2 min. čítanie

Míňať rozpočet na neoptimalizované reklamy? Krutá realita vianočných kampaní

Vianočná sezóna je pre e-commerce nespochybniteľný vrchol predaja. Nedávna analýza spoločnosti CreativeX však tvrdí, že mnoho značiek svoje reklamy neoptimalizuje. 

Míňať rozpočet na neoptimalizované reklamy? Krutá realita vianočných kampaní
Zdroj: Depositphotos

Analýza technologickej spoločnosti CreativeX zhodnotila viac ako 3,9 milióna reklám z rokov 2021 a 2022 od viac ako 400 značiek v odvetviach ako maloobchod, potraviny, nápoje a spotrebný tovar.

Štúdia odhalila, že celosvetovo sa minulo viac ako 600 miliónov dolárov na reklamy, ktoré nie sú digitálne prispôsobené na kľúčové obdobie obchodníkov. Predpokladá sa, že v 4. štvrťroku 2023 by sa na neoptimalizované digitálne reklamy mohlo premrhať viac ako 73 miliárd USD.

Záver roka je pre mnohé spoločnosti šprint za obchodným úspechom a na kampane vynakladajú nemalé rozpočty. Pre mnohé e-commerce značky predstavuje posledný kvartál polovicu ročných príjmov. V tomto období prúdi značná časť rozpočtu do vianočných, Black Friday a Cyber Monday kampaní – ide približne o 30 % celkových celosvetových výdavkov na reklamu.

Focus na digitál

Podľa Marketing Tech News šla viac ako polovica výdavkov na digitálnu reklamu v rokoch 2020 a 2021 do reklám, ktoré neboli prispôsobené digitálnemu prostrediu. “To predstavuje 700 miliónov USD z analyzovaných 1,2 milióna USD. V nasledujúcom roku sa takmer zhodovala tá istá suma len vo 4. kvartáli,” uvádza Duncan MacRae.

Čísla naznačujú, že sezóna je pre mnohé spoločnosti dôležitá, no zlyhávajú v skutočne zmysluplnej exekutíve kampane. “Napríklad používanie televízneho obsahu na digitálnych platformách znamená, že reklamy nie sú primerane prispôsobené digitálnemu prostrediu a často im chýbajú kľúčové kreatívne prvky vhodné pre danú platformu. To znamená, že milióny sa míňajú na reklamy, ktoré neprilákajú pozornosť v prvých troch až piatich sekundách (priemerná dĺžka sledovania digitálneho videa), sú nesprávne formátované alebo neobsahujú titulky alebo popisky, čo sú všetko dôležité aspekty kvalitnej tvorby, ktoré prinesú lepší výkon v digitálnom prostredí,” približuje MacRae.

Zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti CreativeX Anastasia Leng pre Marketing Tech News uviedla: “Kreatívne tímy celý rok tvrdo pracovali na tom, aby priniesli prelomové sviatočné kampane a využili zvýšený záujem spotrebiteľov o nákup. Bohužiaľ, vplyv ich práce minimalizuje posledný realizačný úsek cesty: prispôsobenie kreatívnych prostriedkov tak, aby zodpovedali prostrediu digitálnych médií, pre ktoré sú určené. Tieto drobné úpravy zvyšujú skóre kreatívnej kvality reklamy a mediálnu účinnosť a v roku zvýšenej kontroly rozpočtu môžu marketingovým tímom priniesť dôvod na radosť.”

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+