2 min. čítanie

Ekonomické predikcie: Čo nás čaká v 2023?

Do konca roka ostávajú posledné dni, no vy ste doteraz nestihli mentálne spracovať ani len 2020? Vôbec v tom nie ste sami. Pre lepšiu predstavu aktuálnej ekonomickej situácie sme pripravili sumár tohtoročných ukazovateľov a predikcií na rok 2023 pre Slovensko a Česko. Nebudeme klamať, ružovo to nevyzerá.

Naďa Csillagová Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron
Ekonomické predikcie: Čo nás čaká v 2023?

Zažívame zvláštne časy… Ekonomika ešte donedávna rástla najrýchlejším tempom za posledných 80. rokov, no v tom prišiel rok 2020 a svet sa otočil hore nohami. Ekonomika začala stagnovať, tempo prevzala inflácia a všetkých nás ovládla „menšia“ nervozita (čo sa bude diať s e-commerce je kapitola sama o sebe). Ako sa začali vyvíjať ekonomické ukazovatele po tomto trpkom roku a čo môžeme očakávať v 2023?

 Slovensko

Zdroj: Európska komisia

Slovenská ekonomika sa v dôsledku zvyšovania cien výrazne spomalí a HDP v budúcom roku porastie len o pol percenta. Na čo sa však pozerá najhoršie je extrémny nárast inflácie. Vrchol nastane už v prvých mesiacoch 2023, kedy nás čaká prudký nárast regulovaných cien energií, od čoho sa bude odrážať znížená kúpyschopnosť. (Zdá sa vám toto číslo extrémne? Jesenné prognózy NBS vraveli o inflácii na úrovni 18,3 %). Dopyt po hlavných exportných produktoch, ako sú autá, zostane silný napriek vyšším cenám.

 Česká republika

Zdroj: Európska komisia

Česká ekonomika začala tento rok pomerne úspešne vďaka vysokým investíciám, v dôsledku zhoršenia finančnej situácie českých firiem a domácností sa však rast zastavil. Inflácia zostane v strednodobom horizonte vysoká, pričom aktuálne zažíva svoj vrchol.

V priebehu 2023 by sa mala spomaliť na úroveň 9,5 %. Súkromná spotreba zažíva útlm a inak tomu nebude ani v 2023, čo bude odrážať pokles reálneho disponibilného príjmu. Predpokladaná miera úspor preto v budúcom roku klesne.

 Existuje cesta späť?

Za aktuálny stav nielen našich, ale aj svetových ekonomík, môžu v skratke dva faktory. Dlhé a úprimne pohodlné obdobie nízkej inflácie a nízkych úrokových sadzieb sa náhle skončilo príchodom pandémie a nepriaznivú situáciu predlžuje vojna na Ukrajine. Dokáže sa svetová ekonomika po tom všetkom postaviť späť na nohy? Nuž, neostáva nám nič iné ako veriť predikciám na rok 2024, ktoré už vyzerajú o čosi lepšie.

Zdieľať článok
Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron

Zastrešujem marketing pre platobné systémy Besteron. Vyše 8 rokov tiež pôsobím ako prekladateľ a kreatívny copywriter. Riadim sa heslom: „Nikto nečíta reklamy. Ľudia čítajú to, čo ich zaujíma, čo je občas aj reklama…“.

Tento článok ti prináša

Besteron

Besteron je moderná platobná brána a POS terminál, ktorý ponúka riešenia pre e-shopy aj kamenné prevádzky. S viac ako 8 rokmi skúseností a miliónmi spracovaných transakcií, Besteron ponúka spoľahlivé a efektívne platobné riešenia. Ponúka rôzne platobné metódy vrátane platby kartou a bankového prevodu. Besteron sa zaviazal poskytovať jednoduché a výhodné riešenia pre svojich zákazníkov, čo zahŕňa jednoduchú implementáciu, prispôsobené riešenia a vždy výhodné ceny. S viac ako 2500 spokojnými zákazníkmi, Besteron je dôveryhodným partnerom pre váš biznis.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?
4 min. čítanie

Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?

Myslíte si, že nafotiť vaše produkty zvládne bez problémov aj niektorý z vašich zamestnancov? Určite zvládne, faktom však je, že výsledné produktové fotografie od laika nikdy nedosiahnu kvalitu výstupov od profesionála. Produktový fotograf využíva svoje know-how, skúsenosti a rôzne triky, aby výsledné fotografie pozdvihli vašu značku na vyššiu úroveň a podporili tak vaše predaje. Hovoríme […]

Dušan Paulovič Dušan Paulovič
Copywriter & UI Designer
Prečítať článok
100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.
4 min. čítanie

100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.

Každá z našich rád je našou osobnou skúsenosťou a trvalo nám dlho, než sme to celé pochopili. Odvšadiaľ totiž počúvame ako my, kreatívci, musíme byť efektívni, rozhľadení, draví, ale všetkého veľmi škodia. Berte naše rady ako odporúčania a tipy z praxe, aby ste nemuseli robiť rovnaké chyby.

Stanislav Koleštík Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad
Prečítať článok
Obal ako kľúčový prvok marketingu
3 min. čítanie

Obal ako kľúčový prvok marketingu

Obal je nepostrádateľnou súčasťou každého produktu a plní mnoho funkcií. Základná je, pochopiteľne, ochrana tovaru na účely distribúcie a skladovania. Hneď potom ale nastupuje marketing. Primárnou funkciou obalu je zachovanie vlastností daného produktu tak, aby sa dostal ku koncovým zákazníkom v požadovanom a nepoškodenom stave. Predovšetkým pri potravinách, hygienických produktoch, liečivách a podobne je ochranná […]

Tomáš Zadák Tomáš Zadák
CEO at Ler.studio
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+