2 min. čítanie

Holandskí mileniáli určujú trendy v m-commerce

M-commerce sa čoraz viac stáva populárnym subodvetvím elektronického obchodu. Viac ako tretina holandských spotrebiteľov uprednostňuje pri nakupovaní mobilný telefón. Spotrebitelia používajú svoj smartfón nielen počas online nakupovania – vyhľadávanie a porovnávanie cez mobil používajú aj pri nákupoch v kamenných obchodoch.

Holandskí mileniáli určujú trendy v m-commerce

Nakupovanie cez smartfón obľubujú mladšie generácie

Z nedávno zverejnenej správy spoločnosti Klarna vyplýva, že m-commerce sa stáva čoraz populárnejším spôsobom nakupovania. Viac ako 13 000 spotrebiteľov v 13 krajinách zodpovedalo na otázky ohľadom ich zvykov pri nakupovaní. V Holandsku sa preferencia smartfónu ako nákupného zariadenia medzi 2. a 4. štvrťrokom 2021 výrazne zvýšila z 28 % na 34 %.

Preferencia nakupovania cez smartfóny sa medzi 2. a 4. štvrťrokom zvýšila z 28 % na 34 %.

Na druhej strane, preferencia desktopov v tom istom období kresla zo 60 % na 52 %. Pri porovnaní jednotlivých vekových skupín sa zdá, že najaktívnejšími mobilnými nakupujúcimi sú mileniáli. Najmenej 48 % z nich uprednostňuje nakupovanie cez smartfóny, za nimi nasleduje 43 % nakupujúcich z generácie Z.

Fenomén webrooming

zdroj: mentatdgt na Pexels

Ďalším pozoruhodným zistením v správe je fenomén webroomingu, teda online prieskumu. Online nakupujúci často porovnávajú ceny produktov v konkurenčných internetových obchodoch, ale podľa správy to robia aj nakupujúci v kamenných obchodoch.

“Revolúcia smartfónov dramaticky zmenila spôsob, akým spotrebitelia nakupujú online, ale aj v kamenných obchodoch. Recenzie produktov a informácie o cenách sa overujú priamo na mieste, aby sa spotrebitelia uistili, že kupujú správny výrobok,” povedal Wilco Klaassen, výkonný riaditeľ spoločnosti    Klarna pre Belgicko, Francúzsko a Holandsko.

Nákupné aplikácie s vysokým týždenným využitím

Podľa správy majú holandskí spotrebitelia vo svojom mobilnom telefóne v priemere 53 aplikácií a používajú najviac nákupných aplikácií spomedzi zúčastnených krajín. Takmer 25 % holandských spotrebiteľov používa týždenne 6 až 10 nákupných aplikácií. 

Šéf najväčšieho českého a slovenského porovnávača cien Heureka Tomáš Braverman uvádza, že na Slovensku je m-commerce silnejší ako v Čechách. 37 % návštev slovenskej Heureky pochádza z mobilov. Sú charakteristické pre prvé fázy nákupného procesu, keď si spotrebitelia na mobiloch vyberajú, inšpirujú sa, ale nákupy dokončujú až doma, na desktopoch. Na mobiloch dokončí nákup len necelá polovica spotrebiteľov v porovnaní s klasickými desktopmi. Ale aj tak ide o veľké čísla. Z mobilov sa najčastejšie nakupujú lacnejšie tovary opakovanej spotreby ako sú plienky, drogéria. Aj preto je hodnota nákupov z mobilu asi polovičná oproti hodnote nákupov z desktopu.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+