2 min. čítanie

EÚ sprísňuje pravidlá cezhraničných platieb. Bojuje tak proti daňovým podvodom

Od 1. januára 2024 sa menia pravidlá cezhraničných platieb. Európska únia tým chce zakročiť proti podvodom s DPH.

EÚ sprísňuje pravidlá cezhraničných platieb. Bojuje tak proti daňovým podvodom
Zdroj: Depositphotos

Niektoré firmy podnikajú v EÚ bez fyzickej prítomnosti či registrácie v niektorom z členských štátov. Vyhýbajú tým plateniu daní a Únia prichádza o vysoké sumy, ktoré následne chýbajú v dôležitých odvetviach a verejných službách.

Podľa nových pravidiel budú mať daňové úrady krajín Európskej únie prístup k informáciám o platbách, ktoré im pomôžu ľahšie odhaľovať nezákonné aktivity s DPH. Špeciálny dôraz sa kladie na elektronický obchod, kde sa často porušujú pravidlá a vyskytujú sa podvody v oblasti DPH.

“Tieto nové pravidlá budú zohrávať kľúčovú úlohu v boji proti podvodom v oblasti DPH, ktoré vlády členských štátov EÚ každoročne stoja miliardy vo forme ušlých príjmov. Využitím informácií zhromažďovaných poskytovateľmi platobných služieb, ako sú banky a spoločnosti vydávajúce kreditné karty, budú môcť odborníci na boj proti podvodom v členských štátoch ľahšie a presnejšie identifikovať a tvrdo zakročiť proti podvodnému konaniu v odvetví elektronického obchodu,” uviedol komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Monitorovanie cezhraničných príjemcov

Nový systém využíva poskytovateľov platobných služieb ako sú banky, inštitúcie elektronických peňazí, platobné inštitúcie a poštové žírové služby. Cez tieto služby prúdi viac ako 90 % online nákupov v EÚ. Títo poskytovatelia sú od začiatku roka 2024 povinní monitorovať príjemcov cezhraničných platieb a od 1. apríla daňovým správam členských štátov EÚ zasielať informácie o tých, ktorí prijímajú viac ako 25 cezhraničných platieb za štvrťrok.

Európska komisia vyvinula databázu v rámci centrálneho elektronického systému informácií o platbách (CESOP), kde sa tieto informácie budú uchovávať, zhromažďovať a overovať porovnaním s inými údajmi.

“Všetky informácie v databáze CESOP sa potom sprístupnia členským štátom cez Eurofisc, sieť špecialistov EÚ na boj proti podvodom v oblasti DPH, ktorá funguje od roku 2010. Členským štátom to výrazne uľahčí analýzu údajov a identifikáciu online predajcov, ktorí si neplnia povinnosti v oblasti DPH, a to vrátane podnikov, ktoré sa nenachádzajú v EÚ,” približuje tlačová správa Európskej komisie.

Na vnútroštátnej úrovni majú právo vykonávať opatrenia styční úradníci Eurofiscu. Ide najmä o požiadavky na informácie, overovania alebo zrušenie registrácie identifikačných čísel pre dane z pridanej hodnoty. V niektorých krajinách takéto opatrenia už existujú a osvedčili sa v boji proti podvodom v elektronickom obchode.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Slovenský e-commerce v Q3: Slabé leto zachránil septebmer
4 min. čítanie

Slovenský e-commerce v Q3: Slabé leto zachránil septebmer

Slovenský e-commerce si v tomto roku udržuje jednociferný rast. Po predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch tohto roku sa podarilo udržať pozitívny trend aj v tom treťom, ktorý skončil s rastom tržieb 3 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. E-commerce však mohol dosiahnuť lepší výsledok, ak by nedošlo k spomaleniu záujmu zákazníkov o nákupy v hlavných kategóriách produktov, ako je napríklad spotrebná elektronika. Skokanom kvartálu je zrnková […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+