Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Inflácia na Slovensku klesla pod 14 percent

Inflácia v apríli 2023 medziročne klesla na 13,8 percenta, čo je úroveň naposledy zaznamenaná v júli minulého roka. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v apríli 2023 medzimesačne vzrástli o 0,6 percenta, informoval Štatistický úrad SR.

Inflácia na Slovensku klesla pod 14 percent

Ceny rástli vo všetkých kategóriách

Ceny medzimesačne vzrástli vo všetkých 12 kategóriách (výdavkových skupín domácností), ktoré predstavujú kategórie výdavkov domácností. Najväčší vplyv na infláciu mal medzimesačný rast cien pohonných látok o 1,4 percenta, ktoré sa prejavili zvýšením cien v kategórii doprava o 1,8 percenta. Z dopravných služieb vzrástla tiež cestná osobná doprava o 2,1 percenta. V porovnaní s marcom významne vzrástli tiež ceny tovarov a služieb na bežnú údržbu domácnosti a tovary krátkodobej spotreby, obe zhodne o 3,2 percenta.

Medziročne boli vyššie ceny v 11 z 12 sledovaných výdavkových skupinách domácností, päť kategórií dosiahlo medziročný rast vyšší ako 12 percent. Kategória doprava klesla o 0,2 percenta.

zdroj: Štatistický úrad SR

Index spotrebiteľských cien sa v apríli 2023 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 13,7 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 14,7 percenta a za domácnosti dôchodcov o 14,6 percenta.

V súhrne za štyri mesiace roku 2023 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 14,8 percenta (za domácnosti zamestnancov o 14,7 percenta, za nízkopríjmové domácnosti, za domácnosti dôchodcov zhodne o 15,7 percenta).

Pri aprílovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 13,8 percenta dosiahla jadrová inflácia hodnotu 14,7 percenta a čistá inflácia hodnotu 11,2 percenta. Ako dodal Štatistický úrad SR, medzimesačne dosiahla jadrová inflácia hodnotu 0,6 perceta a čistá inflácia hodnotu 0,7 percenta.

Credit: Trend

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ako sme na tom so sledovaním televízie?
2 min. čítanie

Ako sme na tom so sledovaním televízie?

S novým obsahom sa možnosti trávenia času pred televíznymi obrazovkami rozširujú. YouTube je najsledovanejšia streamovacia služba v USA, ukazuje správa spoločnosti Nielsen. Táto platforma zároveň kraľuje sledovaniu na televíznych obrazovkách s 8,6 % a druhé miesto zastáva Netflix.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+