2 min. čítanie

Exit roka s nečakaným koncom. Twisto predávajú s obrovskou stratou

Keď Michal Šmída a celý tím Twisto pred necelými dvoma rokmi oznámili predaj austrálskej spoločnosti Zip za viac ako dve miliardy korún, išlo o najväčší exit českého startupu v roku 2021. Zip vtedy vyplatil svojich akcionárov vlastnými akciami, ktoré sa obchodovali za približne sedem austrálskych dolárov.

Exit roka s nečakaným koncom. Twisto predávajú s obrovskou stratou

Keď Michal Šmída a celý tím Twisto pred necelými dvoma rokmi oznámili predaj austrálskej spoločnosti Zip za viac ako dve miliardy korún, išlo o najväčší exit českého startupu v roku 2021.

Zip vtedy vyplatil svojich akcionárov vlastnými akciami, ktoré sa obchodovali za približne sedem austrálskych dolárov.

Jej akcie odvtedy klesli na úplné dno a v súčasnosti sa obchodujú za pol austrálskeho dolára. Ak ich pôvodní akcionári od akvizície stále držia, stratili viac ako 90 percent hodnoty. Šmída ako aj ďalší akcionári neuviedli, či stále vlastnia akcie austrálskej spoločnosti alebo ich medzičasom predali.

Zip odpredá podniky v Európe… s veľkou stratou

Trh s takzvanými odloženými platbami (BNPL) vlani výrazne klesol, pričom Twisto – a najmä celá spoločnosť Zip – sa nedokázali dostať do čiernych čísel. Spoločnosť Zip sa preto rozhodla odpredať svoje nedávno nadobudnuté podniky v Európe a iných častiach sveta.

Podpísanie dohody o predaji spoločnosti Twisto oznámila spoločnosť Zip v oficiálnom oznámení, v ktorom uviedla, že sa popri českej spoločnosti zbavuje aj svojej juhoafrickej spoločnosti Payflex. Zároveň pracuje na odchode z Blízkeho východu, kde vlastní projekt Spotii.

Zatiaľ nie je známe, kto bude novým vlastníkom Twista. Zip predáva Twisto za sumu, ktorá podľa českého média CzechCrunch nebude predstavovať ani desatinu jej pôvodného ocenenia

.
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Týždenný sumár 23/2024: Sociálne médiá začínajú suplovať vyhľadávače, unikátny produkt priťahuje viac ako cena, otestuje Reel ešte pred zverejnením
6 min. čítanie

Týždenný sumár 23/2024: Sociálne médiá začínajú suplovať vyhľadávače, unikátny produkt priťahuje viac ako cena, otestuje Reel ešte pred zverejnením

Pozrite sa na príklady ako využiť aplikáciu WhatsApp for Business na zvýšenie predajov. Shein začína ponúkať zánovné položky. Zhrnuli sme najzaujímavejšie májové udalosti a pridali k nim vlastný pohľad na vec.

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief @ Ecommerce Bridge, Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+