Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Investori spoločnosti Alibaba spanikárili a v priebehu niekoľkých minút prišli o 26 miliárd

Akcie spoločnosti Alibaba prudko klesli po nejasnostiach v súvislosti s údajným zatknutím majiteľa Jacka Ma. Po správach v štátnej televízií sa akcie Alibaba prepadli o 9,4 %.

Investori spoločnosti Alibaba spanikárili a v priebehu niekoľkých minút prišli o 26 miliárd

Akcie čínskeho hegemóna Alibaba po pár minútach od otvorenia hongkongskej burzy prudko klesli v dôsledku zmätku okolo údajného zatknutia jeho zakladateľa Jacka Ma, ktoré oficiálne média v krajine medzitým popreli. Akcie spoločnosti Alibaba sa prepadli o 9:45 miestneho času, teda necelých 15 minút po otvorení, a to o 9,4 %.

Reportáž televízie vyvolala paniku

Čínska štátna televízia CCTV v utorok ráno informovala, že polícia v Chang-čou, domovskom meste spoločnosti Alibaba, prijala 25. apríla “bezpečnostné opatrenia” proti osobe s priezviskom Ma. Hlásateľ uviedol, že Ma bol zadržaný a obvinený zo “spolčovania sa s nepriateľskými protičínskymi silami v zahraničí” a z účasti na “aktivitách ohrozujúcich národnú bezpečnosť”.

Keďže záznam neuviedol krstné meno zadržanej osoby, táto skutočnosť vyvolala paniku medzi investormi. Tí sa obávali, že zadržanou osobou môže byť majiteľ spoločnosti Jack Ma. Tieto obavy pramenili z Maových vzťahov s vnútroštátnymi orgánmi, ktoré sa koncom roka 2020 zhoršili po neúspešnom vstupe na burzu jeho fintech spoločnosti Ant Group.

Zotavenie akcií po oficiálnom vyhlásení

Oficiálne vyhlásenie tieto fámy rýchlo vyvrátilo. Global Times uviedol, že meno zadržaného pozostáva z troch čínskych znakov, zatiaľ čo meno Jacka Ma (Ma Yun) má len dva.

Podľa novín pracuje obvinená osoba ako manažér výskumu a vývoja v počítačovej spoločnosti. Po vyhlásení médií sa cena hongkongských akcií spoločnosti Alibaba zotavila a počas prestávky v polovici obchodovania znížila svoje straty na 1,57 %.

Dlhodobý klesajúci trend

Napriek tomu sa akcie skupiny na miestnej burze stále obchodujú za takmer polovičnú cenu v porovnaní s cenou z roku 2019. Môže za to tvrdý regulačný zásah čínskej vlády a narušené vzťahy medzi Maom a úradmi v súvislosti s IPO spoločnosti Ant Group koncom roka 2020.

Spoločnosť bola regulačnými zásahmi vlády zasiahnutá najviac, pričom Peking jej v apríli 2021 uložil najväčšiu protimonopolnú pokutu v histórii Číny vo výške približne 2,8 miliardy USD.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako ovplyvnia e-commerce nové technológie?
3 min. čítanie

Ako ovplyvnia e-commerce nové technológie?

Rozšírená realita, virtuálna realita a živé vysielanie môžu značkám pomôcť zvýšiť príťažlivosť a zlepšiť online nakupovanie. Pre budúcnosť e-commerce bude dôležité sledovať a využívať nové technológie, aby sa zlepšila zákaznícka skúsenosť a prilákali noví zákazníci.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+