2 min. čítanie

Existuje lojalita k značke? Na začiatok stačí byť slušný a poďakovať

Prieskum spoločnosti Reshoper priniesol čerstvý pohľad a ukázal, že drvivá väčšina firiem zabúda poďakovať zákazníkom. Uprostred naháňania cieľov môžeme niekedy zabudnúť na to, čo je dôležité. So svojimi skúsenosťami sa podelil Radek Hrachovec, odborník na tvorbu vernostných programov v strednej Európe.

Existuje lojalita k značke? Na začiatok stačí byť slušný a poďakovať

Lojalita zákazníkov je vysoko premenlivá alebo vôbec neexistuje. Viac ako polovica zákazníkov má úplne vlažný vzťah k značke, ktorú si kúpili. Podľa Radka Hrachovca je toto dôvod, prečo by značky mali ukázať, že sú lojálne voči svojim zákazníkom. A môžu začať tým, že im úprimne poďakujú.

Odlíšte sa od konkurencie a buďte zdvorilí

Tuzemským firmám v drvivej väčšine prípadov chýba priateľskosť a zdvorilosť voči zákazníkom. Vyplýva to z prieskumu uskutočneného pre najväčšiu českú e-commerce konferenciu Reshoper. Z jej údajov vyplýva, že až 95 % spoločností sa dostatočne nevenuje svojim zákazníkom.

“Pravdepodobnosť opakovaného nákupu zvyšujem predovšetkým tým, že zákazníkovi poďakujem a dám mu najavo, ako veľmi si vážim jeho dôveru. Znie to tak triviálne, že to nikto nerobí poriadne,” komentuje Radek Hrachovec. “Formálny vernostný program je skvelý v tom, že funguje dlhodobo. Ovplyvňuje to zákazníkov aj ľudí vo firme. Poďakovanie sa môže zdať ako maličkosť, ale je to jeden z krokov, ako sa odlíšiť od konkurencie.  A napriek tomu na to spoločnosti zabúdajú.”

Radek Hrachovec na Reshoperi 2020. Zdroj: Marketing Journal

Sebaklam lojality a nestálosť zákazníkov

“Po dvadsiatich rokoch pozorovania správania zákazníkov rôznych značiek a spoločností môžem s istotou povedať, že som sa ešte nestretol so stopercentne lojálnym zákazníkom. Ľudia sú nestáli, neustále hľadajú čo najväčšiu hodnotu pre seba, neustále na nich útočí reklama a odporúčania iných. Už dlho nemám rád pojem “lojalita”. Používam ho len kvôli jeho všeobecnej zrozumiteľnosti. Nezamieňajme si, prosím, lojalitu k futbalovému klubu alebo hudobnej skupine za to, že v Alze nakupujeme častejšie ako inde.”

Hrachovec zároveň upozorňuje na jednu zaujímavú vec. Ani tí najvernejší zákazníci nenakupujú len u svojich obľúbených značiek. Verný zákazník venuje svojej značke len 50 % svojho nákupného rozpočtu. Zvyšok pripadá na spontánne nákupy iných spoločnosti.

“Je tu jeden rozhodujúci faktor a tým je načasovanie. Každý zákazník má svoju frekvenciu nákupov, ktorú nemožno ľahko zmeniť. Ľudia sa od seba zásadne líšia, polovica zákazníkov sú náhodní okoloidúci a je im ťažké opakovane predávať. Druhá polovica sa stále vracia,” dodáva Hrachovec.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+