3 min. čítanie

Koronavírus nahráva online predaju – na dračku idú šijacie stroje a vrecká do vysávačov

Núdzový stav vyhlásený vládou v súvislosti so šírením nákazy COVID-19 priniesol do českého (aj slovenského) predaja silný vietor. Nakupovať cez internet začali zrejme aj tí, ktorí nad virtuálnymi obchodmi doteraz len ohŕňali nosom, teraz zahaleným rúškom. To sa stalo fenoménom a bude podľa všetkého celosvetovým symbolom roku 2020.

Koronavírus nahráva online predaju – na dračku idú šijacie stroje a vrecká do vysávačov

Vďaka šijacej mánii vyvolanej nedostatkom jednorazových ochranných pomôcok totiž vyhľadávaniu a porovnávaniu cien vládnu šijacie stroje, vrecká do vysávačov alebo aj žehličky.

Okrem týchto produktov zaznamenal internetový porovnávač cien Srovname.cz v priebehu obmedzení kvôli šíreniu koronavírusu tiež obrovské nárasty záujmu o lieky, mrazničky, notebooky, výrobky pre starostlivosť o telo, kozmetiku aj produkty pre domácich miláčikov. Je za tým najmä uzatvorenie kamenných predajní, prípadne nariadená či dobrovoľná karanténa obyvateľov.

„Koronavírus ukázal, že slovné spojenie zlaté české ručičky je stále platné. Vďaka šitiu rúšok o stovky percent vzrástol dopyt aj online predaj šijacích strojov. Ďalším artiklom, ktorý taktiež zažil v predchádzajúcich týždňoch obrovskú renesenaciu, bolo príslušenstvo k vysávačom, konkrétne vrecká do vysávačov, ktoré sa používajú ako filtre práve do látkových rúšok,“ hovorí David Folprecht, konateľ cenového porovnávača Srovname.cz.

Strach z pandémie o obmedzeniu pohybu osôb prinútilo ľudí myslieť dopredu. Preto sa výrazne (o 75 %)zvýšil záujem o mrazničky pre uchovávanie väčších zásob jedla. Ľudia taktiež pochopiteľne začali viac riešiť svoje zdravie a posilnenie imunity, zaujímajú sa o ceny liekov, výživových doplnkov aj vitamínov, aby znížili možné riziko nákazy. Nepodceňujú však ani celkovú starostlivosť o telo.

„Ľudia nemôžu navštevovať kaderníctva, holičstvá, pedikúru, masážne a wellness salóny ani ďalšie podobné zariadenia,  a preto si tieto služby zariaďujú svojpomocne. V kategórii starostlivosť o telo bol teda zaznamenaný nárast o 150 %, parfémy a deodoranty o 450 %, kozmetika o 37 % a vlasová kozmetika o 18 %,“ popisuje David Folprecht.

Vzhľadom na to, že práca sa za kancelárie presunula do „home officeov“, porovnávanie cien notebookov sa zvýšilo o 20 %. Teraz, viac ako kedykoľvek predtým, oceníme kvalitný notebook na prácu z domu aj pozeranie dobrého filmu v teplých perinách. Zároveň je notebook dobrou možnosťou ako zabaviť alebo vzdelávať deti.

Zvýšil sa počet reorganizovaných domácnosti a veľký upratovaní, no a s nimi automaticky aj porovnávanie cien a online nákupy módnych doplnkov (o 192 %) po vytriedení šatníkov, topánok (o neuveriteľných 998 %) po inventúre botníkov, kobercov (o 20 %) po snahe vyčistiť škvrny a zneškodniť všetky vírusy a baktérie, a tiež aj čističov vzduchu pre zlepšenie domácej klímy.

„O nič neprídu ani zvierací miláčikovia. Ich majitelia im znížený komfort kompenzujú rozmaznávaním v podobe online objednávok sortimentu pre domácich miláčikov, najmä krmiva pre psy, kde sme zaznamenali nárast o 112 % a v kategórii všetko pre mačky o 60 %,“ dodáva David Folprecht.

Zvýšený dopyt spôsobený nie koronavírusom, ale príchodom jari, bol zaznamenaný najmä pri letných pneumatikách (o 20 %) a rezačiek dreva (o 25 %).

Nízky vplyv má súčasná situácia na kategórie detského tovaru alebo veľkej a malej bielej elektroniky (s výnimkou mrazákov, pekární a čističiek). Veľký prepad sa v blízkej dobe očakáva u luxusných doplnkov a spodného prádla, hodiniek, oblečenia, športového vybavenia pre tímové športy aj u domácich dekorácií. (zdroj: dataweps.cz)

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
2 min. čítanie

E-shop na mieru môžete mať rýchlejšie a lacnejšie, prichádza Shoptet Premium

Česká e-shopová platforma Shoptet prichádza na Slovensko s novinkou. Popri klasických obchodoch na prenájom bude ponúkať aj e-shopy na mieru pod názvom Shoptet Premium. Cieľom Shoptetu od samotného vzniku je zjednodušovať ľuďom online podnikanie – a to tak po technickej, ako aj po finančnej stránke. Na Slovensku a v Česku aj vďaka nemu funguje viac […]

Prečítať článok
2 min. čítanie

Nenechajte si ujsť Online festival vzdelávania

Jedinečný Online festival vzdelávania z dielne KROSU štartuje 15. mája svoj 4. ročník. Čakajú vás 3 dni nabité užitočnými informáciami, silnými diskusiami aj aktuálnou legislatívou. Prvé ročníky sa niesli v znamení online vysielaní. Tento rok sa chystá niečo špeciálne.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
3 min. čítanie

Maďarský e-commerce postihli finančné problémy: Ako v ňom naštartovať svoj biznis nanovo?

Maďarsko je jednou z prvých krajín, ktorá láka slovenské e-shopy pri exporte. Maďarský trh bol dlhodobo známy nielen svojím pekným rastom, ale aj ziskami, ktoré ste z neho dokázali vyťažiť. Rok 2022 však dal biznisom zabrať. Ak nemáte nastavené správne naceňovanie, pravdepodobne sa s e-commercom v Maďarsku hrniete do priepasti. Ako nanovo naštartovať biznis u […]

Veronika Svajčiaková Veronika Svajčiaková
Content Specialist v Dexfinity
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+