3 min. čítanie

Hacking, phishing, scamming… prečo podvodné praktiky stále fungujú?

Už vám volala polícia ohľadom spáchania trestného činu v USA? Aj by ste sa na sekundu zľakli, keby sa neozval vopred nahraný zautomatizovaný hlas v angličtine, však? Väčšina ľudí hovor v momente zloží, no tí vytrvalejší sa dozvedia, že pokiaľ nebudú nasledovať inštrukcie polície, do dvoch hodín si po nich prídu aj so zatykačom. To už je trošku silná káva. A tak sa pýtame, ako je vôbec možné, že v modernom svete, v ktorom sa neustále kladie dôraz na bezpečnosť, sú takéto telefonáty na dennej báze a ani operátor ani polícia SR s tým nedokážu nič spraviť? 

Naďa Csillagová Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron
Hacking, phishing, scamming… prečo podvodné praktiky stále fungujú?

Je jedno, či otvoríme mail, prečítame správu na sociálnych sieťach alebo zdvihneme telefonát – raz za čas na nás vyskočí urgentná správa o výhre v lotérii, nadobudnutí dedičstva po vzdialenom strýkovi, ktorý sa medzičasom stal kráľom v Afrike alebo nám zavolá polícia so zatykačom.

Najzvláštnejšie na tom je, že táto údajná polícia volá z bežných slovenských čísel, ktorých majitelia ani netušia, že ich číslo bolo zneužité. Podvodné praktiky sú čím ďalej sofistikovanejšie. Pýtate sa, ako je to možné?

Za podvodmi častokrát stoja bývalí vysokopostavení vedúci pracovníci zo sektora IT či finančných inštitúcií, ktorí presne vedia, čo majú robiť. Vidina zárobku je predsa veľký motivátor… a najlepšie je, keď sa podarí hacknúť napríklad taký e-shop.

E-shopári, chráňte si údaje aj platby

Prevádzkovateľ online biznisu je perfektný terč, veď stačí menšia chyba a útočníci majú hody. Pre podnikateľov však nejde iba o ohrozenie firemných údajov spoločnosti a finančné straty. Alfa omega je ochrana údajov a platieb zákazníkov. Narušenie ich bezpečnosti totiž môže vyjsť pekne draho.

Podľa všeobecného nariadenia Európskej únie o ochrane údajov (GDPR) môže porušenie alebo krádež údajov zákazníkov viesť k sankciám až do výšky 20 miliónov €, prípadne 4 % ročného globálneho obratu spoločnosti. 

Medzi najčastejšie podvodné praktiky pri online platbách patria:

Hacking a kybernetické útoky – sofistikované techniky, ktoré môžu viesť k neoprávnenému prístupu k osobným údajom a krádeži finančných prostriedkov.

Phishingpokus o získanie citlivých informácií, ako sú prihlasovacie alebo finančné údaje, prostredníctvom podvodných e-mailov a webových stránok. Útočníci sa často vydávajú za renomované spoločnosti alebo organizácie, prípadne za kolegu, ktorý potrebuje pomoc v zložitej situácii (okradli ho na dovolenke a potrebuje vašu pomoc atď.).

Porušenie údajov – ide o problém, pri ktorom neautorizované osoby získajú citlivé informácie vašich zákazníkov. Tieto porušenia môžu mať za následok krádež osobných a finančných údajov, ako aj poškodenie dobrého mena spoločnosti a finančné straty.

Týždenný podcast UPdate

Ako sa chrániť?

Dajte si skutočne záležať a vyberte si spoľahlivú platobnú bránu, ktorá zabezpečí dokonalú ochranu pre vašich zákazníkov a takisto pre vašu spoločnosť.

Platobná brána musí poskytovať najaktuálnejšie bezpečnostné protokoly, pravidelné aktualizácie, dvojfaktorové overenia, ale aj šifrovanie údajov a pravidelné vzdelávanie a informovanosť užívateľov.

Zdieľať článok
Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron

Píšem texty, zastrešujem marketing, hrám sa s grafickým dizajnom, prekladám do angličtiny a organizujem top eventy. Kreativitu naplno oslavujem vo firme s najväčším srdcom a najlepšími platobnými riešeniami Besteron. Hľadáš platobnú bránu pre svoj e-shop alebo POS riešenia pre prevádzku? Klikaj na besteron.sk.

Tento článok ti prináša

Besteron

Besteron je moderná platobná brána a POS terminál, ktorý ponúka riešenia pre e-shopy aj kamenné prevádzky. S viac ako 8 rokmi skúseností a miliónmi spracovaných transakcií, Besteron ponúka spoľahlivé a efektívne platobné riešenia. Ponúka rôzne platobné metódy vrátane platby kartou a bankového prevodu. Besteron sa zaviazal poskytovať jednoduché a výhodné riešenia pre svojich zákazníkov, čo zahŕňa jednoduchú implementáciu, prispôsobené riešenia a vždy výhodné ceny. S viac ako 2500 spokojnými zákazníkmi, Besteron je dôveryhodným partnerom pre váš biznis.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera
20 min. čítanie

Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera

Pri výbere dodávateľa marketingových služieb pre váš e-shop či iný projekt máte na trhu na výber viacero možností. Pri tomto výbere je veľmi dôležité vedieť sa správne rozhodnúť, ale aj vedieť si správne nastaviť očakávania. Takisto pýtať sa správne otázky a dávať si pozor na „red flags“, pri ktorých by mohol váš výber dopadnúť tak, […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+