Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január už čoskoro
Žilina
15. Február už čoskoro
Prešov
7. Marec už čoskoro
Trnava
28. Marec už čoskoro
Lučenec
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
14. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Exit roka s nečakaným koncom. Twisto predávajú s obrovskou stratou

Keď Michal Šmída a celý tím Twisto pred necelými dvoma rokmi oznámili predaj austrálskej spoločnosti Zip za viac ako dve miliardy korún, išlo o najväčší exit českého startupu v roku 2021. Zip vtedy vyplatil svojich akcionárov vlastnými akciami, ktoré sa obchodovali za približne sedem austrálskych dolárov.

Exit roka s nečakaným koncom. Twisto predávajú s obrovskou stratou

Keď Michal Šmída a celý tím Twisto pred necelými dvoma rokmi oznámili predaj austrálskej spoločnosti Zip za viac ako dve miliardy korún, išlo o najväčší exit českého startupu v roku 2021.

Zip vtedy vyplatil svojich akcionárov vlastnými akciami, ktoré sa obchodovali za približne sedem austrálskych dolárov.

Jej akcie odvtedy klesli na úplné dno a v súčasnosti sa obchodujú za pol austrálskeho dolára. Ak ich pôvodní akcionári od akvizície stále držia, stratili viac ako 90 percent hodnoty. Šmída ako aj ďalší akcionári neuviedli, či stále vlastnia akcie austrálskej spoločnosti alebo ich medzičasom predali.

Zip odpredá podniky v Európe… s veľkou stratou

Trh s takzvanými odloženými platbami (BNPL) vlani výrazne klesol, pričom Twisto – a najmä celá spoločnosť Zip – sa nedokázali dostať do čiernych čísel. Spoločnosť Zip sa preto rozhodla odpredať svoje nedávno nadobudnuté podniky v Európe a iných častiach sveta.

Podpísanie dohody o predaji spoločnosti Twisto oznámila spoločnosť Zip v oficiálnom oznámení, v ktorom uviedla, že sa popri českej spoločnosti zbavuje aj svojej juhoafrickej spoločnosti Payflex. Zároveň pracuje na odchode z Blízkeho východu, kde vlastní projekt Spotii.

Zatiaľ nie je známe, kto bude novým vlastníkom Twista. Zip predáva Twisto za sumu, ktorá podľa českého média CzechCrunch nebude predstavovať ani desatinu jej pôvodného ocenenia

.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+