Banská Bytrica
2. októbra udalosť už prebehla
Trenčín
23. októbra udalosť už prebehla
Poprad
6. novembra udalosť už prebehla
Bratislava ⭐
3. decembra udalosť už prebehla
Žilina
22. januára udalosť už prebehla
Prešov
12. februára udalosť už prebehla
Nitra
5. marca udalosť už prebehla
Michalovce
26. marca štvrtok 17:00
Ružomberok
16. apríla štvrtok 17:00
Trnava
7. mája už čoskoro
Bardejov
28. mája už čoskoro
Košice
24. septembra už čoskoro
Trenčín
8. októbra už čoskoro
Poprad
22. októbra už čoskoro
Banská Bystrica
12. novembra už čoskoro
Bratislava ⭐
3. decembra už čoskoro
2 min. čítanie

Exit roka s nečakaným koncom. Twisto predávajú s obrovskou stratou

Keď Michal Šmída a celý tím Twisto pred necelými dvoma rokmi oznámili predaj austrálskej spoločnosti Zip za viac ako dve miliardy korún, išlo o najväčší exit českého startupu v roku 2021. Zip vtedy vyplatil svojich akcionárov vlastnými akciami, ktoré sa obchodovali za približne sedem austrálskych dolárov.

Exit roka s nečakaným koncom. Twisto predávajú s obrovskou stratou

Keď Michal Šmída a celý tím Twisto pred necelými dvoma rokmi oznámili predaj austrálskej spoločnosti Zip za viac ako dve miliardy korún, išlo o najväčší exit českého startupu v roku 2021.

Zip vtedy vyplatil svojich akcionárov vlastnými akciami, ktoré sa obchodovali za približne sedem austrálskych dolárov.

Jej akcie odvtedy klesli na úplné dno a v súčasnosti sa obchodujú za pol austrálskeho dolára. Ak ich pôvodní akcionári od akvizície stále držia, stratili viac ako 90 percent hodnoty. Šmída ako aj ďalší akcionári neuviedli, či stále vlastnia akcie austrálskej spoločnosti alebo ich medzičasom predali.

Zip odpredá podniky v Európe… s veľkou stratou

Trh s takzvanými odloženými platbami (BNPL) vlani výrazne klesol, pričom Twisto – a najmä celá spoločnosť Zip – sa nedokázali dostať do čiernych čísel. Spoločnosť Zip sa preto rozhodla odpredať svoje nedávno nadobudnuté podniky v Európe a iných častiach sveta.

Podpísanie dohody o predaji spoločnosti Twisto oznámila spoločnosť Zip v oficiálnom oznámení, v ktorom uviedla, že sa popri českej spoločnosti zbavuje aj svojej juhoafrickej spoločnosti Payflex. Zároveň pracuje na odchode z Blízkeho východu, kde vlastní projekt Spotii.

Zatiaľ nie je známe, kto bude novým vlastníkom Twista. Zip predáva Twisto za sumu, ktorá podľa českého média CzechCrunch nebude predstavovať ani desatinu jej pôvodného ocenenia

.
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
OpenAI upúšťa od nákupu priamo v ChatGPT
3 min. čítanie

OpenAI upúšťa od nákupu priamo v ChatGPT

Portál The Information priniesol informáciu o tom, že OpenAI obmedzuje svoje plány ohľadom nákupov priamo v ChatGPT. Namiesto toho má viac transakcií smerovať do aplikácií partnerov. To ešte neznamená, že by sme za Agentic Commerce mali nakresliť hrubú čiaru. Je to skôr pripomienka, že radiť pri nákupe je niečo iné než zvládnuť samotný predaj.

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief, Ecommerce Bridge
Poukážky a tabak patria v roku 2026 medzi najsilnejšie e-commerce segmenty
3 min. čítanie

Poukážky a tabak patria v roku 2026 medzi najsilnejšie e-commerce segmenty

Niektoré online segmenty konvertujú takmer dvojnásobne lepšie než iné. Ukazuje to porovnanie spoločnosti Uptain, ktoré vychádza z dát viac ako 3 000 e-shopov a vyše 30 miliónov reálnych používateľov za rok 2025. Podľa správy Uptain E-Commerce Industries Report 2026 dnes v kľúčových KPI prekonávajú väčšinu ostatných retailových kategórií certificates, tabakové výrobky a potreby pre domácich […]

Katarína Šimčíkova Katarína Šimčíkova
E-commerce Content Writer & EU Market Partnerships, Ecommerce Bridge Europe