2 min. čítanie

E-commerce v dobe podfuku. Internetom sa šíria návody na podvod aj falšovaný tovar

E-commerce čoraz častejšie čelí podvodom s vrátením peňazí. Návody sa šíria cez platformy ako Reddit, TikTok či Telegram. Užívatelia dokonca zdieľajú videá a tipy, ako zneužiť systém vrátenia peňazí.

E-commerce v dobe podfuku. Internetom sa šíria návody na podvod aj falšovaný tovar
Zdroj: Depositphotos

Spoločnosť Amazon podala žalobu proti podvodníkom podozrivým z podvodov s vrátením peňazí, pričom straty sa vyčíslili na stovky tisíc dolárov. V prípade ďalších žalôb sa objavujú rôzne spôsoby, ako podvodníci zneužívajú systémy vrátenia peňazí.

Za zmienku stojí reportáž spravodajskej siete CNBC. Podrobne ukazuje na prípad zamestnanca Amazonu, ktorý si privyrobil 3500 dolárov za to, že vrátené objednávky zákazníkov označil v internom systéme spoločnosti ako vrátené, aj keď balíky v skutočnosti nikdy neboli zaslané späť do spoločnosti.

Podvodné skupiny operujú ako organizované podniky, ktoré ponúkajú služby na vrátenie peňazí prostredníctvom falošných oznámení. Bežné je tvrdenie, že balík nikdy neprišiel alebo zákazník dostal prázdnych obal.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

“Podvody s vrátením peňazí, ktoré spočívajú v tom, že zákazník podvodom prinúti maloobchodníka vrátiť peniaze za nákup bez toho, aby tovar fyzicky vrátil, sa stali tak rozšírenými, že skupiny teraz predávajú svoje služby na Reddite, TikToku a Telegrame. Ak na TikToku zadáte “metóda vrátenia peňazí” alebo “r3fund”, aby ste obišli moderátorov obsahu, objavia sa videá, na ktorých používatelia ukazujú hromady peňazí, tenisiek a iPhonov,” uvádza reportáž.

Čiastky za krádeže a podvody sa navyšujú

Straty Amazonu dosiahli stovky tisíc dolárov. Spoločnosť už podala žalobu proti osobám podozrivým z podvodov spojených s vrátením peňazí.

Podľa prieskumu Národnej maloobchodnej federácie a spoločnosti Appriss Retail maloobchodníci minulý rok utrpeli straty vo výške viac ako 101 miliárd dolárov kvôli podvodom s vrátením peňazí.

Na inzerát si nalož podvody, lož a faloš

Problémom sú nielen podvody pri vrátení objednávok, ale aj distribúcia falzifikátov. Podľa poslednej štúdie OECD v spolupráci s Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO), môže mať obchodovanie s falšovaným tovarom fatálne dôsledky najmä pre malé a stredné podniky.

YouTube kanál Kluci z Prahy si nedávno posvietil na predaj falšovaných produktov na inzerátoch. Nie je tajomstvom, že falzifikáty často predávajú deti.

|

Vratky pre e-shopy znamenajú veľké straty. Predstavujú nešťastnú kombináciu ekologickej aj ekonomickej záťaže. Niektoré krajiny majú v pláne obmedziť vrátenie tovaru.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera
20 min. čítanie

Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera

Pri výbere dodávateľa marketingových služieb pre váš e-shop či iný projekt máte na trhu na výber viacero možností. Pri tomto výbere je veľmi dôležité vedieť sa správne rozhodnúť, ale aj vedieť si správne nastaviť očakávania. Takisto pýtať sa správne otázky a dávať si pozor na „red flags“, pri ktorých by mohol váš výber dopadnúť tak, […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Prečítať článok
8 tipov pre optimalizáciu feedov a úspešnú online expanziu
7 min. čítanie

8 tipov pre optimalizáciu feedov a úspešnú online expanziu

Produktové feedy ostávajú pre mnoho e-shopov atraktívnou možnosťou prepojenia produktov v rámci ich online expanzie na nové trhy. Ako efektívne pracovať s feedmi a na čo si dať pozor? Preskúmajte svet produktových feedov a zistite, ako špecializované aplikácie menia pravidlá hry v oblasti správy feedov a uľahčujú e-shopom digitálnu expanziu.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+