2 min. čítanie

Ekonomické predikcie: Čo nás čaká v 2023?

Do konca roka ostávajú posledné dni, no vy ste doteraz nestihli mentálne spracovať ani len 2020? Vôbec v tom nie ste sami. Pre lepšiu predstavu aktuálnej ekonomickej situácie sme pripravili sumár tohtoročných ukazovateľov a predikcií na rok 2023 pre Slovensko a Česko. Nebudeme klamať, ružovo to nevyzerá.

Naďa Csillagová Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron
Ekonomické predikcie: Čo nás čaká v 2023?

Zažívame zvláštne časy… Ekonomika ešte donedávna rástla najrýchlejším tempom za posledných 80. rokov, no v tom prišiel rok 2020 a svet sa otočil hore nohami. Ekonomika začala stagnovať, tempo prevzala inflácia a všetkých nás ovládla „menšia“ nervozita (čo sa bude diať s e-commerce je kapitola sama o sebe). Ako sa začali vyvíjať ekonomické ukazovatele po tomto trpkom roku a čo môžeme očakávať v 2023?

 Slovensko

Zdroj: Európska komisia

Slovenská ekonomika sa v dôsledku zvyšovania cien výrazne spomalí a HDP v budúcom roku porastie len o pol percenta. Na čo sa však pozerá najhoršie je extrémny nárast inflácie. Vrchol nastane už v prvých mesiacoch 2023, kedy nás čaká prudký nárast regulovaných cien energií, od čoho sa bude odrážať znížená kúpyschopnosť. (Zdá sa vám toto číslo extrémne? Jesenné prognózy NBS vraveli o inflácii na úrovni 18,3 %). Dopyt po hlavných exportných produktoch, ako sú autá, zostane silný napriek vyšším cenám.

 Česká republika

Zdroj: Európska komisia

Česká ekonomika začala tento rok pomerne úspešne vďaka vysokým investíciám, v dôsledku zhoršenia finančnej situácie českých firiem a domácností sa však rast zastavil. Inflácia zostane v strednodobom horizonte vysoká, pričom aktuálne zažíva svoj vrchol.

V priebehu 2023 by sa mala spomaliť na úroveň 9,5 %. Súkromná spotreba zažíva útlm a inak tomu nebude ani v 2023, čo bude odrážať pokles reálneho disponibilného príjmu. Predpokladaná miera úspor preto v budúcom roku klesne.

 Existuje cesta späť?

Za aktuálny stav nielen našich, ale aj svetových ekonomík, môžu v skratke dva faktory. Dlhé a úprimne pohodlné obdobie nízkej inflácie a nízkych úrokových sadzieb sa náhle skončilo príchodom pandémie a nepriaznivú situáciu predlžuje vojna na Ukrajine. Dokáže sa svetová ekonomika po tom všetkom postaviť späť na nohy? Nuž, neostáva nám nič iné ako veriť predikciám na rok 2024, ktoré už vyzerajú o čosi lepšie.

Zdieľať článok
Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron

Píšem texty, zastrešujem marketing, hrám sa s grafickým dizajnom, prekladám do angličtiny a organizujem top eventy. Kreativitu naplno oslavujem vo firme s najväčším srdcom a najlepšími platobnými riešeniami Besteron. Hľadáš platobnú bránu pre svoj e-shop alebo POS riešenia pre prevádzku? Klikaj na besteron.sk.

Tento článok ti prináša

Besteron

Besteron je moderná platobná brána a POS terminál, ktorý ponúka riešenia pre e-shopy aj kamenné prevádzky. S viac ako 8 rokmi skúseností a miliónmi spracovaných transakcií, Besteron ponúka spoľahlivé a efektívne platobné riešenia. Ponúka rôzne platobné metódy vrátane platby kartou a bankového prevodu. Besteron sa zaviazal poskytovať jednoduché a výhodné riešenia pre svojich zákazníkov, čo zahŕňa jednoduchú implementáciu, prispôsobené riešenia a vždy výhodné ceny. S viac ako 2500 spokojnými zákazníkmi, Besteron je dôveryhodným partnerom pre váš biznis.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+