2 min. čítanie

Holandsko prvýkrát zmapovalo množstvo odpadu, ktoré vzniká pri doručovaní zásielok

Neoddeliteľnou súčasťou elektronického obchodu je aj doručovanie zásielok k zákazníkom. Len samotné Holandsko vyprodukuje neuveriteľných 87 miliónov kilogramov baliaceho materiálu ročne. Kartónové škatule, plastové vrecia, polstrovanie – väčšina z nich končí v odpadkovom koši. Tok zásielkového odpadu doteraz nebol zmapovaný.

Holandsko prvýkrát zmapovalo množstvo odpadu, ktoré vzniká pri doručovaní zásielok

Recycling Netwerk Benelux tieto čísla skúmal prvýkrát. Organizácia vykonala vlastné výpočty a konzultovala štatistiky holandského trhového orgánu ACM a priemyselného advokáta Thuiswinkel.org (certifikácia bezpečnosti e-shopov). Čísla sa týkajú len spotrebiteľských zásielok. Tie firemné v štatistikách zahrnuté nie sú, pričom tvoria štvrtinu všetkých poštových zásielok v Holandsku. 

84 miliónov kilogramov kartónových krabíc

Z 87 mil. kg prepravného materiálu tvoria prevažnú väčšinu 84 miliónov kartónové škatule. Ďalšie 2 mil. kg pripadajú na papierové a plastové výplne. Menších 800 tisíc kg sa použije na plastové tašky.

Okrem obalového odpadu, ďalších 11 miliónov kg papiera a plastov sa dostáva do domácností prostredníctvom listov. Nie je prekvapujúce, že sem patria najmä papierové obálky a takmer 2 milióny kg z plastových obalov.

Väčšina prepravného materiálu končí v koši.

S neustálym rastom elektronického obchodu sa objem balíkov už roky zvyšuje. Lockdowny súvisiace s koronou tento rast len urýchlili. V roku 2021 sa doručovanie balíkov zvýšilo o viac ako 30 %. Listová pošta medzitým naďalej klesá.

Vládne opatrenia alebo dôraz na recykláciu a udržateľnosť 

foto: pexels.com

Podľa spoločnosti Recycling Netwerk Benelux je teda pozornosť venovaná doručovaniu balíkov oprávnená. Na ich výrobu sú potrebné suroviny a pri ich výrobe sa uvoľňujú látky škodlivé pre životné prostredie. Okrem toho väčšina prepravných materiálov je určené na jednorazové použitie a končí v koši. Aj preto sa organizácia Recycling Netwerk Benelux zasadzuje za prijatie vládnych opatrení. 

 

 

S rastom elektronického obchodu sa objem balíkov už roky zvyšuje.

Obhajca holandského e-commerce Thuiswinkel chce v rámci svojich plánov udržateľnosti priemyslu dosiahnuť, aby v roku 2022 bolo 10 % obalov opakovane použiteľných. Z predošlého výskumu vyplynulo, že až polovica kartónových krabíc sa v súčasnosti prepravuje letecky. Prieskum spoločnosti Thuiswinkel tiež poukázal na to, že 80 % holandských zákazníkov považuje “menšie” používanie plastov v internetových obchodoch za dôležité. Ďalších 70 percent by uprednostnilo celkovo menej prepravného materiálu.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+