aby ste nemuseli robiť rovnaké chyby.

Stanislav Koleštík Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad
Prečítať článok
Obal ako kľúčový prvok marketingu
3 min. čítanie

Obal ako kľúčový prvok marketingu

Obal je nepostrádateľnou súčasťou každého produktu a plní mnoho funkcií. Základná je, pochopiteľne, ochrana tovaru na účely distribúcie a skladovania. Hneď potom ale nastupuje marketing. Primárnou funkciou obalu je zachovanie vlastností daného produktu tak, aby sa dostal ku koncovým zákazníkom v požadovanom a nepoškodenom stave. Predovšetkým pri potravinách, hygienických produktoch, liečivách a podobne je ochranná […]

Tomáš Zadák Tomáš Zadák
CEO at Ler.studio
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+